Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Autor Wiadomość
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,013
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #1
Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Niech ta historia będzie przestrogą dla innych, żeby nie kupować niczego pod wpływem emocji. Nieważne czy roweru, motocykla czy samochodu.

Otóż mam dwóch szwagrów którzy trudnią się rowerami, jeden hobbystycznie je naprawia, drugi nimi handluje. Ostatnio byłem u tego drugiego, i przechodząc się po gospodarstwie zauważyłem coś w charakterystycznym kolorze w stercie złomu. Okazało się że jest to piękna (tak mi się wydawało) Gazela (niestety nie SHL tylko rower taki Tongue ). Nie szukałem roweru, ale pomyślałem że się przyda, może trochę schudnę hehe. Dodam że w zasadzie to nie mam pojęcia o rowerach. Oczywiście zauważyłem przede wszystkim oryginalny lakier, oryginalne naklejki, oryginalne oświetlenie, oryginalną manetkę przerzutki, oryginalną przerzutkę Favorit, oryginalną narzędziówkę. Nie zauważyłem za to w jakim stanie jest ten rower :F Pytam się szwagra ile chcesz za to, on mówi że przecież to złom, ja mówię jaki złom piękny rower piekny stan zachowania. Mówi ,,noo nie wiem z 30 zł'', potem w ogóle chciał mi go darmo oddać, ale ja wcinsąłem mu stówę, oczarowany detalami roweru. Od razu zawiozłem go do tego drugiego szwagra myślac że wystarczy przesmarować, coś podregulować i za max 200 zł będę miał piękny klasyczny rower.

Okazało się że wyszły na przykład takie kwiatki:



Czy też wyrobione miejsce klina w supporcie. No cóż. Felgi szukałem, nie znalazłem ani na forum, ani na portalach. Została chamsko pospawana od środka, support został naprawiony przez nadspawanie i zeszlifowanie, ale też nie wyszło za dobrze bo pedały nie są do końca symetrycznie choć nie przeszkadza to o dziwo.

Szwagier wymienił łańcuch, linki, klocki, dodatkowo stwierdził że przerzutka tylna nie nadaje się już i wymienił na taką jak na zdjęciu poniżej. Serwis kosztował mnie 300 zł łącznie. W tym momencie dotarło do mnie, że wydałem już 400 zł a nadal nie mam sprawnego roweru. Koła są krzywe, nie da się jechać bez trzymanki, a łańcuch przeskakuje zwłaszcza na 4 i 5 (wydaje mi się że po odebraniu od szwagra było ok, potem zdejmowałem koło do spawania może coś źle zrobiłem). Zauważyłem że zębatka tylna jest luźna, nie wiem jak to się dokręca. Narzędziówka która tak mocno się zajarałem jest uszkodzona. Nakrętka sztycy ma gwint na wykończeniu. Tylna opona nie ma bieznika, nie wiem czy to slik czy jest już tak zajechana. Ogólnie mimo władowania kasy rower to nadal śmieć który wymaga jeszcze nakładu kilku stówek. Na razie rzuciłem go w kąt, jazda na nim jest możliwa ale nie jest przyjemna. Należałoby jeszcze zrobić coś z tym przeskakwianiem łańcucha (może ktoś coś podpowie, może być to wina luźnej zębatki?), wycentrować przednie koło, zmienić tylna opone. Ogarnięcie wizuwalne to druga sprawa. Bardzo żałuję tego zakupu. A może inaczej. Oczywiście że było warto uratować ten rower od złomu. Ale zamiast się napalać, mogłem dać tyle ile szwagier chciał (30 zł lub darmo), przywieźć do domu, popatrzeć co jest do zrobienia i postawić w kąt garażu. Bo teraz kosztował mnie 400 zł i efekt jest taki sam - rower nie nadaje się do jazdy.

Dam może kilka zdjęć tego obrazu nieszcześcia i rozpaczy. Pojedynczo nie będę wrzucał, link do albumu google. Jako że na forum jest trochę rowerowców liczę że ktoś coś napisze.

https://photos.app.goo.gl/Jk2Vr5nq4M8tqWU47
06-07-2022 17:06:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Pjoter (Kawaler) Offline
Nowy
*


Liczba postów: 47
Imię: Piotr
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny Romet
Post: #2
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Kupiłem kiedyś Trapera 1 na złomie pod wpływem emocji - rozebrałem, przezimował w szopie, i wrócił tam skąd przyjechał. Jedyne co mi z niego zostało to korba, widelec, nakrętki wszelkie i kierownica, która pewno też pojedzie na złom jak nabierze właściwości urzędowych.

