Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
50-TS-1 prototyp - budujemy replikę!
Autor Wiadomość
Jorginsson Offline
OBR filia w Szczecinie
*


Liczba postów: 586
Imię: Jerry
Skąd: Szczecin (ZS)
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #119
RE: 50-TS-1 prototyp - budujemy replikę!
Cześć!
Planowałem kolejną aktualizację tym razem w wątku o Prototypiku, ale proza życia i inne korona-psikusy znów pozmieniały "plany".
A że jest się czym pochwalić i tym samym - dać jakiś znak, że projekty nie stoją - jeszcze tutaj. Głównym powodem jest zakup, który nieco przeszedł moje oczekiwania - błotnik przedni chromowany - do T-1, prawdopodobnie z 75-go roku. Metryka z resztą nie jest ważna - ważne, że będzie pasował do Repliki.
No i oczywiście jego stan. Sami z resztą zobaczcie:





Naprawdę ładny chrom, biorąc pod uwagę rzecz jasna, że błotnik liczy sobie niemal pół wieku.
Jakiś czas temu zainspirowały mnie słowa, jakie joozek napisał w wątku o DKW - oldtimerze, ze znakiem zapytania - że musi być baza, dusza...
Tam ten znak zapytania jest nie bez przyczyny, jak i pojęcie duszy będzie nieco inne - tu natomiast, przy Replice sprawy mają się inaczej:
Ciężko, aby motocykl miał duszę, skoro de facto jest to... ulep. Może nie taki zwyczajny, niemniej - "przez wielu ojców" tworzony. Dlatego właśnie walczę o części z epoki, w jak najlepszym stanie, które jak najmniej chciałbym "ruszać", aby chociaż oddać "ducha" tamtych czasów. Tyczy się to w sposób specyficzny właśnie tego projektu - widzieliśmy bowiem raptem kilka zdjęć TS'a, czy może jego konceptu z podniesionym błotnikiem - tak bardzo niepotrzebnego, że już w "seryjnych" modelach dopuszczono się unifikacji z T-1, a potem to wiemy - szybkie "wygaszenie" oraz konsekwentne obdzieranie ze wszystkiego, co "lux" całej linii "turystycznego, typu pierwszego"...
Takimi "luxami" były między innymi wszelkie "zbędne" chromy, tak jak ten błotnik. I nie ma sprawy - mogę dobrać jakiś z Komara, przygotować go i pochromować na nowo, myślałem o tym. Ale jednocześnie polowałem na oryginalny, w dobrym stanie. Podobnie jak obserwuję aukcję z licznikami wyglądającymi jak "nówki" - tu z resztą fajny przykład, może ktoś nawet się skusi: https://allegrolokalnie.pl/oferta/nowy-o...mar-75-rok
Sęk w tym, że nie mam pojęcia, jak mógł on przetrwać w takim stanie. Raczej mimo wszystko by pożółkł, to 45 lat... Dlatego w moim prototypie znajdzie się taki "autentyczny", dzięki Szatkowi - z kubkiem "tylko" oznaczonym jako 74. rok - sam "zegar" jest rok młodszy...
Może to głupie, może na wyrost, ale bez takich elementów to byłby w zasadzie niemal "nowy" motorower. Takim ma być - może być - wspomniany Prototypik 50-TS-3...
Ten jednak nie ma tyle, co "powstać na podstawie zdjęć" - chciałbym, aby trochę z nich "wyszedł". Dlatego też drążę jego historię - ta cała detektywistyczna debata o naklejkach i samych okolicznościach powstawania również mnie do tego zachęciły - znów się przez to rozpisałem, ale to ważne Confused

Wracając do błotnika jeszcze, po tym całym wywodzie - kosztował "jedyne" 159 PLN - choć na zewnątrz na prawdę niczego sobie, to jednak czas odcisnął piętno:



Tak się prezentuje wewnętrzna strona. I tak uważam, że nieźle jak na szmat czasu, ale coś trzeba z tym zrobić: zahamować korozję, zabezpieczyć... Tu proszę Was o pomoc, najlepsze sprawdzone sposoby.
polskahonda - czytałem temat o Rysiu i Twoim patencie na chromy - masz jakieś sugestie? Macie - bo zapraszam wszystkich do dyskusji!

Zakupiłem jeszcze zestaw tulejek do zawieszenia właśnie "starego typu" - na wszelki wypadek, bo dalej nie wiem co mi pokaże moje po rozebraniu... Są tam także nówki gumki - mocowania zbiornika - jeszcze dostępne u Nova_Motors - z resztą wszystko u nich nabyłem. Listę kończy biała nakrętka schowka narzędziowego - to akurat detal do Jubilata - on jest jako jedyny aktualnie "pod ręką" i może się za niego na dniach wezmę Sleepy



I jeszcze jedno.
Odpukać - po licznych wysłanych zapytaniach (bez odpowiedzi) odnośnie wykonania elementów wydechu (których makiety wykonał seler1500) - znalazłem fachowca i to w Szczecinie, co więcej - rozumie istotę sprawy i jak się okazało - zna [z Instagrama] mniej więcej moje poczynania. Jesteśmy umówieni na rozmowę na żywo odnośnie budowy wydechów - trzymajcie kciuki Wink
Pozdro600!
01-04-2021 19:38:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Jorginsson za ten post.
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: 50-TS-1 prototyp - budujemy replikę! - Jorginsson - 01-04-2021 19:38:03


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
Dzisiaj 10:19:03
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 214
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 103
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:13:35
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 334
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 195
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 238
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 492
Prezentacja mojej Stelli
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:37:46
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 176
Wigry 1975 - Przywrócenie...
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:27:30
» Odpowiedzi: 20
» Wyświetleń: 6337
Liczba oktanowa a ustawie...
Ostatni post: Dinozaur
18-06-2026 10:29:18
» Odpowiedzi: 70
» Wyświetleń: 19834
Romet Romka - 50-T-1 '82r...
Ostatni post: romek
17-06-2026 20:12:55
» Odpowiedzi: 212
» Wyświetleń: 96700
Dwie jawki Mustang - okaz...
Ostatni post: usertm
17-06-2026 19:53:12
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 418
Plastiki
Ostatni post: Grzeszek
17-06-2026 12:08:19
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 246
Uszczelka pod głowicę
Ostatni post: mr.torwald@gmail.com
17-06-2026 11:02:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 303
Czy stomilki dadzą radę?
Ostatni post: romek
16-06-2026 22:22:06
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 187
Czy do silnika dwusuwoweg...
Ostatni post: Bob_Harley
16-06-2026 15:14:57
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 4468

Reklama