Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Wzó białej karty PONY
Autor Wiadomość
igozaj@wp.pl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 6
Imię: Igor
Skąd: Kobyłka
Pojazd: Romet Pony
Post: #1
Wzó białej karty PONY
Cześć
Zrobiłem białą kartę dla motorynki PONY 50-M-3 ( bez opinii rzeczoznawcy), złożyłem u konserwatora ( mazowiecki w Warszawie) i uzyskałem wpis do ewidencji zabytków.
Przesyłam swoją kartę do wykorzystania, każdy może ją dostosować do swojej motorynki i użyć.
Poniżej link do karty, niestety na forum jest ograniczenie i nie mogłem wgrać pliku ( ma prawie 2 Mb).
https://docs.google.com/document/d/1ZW8d...ue&sd=true
Pozdrawiam
Igor
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-11-2023 01:42:53 przez igozaj@wp.pl.)
01-11-2023 01:42:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 4 użytkowników postawiło piwo igozaj@wp.pl za ten post.
Reklama
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,015
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #2
RE: Wzó białej karty PONY
Szacun ! Ja co prawda wiem jak to zrobić, wchodząc na forum i widząc temat myślałem że ktoś będzie chciał żeby jemu podesłać, a Ty wstawiłeś swój wzór, w dodatku bardzo dobrze zrobiony.

Dziwne że konserwator klęknął bez opinii a tak straszyli.
01-11-2023 09:05:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Motokamel Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 123
Imię: Artur
Skąd: Śląsk
Pojazd: Romet Pony
Post: #3
RE: Wzó białej karty PONY
Dzięki za inicjatywę. Dzięki temu, że udostępniłeś efekt swojej pracy można się przekonać jak taka karta może być wypełniona i że większość forumowiczów, przy odrobinie chęci, może samodzielnie sobie z tym poradzić.
Super że udało Ci się ogarnąć wpis do rejestru bez dodatkowych kosztów na pinię rzeczoznawcy.
01-11-2023 19:46:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
igozaj@wp.pl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 6
Imię: Igor
Skąd: Kobyłka
Pojazd: Romet Pony
Post: #4
RE: Wzó białej karty PONY
(01-11-2023 09:05:45)romek napisał(a):  Dziwne że konserwator klęknął bez opinii a tak straszyli.

Chyba nie takie dziwne, motorynka to ewidentnie motorower kolekcjonerski; ją się ma bo ma się trochę fioła albo sentyment z dzieciństwa. Jakbym chciał wpisać do ewidencji skuter suzuki z 1992 to tu faktycznie rzeczoznawca musiał by dobrze uzasadnić wniosek.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2023 00:44:31 przez igozaj@wp.pl.)
04-11-2023 00:43:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo igozaj@wp.pl za ten post.
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,015
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #5
RE: Wzó białej karty PONY
Niektórzy (większość) konserwatorów obligatoryjnie żądaja opinii, to czy mają do tego prawo jest dyskusyjne ale zawsze mogą odmówić argumentując że tego jest dużo i żaden z tego zabytek. Zwłaszcza po ostatnich rewelacjach że niby w mazowieckim tak mieli utrudniać. Tam swego czasu wiem że np w ogóle odmawiano wpisu maluchów.

PS. Nie myślałeś żeby trochę dopracować swoją motorynkę pod względem oryginału ? I czy wiesz że silnik a przynajmniej lewy karter masz z silnika S38/003 ?
04-11-2023 09:06:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
igozaj@wp.pl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 6
Imię: Igor
Skąd: Kobyłka
Pojazd: Romet Pony
Post: #6
RE: Wzó białej karty PONY
(04-11-2023 09:06:17)romek napisał(a):  PS. Nie myślałeś żeby trochę dopracować swoją motorynkę pod względem oryginału ? I czy wiesz że silnik a przynajmniej lewy karter masz z silnika S38/003 ?

Ja tą motorynkę dostałem z takim silnikiem, to jest silnik S38, tzn. tak mi się wydaje bo numer seryjny silnika zaczyna się od 003. Taka jej historia, ktoś ten silnik wstawił, zmianę biegów zrobił za pomocą kawałka drutu przyczepionego do dźwigni od WSK nałożonej na pręt podnóżka. Cieszyła jakieś dzieciaki na wsi aż wyzionęła ducha. Była strasznie sponiewierana, zajeżdżona do ostatniego tchnienia i porzucona w kącie podwórka.
Silnika z którym wyszła z fabryki na pewno nie znajdę, a każdy inny to już będzie w jakimś stopniu zastępczy. Za to obecny S38 ma co najmniej 25 letnią historię, dzieciaki które tym zestawem jeździły teraz pewnie mają po 40 - 50 lat. To jest zabytkowy "składak" i niech taki zostanie.
05-11-2023 01:02:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,015
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #7
RE: Wzó białej karty PONY
Ciekawe rozwiązanie z tą zmianą biegów na drut, zachowało Ci się jakieś zdjęcie ? Wink
05-11-2023 09:17:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
wojakrob Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 247
Imię: Robert
Skąd: Wrocław
Pojazd: Romet Komar
Post: #8
Wzó białej karty PONY
Jeżeli silnik nie jest oryginalny to decyzja konserwatora jest do podważenia.
Silnik to co najmniej 33 % wyposażenia, a w zabytku powinno być co najmniej 75% części nieprawidłowych.
Jeżeli dodatkowo w białej karcie masz wpisany silnik 025, a na zdjęciach 003, to tym biała karta wykonana nieprawidłowo

Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław
05-11-2023 22:33:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
igozaj@wp.pl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 6
Imię: Igor
Skąd: Kobyłka
Pojazd: Romet Pony
Post: #9
RE: Wzó białej karty PONY
(05-11-2023 22:33:41)wojakrob napisał(a):  Jeżeli silnik nie jest oryginalny to decyzja konserwatora jest do podważenia.
Silnik to co najmniej 33 % wyposażenia, a w zabytku powinno być co najmniej 75% części nieprawidłowych.
Jeżeli dodatkowo w białej karcie masz wpisany silnik 025, a na zdjęciach 003, to tym biała karta wykonana nieprawidłowo

To tak nie działa, to nie jest sztywny algorytm. Mogę mieć pojazd zdekompletowany, praktycznie jego resztki, ale to nie stoi na przeszkodzie aby te resztki zostały uznane za zabytek i objęte ochroną. Zabytek nie musi też być taki jak wyszedł z fabryki, ważne jest ile jest tzw. substancji zabytkowej, jeśli całość jest spójna, ma swoją historię to jest ok. Przykładem może być samochód pancerny "kubuś"; gdyby się do dziś zachował to był by dużo cenniejszym zabytkiem niż w 100% fabryczny Chevrolet model 157.
Inną sprawą jest czy decyzja producenta aby kolejną wersję silnika S38 nazwać 025 powoduje że to jest inny silnik?
W mojej motorynce silnik był wymieniony w czasach gdy była zwykłym, już mało wartym, motorowerem. Tak skompletowana powoli stała się zabytkiem, dłużej był w niej ten silnik niż fabryczny. Teraz to jest oryginalna część tej motorynki. Sprawa wyglądał by inaczej gdybym kupił nowy silnik, np. jakiś MORETTI i go wstawił, wtedy tej substancji zabytkowej było by mniej.
06-11-2023 00:46:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
wojakrob Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 247
Imię: Robert
Skąd: Wrocław
Pojazd: Romet Komar
Post: #10
RE: Wzó białej karty PONY
Przepraszam, ale chyba poprzednio źle skomentowałem.

Silnik 025, to nie to samo co 003, mimo, że wizualnie trochę podobny.
Piszesz, że silnik ma oznaczenie 003, a na zdjęciach masz nożną zmianę biegów czyli 025, zatem masz jakiegoś składaka, który nie opuścił fabryki w takim stanie.

Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław
06-11-2023 12:18:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,015
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #11
RE: Wzó białej karty PONY
Silnik 025 różni się od 003 tylko karterem lewym, pokrywą, aparatem i wodzikiem. Tutaj jest po prostu 003 z wymienionym wodzikiem i automatem.

Jako ciekawostkę dodam że zasadnicza różnica w karterach to najczęściej tylko otwór śruby mocującej pokrywę, bo otwór na linkę się zdarzał (nie zawsze, ale ja miałem taki silnik).

A przepisy o zabytkach są niejednoznaczne i po prostu dają dużą swobodę konserwatorowi. Np. u mnie samochody zabytkowe nie mogą mieć gazu, ale może to być pospolity 30 letni maluch. A w Warszawie na odwrót, przynajmniej do niedawna.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2023 14:04:58 przez romek.)
06-11-2023 14:03:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo romek za ten post.
Piotrekdriver1 Offline
-
*


Liczba postów: 202
Imię: Piotrek
Skąd: Białystok
Pojazd: Romet Pony
Post: #12
RE: Wzó białej karty PONY
Różni się też wałkiem startera ale to szczegół.