Wymiana przerzutki na pewno była zbędna, wystarczało rozebrać i wyczyścić.

Masz na prawdę wspaniałego klasyka przy którym można samemu podłubać, pełno ich na złomach - na pewno części zamienne znajdziesz nie lękaj się

No i masz nauczkę by nie wozić takich klasyków do serwisów, tam pracują zwykli wymieniacze. Kiedyś zawiozłem koło od wigry 1 do centrowania to facet się na mnie popatrzył z pogardą jak by rodzice mu na komunie wigry nie kupili i stwierdził, że koło źle zaplecione (tak wyjechało z fabryki). Koniec końców sam wycentrowałem

Powodzenia.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-07-2022 17:16:38 przez Pjoter (Kawaler).)
07-07-2022 17:03:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
łogór 200 Online
Ostatni ch#j Polski
*


Liczba postów: 531
Imię: Tomek
Skąd: Małopolska
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #3
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Dlatego najlepiej nie przeglądać olyksow, nie jeździć po giełdach bożych bo przy tej chorobie zbieractwa to tak to właśnie jest.

K:A ja jestem durnym osłem, Tak?
J:Tak
J:Ostatnim ch... Polski To ci mogę zapowiedzieć.

„Każdy człowiek musi w jakiś sposób żyć, nie jak to się mówi byle jak”
07-07-2022 20:36:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,013
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #4
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Czy ja gdzieś pisałem że rower oddawałem do serwisu, albo że kupiłem go z ogłoszenia? Smile
07-07-2022 21:01:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Motokamel Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 123
Imię: Artur
Skąd: Śląsk
Pojazd: Romet Pony
Post: #5
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Taki szwagier jak romek to skarb w rodzinie Smile
A na poważnie to daj sobie trochę czasu na ochłonięcie i podejdź do tematu na spokojnie. Jak się wgłębisz trochę to przywrócisz go do świetności bez niepotrzebnych wydatków.
Np dałeś 300 za wymianę paru części a można było je samemu wymienić w kosztach łańcuch ok 30zł, przerzutka 30zł, linki 15zł (ew do tego pancerz 5 zł za metr) itp. Jak dłubiesz coś minimalnie przy swoich motorowerach to mechanicznie taki prosty rower bez problemu ogarniesz.
Co do kół to nie szukaj do Gazeli tylko ogólnie rometowym 27'' np z waganta itp - powinno być łatwiej coś namierzyć
07-07-2022 21:37:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
zaz Offline
Technik
*


Liczba postów: 931
Imię: Jakub
Skąd: Słupsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #6
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Koła poszukaj z wagąnta gazeli laury opony kup w sklepie rowerowym z dętkami

Obecne pojazdy
Romet Jubilat 2 1987 rok
Romet Wigry Universal 1977 rok
Romet Zenit Special 1989 rok

Byłe pojazdy
Romet Wigry 3 1985 rok.
07-07-2022 23:51:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Online
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,577
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #7
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Zawsze też możesz odpuścić sobie koła 27" i założyć 28".

Wzmożona kontrola społeczna złomowisk podstawą sukcesów w zdobywaniu interesującego mienia.
08-07-2022 01:34:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,013
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #8
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
On chyba z przodu ma właśnie 28, bo opona jest rekin 700, dobrze myślę ? Kol właśnie szukałem w ten sposob, wiem że są z waganta ale no nigdzie i nic. Na razie zostało to zaspawane, nic nie straciłem bo i tak by poszło na złom Smile tylko ktoś może by mi naświetlił jak jest mocowana zębatka na tylnym kole , bo jest luźna , czy tam jest jakiś specjalny klucz?
08-07-2022 09:04:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wojtasik Online
Uczeń
*


