Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eksploatacja Ogara 200
Autor Wiadomość
Bob_Harley Offline
Praktykant
*


Liczba postów: 360
Imię: Bob
Skąd: Świętokrzyskie
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #46
RE: Eksploatacja Ogara 200
No więc tak, po zrobieniu 2 800 km od złożenia silnika na nowych częściach doszło do niemałej awarii.

Jade sobie spokojnie 50kph, jestem jakiś 1km od domu (na szczęście) i nagle słysze tylko trzask w okolicy silnika i momentalne jego zgaszenie. Zatrzymałem się na poboczu, sprawdzam o co może chodzić i spróbowałem lekko ruszyć kopke (jak sie później okazało był to chyba dość spory błąd). No nic, wziąłem maszyne i zaprowadziłem pod dom. W głowie już miałem scenariusz co sie mogło spierniczyć i spodziewałem się najgorszego. Zdjąłem głowice i nagle wszystko stało się jasne xD
   

Zgadza sie drodzy forumowicze, rozleciał się seger zabezpieczający sworzeń tłoka, i to taki co to niby miał nigdy nie wypaść bo jest lepiej wpasowany. Otóż nic bardziej mylnego - ten typ segera jest po pierwsze ciut za luźny i sobie skacze góra-dół w trakcie pracy pięknie rzeźbiąc rowek w tłoku jeśli juz dostatecznie sie to rozklepie, a po drugie rowek w tłoku ma kwadratowy albo półokrągły przekrój zależnie pod jakie zabezpieczenie jest zrobiony (ale to nie ja składałem silnik, a wiedzę na temat rodzajów zabezpieczenia sworznia zdobyłem niedawno). Po dość nierównej walce z zablokowanym cylindrem (tu przypomne o ruszeniu kopką, kiedy zgasł silnik - prawdopodobnie spowodowało dalsze zablokowanie resztek metalu w cylindrze, blokując też tłok), za pomocą dość potężnego ściągacza, udało sie zrzucić cylinder. I moim oczom ukazał się obraz nędzy i rozpaczy:
   
   

Przez te kilka sekund "pracy", rozerwany seger zrobił spustoszenie o jakim sie nawet inżynierom Rometu nie śniło. Jeszcze zaraz po zdjeciu głowicy widać było że coś nie gra z tłokiem:
   

Natomiast po zdemontowaniu tłoka mogłem już w pełni ujrzeć dzieło zniszczenia jednego, małego segerka. W dolnej części tłoka, tu gdzie znajduje sie okno wydechowe musiało dojść do pęknięcia pierścienia poprzez ścisk jaki spowodował rozerwany seger, dodam tylko że tę część pierścienia znalazłem w tłumiku, tak w tłumiku xD po prostu coś rzegotało w środku i wyleciało z niego po zdjeciu z silnika. Zobaczcie również jak mocno zostały wprasowane resztki pierścienia w materiał tłoka:
   

Wstawie jeszcze tylko jedno zdjecie bo się nie udało załączyć w jednym. To wspomniane wprasowane resztki pierścienia:
   

Szczęśliwie wszystkie luźne elementy w postaci: 2x ucho segera, sprasowany i rozciągniety pierścień segera, resztki pierścieni tłokowych, zostały albo wyrzucone do wydechu albo wypadły przy zdejmowaniu cylindra. Silnik już ma inny cylinder i tłok - chodzi w porządku (troche to jest porzeźbione nawiasem mówiąc, ale to wszystko przejściowe, niebawem wstawie do ramy nowy silnik).

Najlepsze jest to, że całe to zajście miało miejsce tego samego dnia kiedy to udało mi sie obronić pracę inżynierską xDD
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-07-2022 23:49:53 przez Bob_Harley.)
03-07-2022 23:42:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Spaceman164 Offline
Jawasaki 223
*


Liczba postów: 619
Imię: Spaceman164
Skąd: Okolice Tarnowa
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #47
RE: Eksploatacja Ogara 200
Uuu ale poszło. Właśnie te segery z dwoma uszami są najgorsze. Najlepsze segery ma tłok Berta, z jednym uchem. Oryginalnie były podobne

Motoren:
-Ogarrr 200 '88
-Cezet 350 472.5 '82
YT-Motorower Ogar Jaskrawo-Niebieski
04-07-2022 10:27:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Debesta Offline
Człowiek Sztos
*


Liczba postów: 1,465
Imię: Lechu
Skąd: Dęblin
Pojazd: Romet 2375
Post: #48
RE: Eksploatacja Ogara 200
A po ha Ty hamujesz?! No rozprdlilo sie wszystko.
Panie inżynierze, jak to się mówi co tlok to obyczaj. Ktos pewnie kupil dosyć tani tlok i dostal niedobrane segery w zestawie, lub sam takie wymyślił, ze kupi i bedzie debest. No nie, to nie ma tej opcji.

