Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Komar 2352W '78 - Madziar vel Węgierek
Autor Wiadomość
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 3,009
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #1
Komar 2352W '78 - Madziar vel Węgierek
Już od pewnego czasu rozglądałem się za kolejnym motorowerem do kolekcji. Generalnie miał być to Kadet, bo nic z typoszeregu 700 nie posiadam. Przeglądając OLX wpadł mi jednak w oko Komar 2352W - taki jakiego miałem kiedyś choć nigdy nie był na chodzie. Stan na zdjęciach był zadowalający (oryginalny - nie zamierzam już się bawić w żadne renowacje), cena powiedzmy że też, posiadał dokumenty (w sensie już zarejestrowany w PL) i dostępna była opcja wysyłki. Po krótkim telefonie zamówiłem Komara z dostawą pod drzwi.

Kilka słów o nim. Rok 1978, wersja eksportowa na Węgry i stamtąd przywieziony. Wersje na Węgry charakteryzują się tabliczką znamionową oraz długim tylnym chlapaczem. Lakier jest w niemal idealnym stanie zachowania jak na 46 lat, chromy równie piękne. Choć nie dostałem do niego żadnych innych dokumentów niż dowód rejestracyjny, faktura i OC to wiem że na Węgrzech musiał jeździć gdzieś na wsi. W sensie nie najeździł się raczej dużo, ale musiał być tłuczony po naprawdę złych drogach o czym świadczą wywalone na amen tuleje amortyzatorów, łożyska w kołach, pełno błota w błotnikach ale np. stopka jest w miarę ok. Jeśli chodzi o silnik - zapaliłem go jeszcze na palecie, zaskoczył od strzała po podlaniu paliwa ze strzykawki (syf w baku). Dzisiaj też odpalił na dyg - w sumie niechcący bo chciałem tylko sprawdzić biegi Wink Zaglądałem do cylindra przez otwór wydechu to wygląda tam kulturalnie. Problemy w silniku to pęknięte koło magnesowe (do pospawania) oraz jest takie coś że jeśli kopniak jest ustawiony mocno do przodu (jak na zdjęciu) to można go normalnie odpalic. Jeśli jednak przykręci się go normalnie, to łapie przy samym końcu - chodzi o to że ma duży skok jałowy. Ale tak 1 na 5 razy załapie w normalnym miejscu. Patrzyłem pod pokrywą sprzęgła czy ścianka nie jest wyłamana, ale nie. Myślę czy da się tam może coś przestawić? Jeśli da się zrobić bez rozpoławiania to zrobię, a jak trzeba rozpoławiać to będę z tym żyć póki co. Oprócz tego jest jeden dramat. Chyba ktoś na Węgrzech nie mógł wcisnąć tulei mocowania silnika i zrobił to co na zdjęciach.. odciął kawałek karteru. Niemniej silnik się trzyma pewnie, a ja tam dam jakąś tulejkę na wierzch. No ale niestety to widać, a jak po złości ten model nie posiada osłon gaźnika.

Moje plany na niego to rozebranie niemal w całości i złożenie po wyczyszczeniu, przepolerowaniu i nasmarowaniu wszystkiego. Dziś zamówiłem części które wymagają wymiany. Szukam jeszcze w zasadzie tylko oryginalnej manetki gazu z metalowym wkładem. Tylko że Komar pewnie chwilę poczeka, bo ostatnio nie mam kompletnie czasu przez życie zawodowe jak i prywatne.

Po przywiezieniu


Po rozpakowaniu


Pozostałe cześci


W tym piękne koła. Na jednej z opon jest oryginalny Stomil z 1978 który chyba zostanie choć jest już sparciały.


Oraz oryginalny chlapacz. Wyróżnik wersji na Węgry. Odblask zamiast tablicy - jak ktoś nie wie, tam motorowerów się nie rejestruje.


Jeszcze takie zdjęcie


Wspomniany ucięty karter. Chyba jego największa wada, choć niby nie przeszkadza.


Oryginalna linka biegów


Miałem zagadkę czy kartery są parowe. Doszedłem do wniosku że tak, tylko w jednym ktoś odwrotnie przybił ''4'', a ślad po ''3'' to jakieś uszkodzenie.


Na liczniku jak i silniku są znaki jakości pierwszej. Niestety, tutaj przebiegu nie liczy, ale prędkość tak. Chyba tak zostanie, szkoda niszczyć ładny licznik. Lampę niestety ktoś już poniszczył.


Smaczkiem jest tabliczka od 50-T-1 - w Komarze obciążenie dopuszczalne powinno być 120 kg, wartość 150 kg odpowiada właśnie T1.



I kolejny, na razie ostatni smaczek, lusterko z rocznika.


Jak zacznę coś przy nim robić będę aktualizował Smile
22-09-2024 18:43:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Komar 2352W '78 - Madziar vel Węgierek - romek - 22-09-2024 18:43:57


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
Dzisiaj 10:19:03
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 214
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 103
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:13:35
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 334
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 196
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 238
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 492
Prezentacja mojej Stelli
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:37:46
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 177
Wigry 1975 - Przywrócenie...
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:27:30
» Odpowiedzi: 20
» Wyświetleń: 6337
Liczba oktanowa a ustawie...
Ostatni post: Dinozaur
18-06-2026 10:29:18
» Odpowiedzi: 70
» Wyświetleń: 19835
Romet Romka - 50-T-1 '82r...
Ostatni post: romek
17-06-2026 20:12:55
» Odpowiedzi: 212
» Wyświetleń: 96700
Dwie jawki Mustang - okaz...
Ostatni post: usertm
17-06-2026 19:53:12
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 418
Plastiki
Ostatni post: Grzeszek
17-06-2026 12:08:19
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 246
Uszczelka pod głowicę
Ostatni post: mr.torwald@gmail.com
17-06-2026 11:02:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 303
Czy stomilki dadzą radę?
Ostatni post: romek
16-06-2026 22:22:06
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 187
Czy do silnika dwusuwoweg...
Ostatni post: Bob_Harley
16-06-2026 15:14:57
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 4468

Reklama