Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ładowanie zanikanie
Autor Wiadomość
EGON Offline
Mechanik Lakiernik Samochodowy
*


Liczba postów: 135
Imię: Piotr
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #16
RE: Ładowanie zanikanie
ja chartem jeżdżę po małej miejscowości ale wiele razy używam stopu i kierunkowskazów, co to pomiarów to z akumulatora + idzie z 10 cm przewodu na bezpiecznik a później do stacyjki. Jeśli odłączę + od akumulatora i puszczę to szeregowo przez multimetr ustawiony na 10A bez odpalania pokazuje 0 czyli poboru prądu na postoju nie ma a jak odpalę by było ładowanie to pokaże wtedy wartość (poboru + ładowania w A) ??
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2013 13:28:25 przez EGON.)
27-07-2013 13:26:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #17
RE: Ładowanie zanikanie
Jak podłączysz szeregowo multimetr ustawiony na 10A (i sonda wpięta do gniazda amperomierza) pomiędzy ten bezpiecznik a klemę + akumulatora to przy zgaszonym silniku i wyłączonych wszystkich odbiornikach, powinien pokazać 0. Jeżeli masz wszystko wyłączone i pokaże Ci jakiś przepływ prądu, to coś Ci go rozładowuje i trzeba dojść do tego co pobiera prąd.

Natomiast po uruchomieniu silnika i nadal wyłączonych wszystkich odbiornikach - powinna pokazać się jakaś wartość dodatnia i to jest natężenie prądu ładowania. Dobrze by było, żebyś miał dwa multimetry albo osobne amperomierz i woltomierz, żebyś jednocześnie mierzył napięcie i natężenie prądu. W takiej sytuacji zmierzone natężenie prądu i napięcie wykażą jakie jest ładowanie. Po dodaniu gazu natężenie prądu powinno spadać, a napięcie rosnąć. Natężenie prądu będzie zależeć od obecnego stanu akumulatora (jego poziomu naładowania) no i wydajności cewek.

Natomiast gdy włączysz odbiorniki przy wyłączonym silniku - amperomierz pokaże Ci wartość prądu jaką one pobierają (wartość na minusie). Natomiast gdy uruchomisz silnik wartość ta powinna przejść na jakąś dodatnią. Jeżeli tak się nie stanie nawet po dodaniu gazu, to masz bilans prądu ujemny czyli akumulator jest zbyt słabo ładowany i zawsze prędzej czy później dojdzie do jego wyładowania lub będzie cały czas niedoładowany, bo po prostu odbiorniki pobierają więcej prądu niż prądnica jest w stanie dostarczyć do akumulatora.

Jeżeli chcesz, to nagram poradnik wideo jak to wszystko zrobić.

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2013 20:36:27 przez BigSoft.)
27-07-2013 20:33:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
EGON Offline
Mechanik Lakiernik Samochodowy
*


Liczba postów: 135
Imię: Piotr
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #18
RE: Ładowanie zanikanie
Mierzyłem natężenie A pobóru prądu żadnego nie mam, a wiec tak przy włączonych światłach romet pracuje na wolnych obrotach jest mniej więcej na 0 pobór względem ładowania natomiast po przy wyższych obrotach ładowanie ma większe natężenie niż pobór (czyli ładuje więcej niż pobiera) akumulator się doładowuje. Jednak jak stoimy na czerwonym i są włączone kierunkowskazy lub stop to wtedy ładowanie ma mniejszą wartość niż pobór prądu akumulator się rozładowuje w szczególności kierunkowskazy biorą sporo także w samej jeździe miejskiej lub przy częstym użytkowaniu kierunkowskazów i stopu może być tak że akumulator się nie doładuje (przypomniały mi się czasy 126p i prądnicy ;D) Widać że chart był projektowany w czasach gdzie nie było obowiązkowej jazdy na światłach ja użytkuje swojego tylko weekendowo i tylko w dzień (odłączyłem podświetlanie licznika i tylne światło czyli razem 7W pobór ok 0,6 A czyli prawie 30% ładowania) u mnie tyle wystarczy zrobiłem testa akumulator przed jazda mail 6.20 V a po skończonej 6.28V wcześniej minimalnie zawsze spadało po jeździe. Generalnie ładowanie w charcie jest słabe i podczas wciśnięcia samego stopu 21W już nie daje rady a kierunkowskazy pobierają dwa razy więcej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-07-2013 23:01:36 przez EGON.)
28-07-2013 22:47:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #19
RE: Ładowanie zanikanie
Z twojego postu wynika, że ładowanie działa jak konstruktorzy sobie tego życzyli Smile

EGON napisał(a):wiec tak przy włączonych światłach romet pracuje na wolnych obrotach jest mniej więcej na 0 pobór względem ładowania natomiast po przy wyższych obrotach ładowanie ma większe natężenie niż pobór (czyli ładuje więcej niż pobiera) akumulator się doładowuje
No i tak ma właśnie być. Masz odpowiednie ładowanie.