"Ludzie, nie wierzcie w to że Ja jestem. Może i jestem, nie powiem że nie"
04-07-2022 16:15:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Quake96 Offline
Zielono mi :D
Moderatorzy


Liczba postów: 2,757
Imię: Piotr
Skąd: Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #49
RE: Eksploatacja Ogara 200
Chyba ze dwa silniki zatarły mi się z dokładnie tego samego powodu. Te segery z uszami to gówno, NIGDY tego nie zakładajcie. Tylko drucik w kształcie litery "G".

- Patrz pan, ale ciśnie tą jawką, no wariat!
- Ale panie, to dopiero drugi bieg się kończy...


"Skończyło się jak Bruce Lee, czy misja w kosmodromach
Nie nagra tego Grundig czy Unitra Diora...."
04-07-2022 18:17:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Quake96 za ten post.
Bob_Harley Offline
Praktykant
*


Liczba postów: 360
Imię: Bob
Skąd: Świętokrzyskie
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #50
RE: Eksploatacja Ogara 200
Święte słowa panie Debesta, faktycznie juz w swoich silnikach bede stosował te wlasciwe zabezpieczenia. Moze by jeszcze te segery z uszami dały rade gdyby wchodziły ciasniej w rowek tłoka, a tak to luz sie tylko powieksza az nastepuje kraksa. Ale zawsze to jakas nauka płynie z takich doświadczeń.
04-07-2022 22:34:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Motokamel Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 123
Imię: Artur
Skąd: Śląsk
Pojazd: Romet Pony
Post: #51
RE: Eksploatacja Ogara 200
Gratulacje Panie Inżynierze Smile
Może to nie jest problem z typem zabezpieczenia tylko źle dobranym rozmiarem skoro miał luz ?
Po zdjęciach widać że "lekkie ruszenie kopką" już nie miało znaczenia, akt zniszczenia już był dokonany
04-07-2022 23:04:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
łogór 200 Offline
Ostatni ch#j Polski
*


Liczba postów: 531
Imię: Tomek
Skąd: Małopolska
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #52
RE: Eksploatacja Ogara 200
A ja się zastanawiałem się czy to ułożenie takiego zegiera otwarta częścią do dołu jak na lehrwideo ma rzeczywiście kluczowe znaczenie.

(05-07-2022 08:13:53)łogór 200 napisał(a):  A ja się zastanawiałem się czy to ułożenie takiego zegiera otwarta częścią do dołu jak na lehrwideo simsonka ma rzeczywiście kluczowe znaczenie.

K:A ja jestem durnym osłem, Tak?
J:Tak
J:Ostatnim ch... Polski To ci mogę zapowiedzieć.

„Każdy człowiek musi w jakiś sposób żyć, nie jak to się mówi byle jak”
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-07-2022 08:14:20 przez łogór 200.)
05-07-2022 08:13:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo łogór 200 za ten post.
ananas Offline
Technik
*


Liczba postów: 1,076
Imię: Kamil
Skąd: Zabrze
Pojazd: Inny
Post: #53
RE: Eksploatacja Ogara 200
Normalne pierścienie segera nie nadają się za cholerę do silnika, ZAWSZE pękają. Tylko dedykowane zabezpieczenia.
05-07-2022 19:32:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Bob_Harley Offline
Praktykant
*


Liczba postów: 360
Imię: Bob
Skąd: Świętokrzyskie
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #54
RE: Eksploatacja Ogara 200
troche to dziwne bo w silniku ursusa c-360 na tłokach są normalne segery właśnie, fakt silnik ten ma zdecydowanie mniejsze obroty niz taki dwusuw, ale trzeba miec na uwadze że ma z kolei wiekszą kompresję, a co za tym idzie (przynajmniej tak mi sie wydaje) istnieją tam większe siły, wieksze wybuchy itd. jedno jest pewne - zawsze stosowac rozwiazanie przewidziane przez konstruktora, przynajmniej w tak kluczowych elementach jak cylinder czy tłok własnie
05-07-2022 21:47:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 2,014
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #55
RE: Eksploatacja Ogara 200
A to nie jest tak że żeby zastosować seger musi być odpowiedni tłok ?
05-07-2022 23:14:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Bob_Harley Offline
Praktykant
*


Liczba postów: 360
Imię: Bob
Skąd: Świętokrzyskie
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #56
RE: Eksploatacja Ogara 200
z tego co wiem, musi byc odpowiedni rowek w tłoku: przekrój kwadratowy - pod seger z uszami, przekrój półokrągły - pod tzw. "druciak" czyli to zabezpieczenie w kształcie G zazwyczaj w zestawie z tłokiem
06-07-2022 01:33:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Bob_Harley za ten post.
Debesta Offline
Człowiek Sztos
*


Liczba postów: 1,465
Imię: Lechu
Skąd: Dęblin
Pojazd: Romet 2375
Post: #57
RE: Eksploatacja Ogara 200
Dokladnie tak. Powiem wiecej, fabrycznie w rometach takie tloki pod zegery występowali. Wczoraj rozbieralem silnik zb4, no i tlok byl oryginalny zmd, na zamkach kwadratowych, oraz kwadratowym przekroju gniazda zabezpieczenia, byly równie wspomniane segery. No i jak to sobie ktos wyobraża, aby w takim przypadku zastosować drut?

