Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy do silnika dwusuwowego musi być zamontowany konkretny typ gaźnika (Ogar 200)?
Autor Wiadomość
Bob_Harley Online
Technik
*


Liczba postów: 704
Imię: Bob
Skąd: Świętokrzyskie
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #1
Czy do silnika dwusuwowego musi być zamontowany konkretny typ gaźnika (Ogar 200)?
Witajcie Szanowni Romeciarze! Tym razem pytanie jest następujące: Czy chcąc sobie dobrać inny gaźnik do Ogara 200 musi to być jakiś konkretny typ gaźnika, np. że do silnika dwusuwowego? Pytam bo już chcę całkowicie odejść od tego Jikova (ciągle zasyfiony cylinder, problemy z regulacją po pewnym przebiegu i ogólnie średnia przyjemność z użytkowania) na rzecz gaźnika PZ19. W ramach testu wyjąłem go z Rometa Ogara Caffe 50 i po drobnych modyfikacjach króćca ssącego (tego od chińskich motorków - nie oryginalnego z jafki) normalnie da się jeździć. Poniżej przedstawię kilka zalet względem tego mieszacza paliwa Jikova:
- możliwość regulacji składu mieszanki,
- duża liczba dysz do dobrania,
- większa trwałość (w chińskim motorku zrobił bez problemu 10tys. km i dalej jest w 100% sprawny, nawet nie trzeba było go po tym czasie regulować),
- lepsza konstrukcja, np. iglica ma zabezpieczenie i nie wypadnie podczas demontażu przepustnicy.
No i tutaj chciałbym zapytać, czy rzeczy typu: długość króćca ssącego (i do tego taka podkładka ebonitowa), sama konstrukcja gaźnika (inny układ kanałów, dysz, etc.) mogą mieć wpływ na to, że nie będzie się dało w 100% wyregulować gaźnika żeby Ogar 200 normalnie odpalał i jeździł, jak zwyczajny motorower? Nie zrozumcie mnie źle - poprawa względem Jikova jest oczywista, motorek mi nie gaśnie na skrzyżowaniu, normalnie da się sterować gazem, całkiem ładnie przyspiesza itd. ale problem jest np. w takim ustawieniu gaźnika aby łatwo odpalał na zimnym i jednocześnie trzymał osiągi po rozgrzaniu. Przykład: ustawiam skład mieszanki i obroty jałowe tak, że na zimnym odpala powiedzmy z 3 kopa i chodzi na ssaniu ale po rozgrzaniu jest problem z utrzymaniem wolnych obrotów i słychać że np. go przylewa lub ma za dużo powietrza w mieszance, a potem zmieniam ustawienie że perfekcyjnie przyspiesza, dobrze sie jedzie nic nie przerywa, ale jest duży problem żeby go odpalić nawet jak tylko chwile wystygnie. Czy jest szansa znaleźć złoty środek i ustawić go tak, że bedzie normalnie odpalał i będzie sie dało jeździć jednocześnie nie tracąc np. stałych obrotów jałowych, czy z takim gaźnikiem z silnika 4T po prostu nie da rady? Nie ukrywam że naprawde z tym gaźniczkiem było by z tysiąc razy lepiej, bo cylinder suchutki, ssanie można włączyć i ogólnie lepiej się jeździ mając kontrole nad przyspieszeniem za pomocą manetki, a nie 1 lub 0 jak na Jikovie. Z góry przepraszam za długość posta i może nieco chaotycznie napisane, ale może ktoś sie zna na tym lepiej i mi podpowie.

Jeszcze dodam tyle, że jak już sie dziś chwile zagrzał i powiedzmy że był z grubsza wyregulowany, to po przejażdżce zmieniłem dyszę z 68 na 70, no i dało sie poczuć, że jeszcze ciut więcej mocy jest, ale równocześnie czuć że z dołu jest troche słabo, a jak się go wkręci to nawet sie rozpedziłem do GPSowych 64kph, także jest nieźle. Czy może w ogóle ten pewien niedosyt mocy jest spowodowany zwyczajnym zużyciem silnika? Ma on już 5tys. km przebiegu, cylinder 60cc, ale pomierzyłem wszystko: zapłon na 2mm przed GMP, kompresja 7bar, świeca nowa F95, tłumik wyczyściłem (wypadł z 1kg nagaru), filtr powietrza nowy założyłem. Mam niedaleko domu taką górkę która służy za tor testowy no i zaraz po remoncie na zębatce 13z i wtedy jeszcze na Jikovie bez problemu się tam wjeżdżało na 3 biegu ok. 45-50kph, a teraz po tych wszystkich usprawnieniach dalej ma problem żeby utrzymać 40kph na 3 biegu jadąc pod górke (żeby było jasne - po tych 5tys. km zanim przeszedłem do podmianki gaźnika sprawdzałem na Jikovie jak się zachowa pod te górke, na trójce nie dało rady, trzeba było dwóje zapinać i co dziwne - na dwójce to sie tak nakręca, że 40kph można rozwinąć, i to było na Jikovie, a na tym PZ19 to już w ogóle ze 45kph złapałem na dwójce).

Tak wygląda ten PZ19 jakby ktoś nie wiedział:
   

Może trzeba wymienić uszczelniacze? Choć nie widać żadnych wycieków od strony zapłonu anie nie kopci jakoś specjalnie, to tak jakby były jeszcze szczelne. Najbardziej mnie męczy to, że pod te górke nie może wciągnąć, mimo że po równym ciśnie jak głupi i właśnie jak tylko sie zaczyna wzniesienie to od razu czuć że szybko wytraca pęd. W zasadzie to problemy ze spadkiem mocy sie pojawiły jak sobie postał ze 2 miesiące (listopad - grudzień) nieużytkowany. Jak sobie teraz przypominam to zanim sie zabrałem za wyczyszczenie Jikova (choć nie był jakoś specjalnie zabrudzony, ani osadu nie było), to naprawde nawet na tej trójce nie miał siły w ogóle jechać po drodze.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-02-2025 00:55:53 przez Bob_Harley.)
05-02-2025 00:33:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Czy do silnika dwusuwowego musi być zamontowany konkretny typ gaźnika (Ogar 200)? - Bob_Harley - 05-02-2025 00:33:18


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Identyfikacja modelu rome...
Ostatni post: romek
Wczoraj 20:51:49
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 265
WueSKa 125 - Czyli ponios...
Ostatni post: Quake96
Wczoraj 17:19:40
» Odpowiedzi: 19
» Wyświetleń: 3070
Zlot pojazdów i rajd koma...
Ostatni post: bkrukl
Wczoraj 00:45:32
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 758
Skrzynka narzędzi Ogar 20...
Ostatni post: johnatanpaniniman27
25-06-2026 22:56:45
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 149
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: Janek.Ogar
25-06-2026 19:06:38
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 531
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
24-06-2026 11:18:09
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 585
Moja nowa dojazdówka (Oga...
Ostatni post: grissley
24-06-2026 02:39:42
» Odpowiedzi: 148
» Wyświetleń: 34602
Sprzedam romet Turing 2 i...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 22:21:22
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 89
Szczęki hamulcowe Romet S...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 21:51:52
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 144
"Blokujący się" bieg
Ostatni post: Kapiromet
23-06-2026 20:41:43
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 407
[Wiki] Romet (DEZAMET) St...
Ostatni post: tie.my.r0pe
22-06-2026 23:44:10
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 5217
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 185
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 369
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 387
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 795

Reklama