EGON napisał(a):Jednak jak stoimy na czerwonym i są włączone kierunkowskazy lub stop to wtedy ładowanie ma mniejszą wartość niż pobór prądu akumulator się rozładowuje w szczególności kierunkowskazy biorą sporo także w samej jeździe miejskiej lub przy częstym użytkowaniu kierunkowskazów i stopu może być tak że akumulator się nie doładuje

Sytuacja jest poprawna. Właśnie to jest minus tego typu rozwiązań, gdzie prądnica jest zaprojektowana na styk, tak aby bez regulatora napięcia - nie doszło do przeładowania akumulatora. Nic z tym nie zrobisz, po prostu ktoś, kto jeździ np po mieście, gdzie często używamy kierunkowskazów i hamulca będzie miał problem z niedoładowanym akumulatorem. Ja takiego problemu nie miałem za czasów Charta 6V, bo moje trasy wyglądały tak, że na np 20 minut jazdy ze 2 to był postój, a reszta 3 bieg i 50-60km/h non stop.

Jedyne wyjście to zastosowanie mocniejszych cewek i regulatora napięcia. Można by np założyć dwie takie jak świetlne zamiast oryginalnych, tylko nie lutować ich do masy, a podłączyć tak samo jak oryginalne ładujące tylko dodać jeszcze regulator po drodze np taki banalny jak ten: http://www.motelek.net/schema/spannung/6...regler.png . Wtedy miałbyś 25W na ładowanie, a to znacznie więcej niż w oryginale.

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-07-2013 23:41:54 przez BigSoft.)
28-07-2013 23:40:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
EGON Offline
Mechanik Lakiernik Samochodowy
*


Liczba postów: 135
Imię: Piotr
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #20
RE: Ładowanie zanikanie
nie będę nic przerabiał bo mój chart to taka odskocznia na weekendy by sobie pojeździć dla frajdy na co dzień poruszam się od wielu lat samochodem SmileP
28-07-2013 23:57:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #21
RE: Ładowanie zanikanie
Hehe, spoko , rozumiem. Podałem tylko jedną z najprostszych możliwości. Może komuś kto to przeczyta się przyda ta wiedza Wink

citroen-XM.pl
29-07-2013 16:42:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
EGON Offline
Mechanik Lakiernik Samochodowy
*


Liczba postów: 135
Imię: Piotr
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #22
RE: Ładowanie zanikanie
dziś podłączyłem na test tylne światło pod cewkę świetlną przedniego reflektora niestety mimo iż żarówka z tyłu to 5W po podłączeniu do cewki reflektor przedni mocno przygasa także takie rozwiązanie odpada. Pozostawiłem tył z akumulatora jak fabrycznie zamiast źarówki 5W wstawię diodę LED na tylne światło pozycyjne

Wyscig Chartów 24 godzinny http://motocykle.svasti.org/index.html?s...st_24h.htm
15-08-2013 21:06:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,004
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #23
RE: Ładowanie zanikanie
Niestety, ale prądnica jest tak zaprojektowana, żeby nawet na pełnym gazie nie paliło żarówek, więc każde dodatkowe obciążenie może powodować właśnie taki efekt. Uroki takich rozwiązań Sad

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2013 22:01:59 przez BigSoft.)
15-08-2013 22:01:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Części
Ostatni post: marcin1479
Dzisiaj 20:15:59
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 26
#2 Charcik Deca
Ostatni post: romek
Dzisiaj 15:11:49
» Odpowiedzi: 71
» Wyświetleń: 35852
witam
Ostatni post: romek
Dzisiaj 15:10:46
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 139
universal z 1989 ?
Ostatni post: zaz
Wczoraj 09:46:01
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 78
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: zaz
Wczoraj 09:40:38
» Odpowiedzi: 10
» Wyświetleń: 359
[oddzielony] Jak założyć ...
Ostatni post: pitus74
26-04-2024 21:16:16
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 91
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: mateuszf
26-04-2024 19:53:52
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 314
Jak ustawić palec wysprzę...
Ostatni post: romek
25-04-2024 18:17:17
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1518
Jaki to Romet
Ostatni post: zawiass
25-04-2024 11:52:49
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 101
Brak sprzęgła na biegu
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 21:32:59
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1495
Romet ogar 205 popychacz ...
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 20:27:43
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 1700
Problem z adv 250
Ostatni post: romek
24-04-2024 19:19:11
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 571
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
24-04-2024 13:34:47
» Odpowiedzi: 39
» Wyświetleń: 10921
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 12:02:01
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 698
FSM Pinokio z 89 roku
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 11:53:57
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 177

Reklama