"Ludzie, nie wierzcie w to że Ja jestem. Może i jestem, nie powiem że nie"
07-07-2022 12:19:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Bob_Harley Offline
Praktykant
*


Liczba postów: 360
Imię: Bob
Skąd: Świętokrzyskie
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #58
RE: Eksploatacja Ogara 200
Napisze tutaj nie zakładając nowego wątku, moze ktoś zajrzy i podpowie Smile no więc co tak w zasadzie jest przyczyną słabszego palenia na ciepło silniczka jafki? Na zimno prawie zawsze od 1 lub 2 kopa, a jak sie pojezdzi troche to juz trzeba ze 6 razy kopnąć i przegazować zeby zatrybił. Mi sie wydaje ze jest to spowodowane ułożeniem cylindra - w sensie jest poziomo i jakaś część mieszanki zostaje wlasnie w cylindrze a przez to ciezko jest mu zapalić taką ilość paliwa (czytałem ze i kondensator jest umieszczony w niefortunnym miejscu i temperatura mu nie służy, ale kiedys założyłem go w okolicy filtra powietrza na zewnatrz i dalej było tak samo). Z kolei w takim Simsonie gdzie cylinder jest pionowo (czyli paliwo na pewno nie gromadzi sie w cylindrze), pali zawsze ale to zawsze z kopa, niezaleznie od nagrzania. Czy ma ktoś zbadany ten temat i wie na pewno co jest przyczyną i czy można to poprawić?
12-09-2022 17:24:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
tomangelo Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 145
Imię: tomangelo
Skąd: Polska
Pojazd: Romet Komar
Post: #59
RE: Eksploatacja Ogara 200
Ułożenie cylindra może i ma jakieś znaczenie, ale to nie wszystko. W Komarze z ukośnym cylindrem mam ostatnio podobny temat do zbadania, na zimno od razu pyrka, tylko musi zaciągnąć paliwa z gaźnika. Na ciepło dopiero na pych, a i to niechętnie, ale jak już odpali to i obroty ma i się zbiera. Ale wiem że u mnie jest simmering od zapłonu do zrobienia, nie wiadomo jak drugi, a i gaźnik może nie być doregulowany na 100%, stąd moje problemy.

Kondensator to jeden problem, regulacja gaźnika drugi, "układanie się" silnika przy wzroście temperatury to trzeci. No i jeszcze świeca, może ciepłota jest nie ta.
12-09-2022 17:53:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
łogór 200 Offline
Ostatni ch#j Polski
*


Liczba postów: 531
Imię: Tomek
Skąd: Małopolska
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #60
RE: Eksploatacja Ogara 200
Gdzieś to już było chyba to poruszane na forum i z analizy wszystkich szanownych inżynierów z tego zacnego forum wyszło, że przez konstrukcje Jikova na ciepłym delikatnie się przylewa ten nasz ukochany jedno tłokowy boxer.Dlatego problemy z uruchomieniem są.

K:A ja jestem durnym osłem, Tak?
J:Tak
J:Ostatnim ch... Polski To ci mogę zapowiedzieć.

„Każdy człowiek musi w jakiś sposób żyć, nie jak to się mówi byle jak”
13-09-2022 11:38:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: zaz
Wczoraj 23:48:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 253
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: joozek
Wczoraj 23:31:16
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 220
Jak ustawić palec wysprzę...
Ostatni post: romek
Wczoraj 18:17:17
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1461
Jaki to Romet
Ostatni post: zawiass
Wczoraj 11:52:49
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 49
Brak sprzęgła na biegu
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 21:32:59
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1460
Romet ogar 205 popychacz ...
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 20:27:43
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 1651
Problem z adv 250
Ostatni post: romek
24-04-2024 19:19:11
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 548
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
24-04-2024 13:34:47
» Odpowiedzi: 39
» Wyświetleń: 10713
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 12:02:01
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 646
FSM Pinokio z 89 roku
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 11:53:57
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 154
Instrukcja komar 2352 i s...
Ostatni post: Debesta
24-04-2024 00:16:02
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 189
OldtimerBazar Wrocław 7/3...
Ostatni post: Debesta
24-04-2024 00:13:17
» Odpowiedzi: 38
» Wyświetleń: 16380
Naprawa przełącznika świa...
Ostatni post: Blusik
24-04-2024 00:01:46
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 159
Hej Rometowcy, pozdrowien...
Ostatni post: wigryman
22-04-2024 20:50:51
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 241
Części 50-T/TS-1: zbiorni...
Ostatni post: gladiator_86
21-04-2024 22:08:17
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 1119

Reklama