Romet Pony 301
Romet Ogar 205x2
Romet 2375
06-11-2023 17:43:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,015
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #13
RE: Wzó białej karty PONY
A no fakt masz rację zapomniałem
06-11-2023 21:47:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Gomulsky Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 129
Imię: Kuba
Skąd: Dąbrowa Tarn.
Pojazd: Inny
Post: #14
RE: Wzó białej karty PONY
Bardzo fajnie, że kolega podzielił się efektami swojej pracy.
Jednak chcę zauważyć, że powyższa karta NIE JEST ZGODNA z obecnym stanem prawnymExclamation Wiem, bo kopię się teraz ze "swoim" konserwatorem zabytków w tej sprawie...
Na dzień dzisiejszy obowiązuje wzór w załączniku 4 do tego rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo...210056.pdf
Jak widać, rozporządzenie to nie dokonuje rozróżnienia między "zabytkiem ruchomym nauki i techniki" a "zabytkiem ruchomym ""nietechnicznym"". Zabytek ruchomy, to zabytek ruchomy i wzór karty jest jeden niezależnie od wszystkiego. Mało tego, podlinkowany przeze mnie wzór obowiazuje od 2011r. ExclamationExclamationExclamation

Wzór, który został zaprezentowany w pierwszym poście mógł być stosowany do dnia wejścia w życie tego rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo...110661.pdf , ponieważ wcześniej (gdy obowiązywał Dz.U. 2004 nr 124 poz. 1305) nie było jednego, jasno określonego wzoru "białej karty". Jeśli konserwator zabytków wciaż wymaga wzoru jak w pierwszym poście, a że wymaga to powszechnie wiadome, bo nawet na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest umieszczony NIEAKTUALNY WZÓR dla "zabytku nauki i techniki" facepalm, to popełnie przestępstwo z art. 231 K.K.

Róbcie dalej jak nakazuje "lokalny zwyczaj", tańczcie jak wam urzędasy będą przygrywać, a potem się dziwcie, że Polska to kraj bezprawia, a urzędnicy robią co chcą i są bezkarni...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-11-2023 14:32:18 przez Gomulsky.)
19-11-2023 14:30:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Gomulsky za ten post.
wojakrob Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 247
Imię: Robert
Skąd: Wrocław
Pojazd: Romet Komar
Post: #15
RE: Wzó białej karty PONY
Ze strony NID:

Karty ewidencyjne zabytków ruchomych powstają na zlecenie miejskich lub wojewódzkich konserwatorów zabytków, a ich autorami są osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje – historycy, historycy sztuki, zabytkoznawcy. Posługują się oni wzorami kart ewidencyjnych, które zostały ustalone wspomnianym wyżej Rozporządzeniem z 2011 r. Ułatwieniem w wypełnianiu kart ewidencyjnych są Instrukcje opracowane przez NID, które zostały umieszczone wraz ze wzorami do pobrania na końcu tekstu.

Dla udokumentowania zabytków ruchomych używane są następujące wzory kart:

Karta zabytku ruchomego – formularz o ustalonych 20 rubrykach służący opisowi zabytkowych dzieł sztuki (np. obrazy, rzeźby) oraz przedmiotów rzemiosła artystycznego (np. meble, złotnictwo).
Karta ruchomego zabytku techniki – dla zabytkowych maszyn, urządzeń i pojazdów. Wzór karty dla tego typu obiektów jest rozszerzony w porównaniu ze wzorem karty dzieła sztuki ze względu na specyfikę tych zabytków oraz potrzebę opisu technicznych parametrów, często także dołącza się do niej rysunki konstrukcyjne.

I tu pojawia się pytanie - na jakiej podstawie wzór NID dla ruchomych zabytków techniki został rozszerzony?

Ale stawiam też drugie pytanie - co w piszesz w kartę wg wzoru z rozporządzenia w polu nr 11. Autor, szkoła, warsztat?

Moim zdaniem stosowana karta jest OK, ale oczywiście nie ma podstaw prawnych.

A do autora wątku - w Twojej karcie są inne błędy (w porównaniu do wytycznych NID) - np. format zdjęć.

Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław
20-11-2023 12:30:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Części
Ostatni post: marcin1479
Dzisiaj 20:15:59
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 25
#2 Charcik Deca
Ostatni post: romek
Dzisiaj 15:11:49
» Odpowiedzi: 71
» Wyświetleń: 35849
witam
Ostatni post: romek
Dzisiaj 15:10:46
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 138
universal z 1989 ?
Ostatni post: zaz
Wczoraj 09:46:01
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 78
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: zaz
Wczoraj 09:40:38
» Odpowiedzi: 10
» Wyświetleń: 359
[oddzielony] Jak założyć ...
Ostatni post: pitus74
26-04-2024 21:16:16
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 91
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: mateuszf
26-04-2024 19:53:52
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 314
Jak ustawić palec wysprzę...
Ostatni post: romek
25-04-2024 18:17:17
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1518
Jaki to Romet
Ostatni post: zawiass
25-04-2024 11:52:49
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 101
Brak sprzęgła na biegu
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 21:32:59
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1495
Romet ogar 205 popychacz ...
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 20:27:43
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 1700
Problem z adv 250
Ostatni post: romek
24-04-2024 19:19:11
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 571
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
24-04-2024 13:34:47
» Odpowiedzi: 39
» Wyświetleń: 10921
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 12:02:01
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 697
FSM Pinokio z 89 roku
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 11:53:57
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 177

Reklama