Liczba postów: 225
Imię: Wojtek
Skąd: K-ów, K-ce
Pojazd: Inny Romet
Post: #9
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Witam
Tak jak piszą poprzednicy mając jakieś pojęcie o motorowerach to rower dasz radę samemu zrobić Smile Koło 28" to odpowiednik szosa/treking 700C. Zębatka to wolnobieg nakręcany (nie kaseta nakładana i dokręcana specjalną "nakrętką") na piastę i potrzebny specjalny klucz - jak i do kasety. Można przejść się do serwisu i poprosić o odkręcenie. Ciekawi fakt, że zębatka luźna, jedna czy pięć, bo to tworzy nierozbieralną całość ? W kasetach zazwyczaj najmniejsza/e zębatki są luzem dokładane i skręcane "nakrętką" już na piaście. Czy ona jest cała ? Powodzenia w naprawie Smile
PS. Jak żyję tak nie widziałem takiego "pęknięcia" obręczy stalowej, alu może się szybciej zniszczyć przy niefortunnych jazdach. Można kupić niekoniecznie polskie koła, bo np. niemieckie, włoskie, francuskie.
08-07-2022 10:13:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,013
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #10
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
No właśnie całosc lata na piaście Smile
08-07-2022 11:38:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
jurek_1961 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 175
Imię: Jurek
Skąd: Gdańsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #11
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Wydawałoby się, że stwierdzenie, iż nie należy niczego kupować pod wpływem emocji jest tak oczywiste, że nie warto o tym wspominać.
Jednak - moim zdaniem - od czasu do czasu warto o tym przypomnieć i bardzo dobrze, że pojawił się ten wątek. Tym bardziej, że do tej przestrogi (która wyrażona tylko słowami, byłaby czystą teorią) dołączono serię zdjęć i dokładny opis.
Inna kwestia (i to tylko moje zdanie) to uważam, że taki rower nie jest dla każdego.
Z jednej strony tutaj, na tym Forum, jest na pewno minimum kilka Osób, które stosunkowo szybko doprowadziłoby tę Gazelę do co najmniej zadawalającego stanu technicznego i takiego samego wizualnego. A, co wydaje mi się najważniejsze, wszystkie części (może poza oponami) potrzebne do naprawy, wyszukałyby sobie w swoich podręcznych zapasach różnych części (zapewne często gromadzonych latami). Potem "tylko" trochę własnej pracy i byłoby gotowe.
Ale z drugiej strony, kiedy nowy Właściciel nie ma takiego podręcznego magazynu i musi szukać potrzebnych części, to trudno się dziwić, że kiedy napotyka na trudności z ich zdobyciem, jego początkowa fascynacja nowym nabytkiem szybko mija. Ale zawsze jest nadzieja, że po jakimś czasie powróci i ta Gazela będzie kiedyś całkiem fajnym rowerkiem.
09-07-2022 00:33:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,013
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #12
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
No gdyby to był Komar lub inny Ogar to na pewno byłoby inaczej. Wiedza i doświadczenie robią swoje. Może ktoś podpowie w takim razie czy jakieś współczesne koła podejdą do tego?
09-07-2022 11:01:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Online
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,577
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #13
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Jakiekolwiek 28".

Wzmożona kontrola społeczna złomowisk podstawą sukcesów w zdobywaniu interesującego mienia.
09-07-2022 12:28:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,013
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #14
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
To w rowerach ośki są zunifikowane ? Pytam bo zwyczajnie nie wiem nie znam się na tym ? Big Grin
09-07-2022 12:34:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Online
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,577
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #15
RE: Predom-Romet Gazela '86 czyli zawsze miałem łeb do interesów
Co najwyżej z przodu musisz uważać, bo niektóre nowe mają grubszą oś. Ale nieznacznie, pilnik załatwia sprawę :F

Wzmożona kontrola społeczna złomowisk podstawą sukcesów w zdobywaniu interesującego mienia.
09-07-2022 13:35:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Jak ustawić palec wysprzę...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:41:22
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 1398
Brak sprzęgła na biegu
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 21:32:59
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1418
Romet ogar 205 popychacz ...
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 20:27:43
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 1629
Problem z adv 250
Ostatni post: romek
Wczoraj 19:19:11
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 542
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 13:34:47
» Odpowiedzi: 39
» Wyświetleń: 10632
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Wojtasik
Wczoraj 12:02:01
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 589
FSM Pinokio z 89 roku
Ostatni post: Wojtasik
Wczoraj 11:53:57
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 127
Instrukcja komar 2352 i s...
Ostatni post: Debesta
Wczoraj 00:16:02
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 176
OldtimerBazar Wrocław 7/3...
Ostatni post: Debesta
Wczoraj 00:13:17
» Odpowiedzi: 38
» Wyświetleń: 16294
Naprawa przełącznika świa...
Ostatni post: Blusik
Wczoraj 00:01:46
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 139
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: zaz
23-04-2024 23:45:30
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 210
Hej Rometowcy, pozdrowien...
Ostatni post: wigryman
22-04-2024 20:50:51
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 213
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: joozek
22-04-2024 20:12:22
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 179
Części 50-T/TS-1: zbiorni...
Ostatni post: gladiator_86
21-04-2024 22:08:17
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 1106
Zapłon CDI
Ostatni post: Norweski Zomowiec
21-04-2024 21:53:44
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 154

Reklama