Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Narzędzia dedykowane
Autor Wiadomość
joozek Offline
senior


Liczba postów: 2,413
Imię: Józek
Skąd: Lubin
Pojazd: Inny
Post: #1
Narzędzia dedykowane
Już od jakiegoś czasu przymierzałem się z napisaniem tego wątku.
Jakieś tam doświadczenie mam Rolleyes
Wiele narzędzi dorobiłem dla własnych potrzeb.
Czas się nimi pochwalić, pokazać, by podpowiedzieć i ułatwić Wam niektóre prace.
Nie żebym się gdzieś wybierał, ale wiadomo, lat przybywa Blush
Na wstępnie UWAGA - bardzo proszę o nie powielanie moich zdjęć w innych miejscach; forach, facebookach itp. tylko tu na Naszym Forum
Temat będę prowadził na bieżąco, a Ci co będą chcieli się też pochwalić swoimi narzędziami - ZAPRASZAM
Proszę również jakiegoś moderatora by wrzucił moje zdjęcia na hosting forumowy, to będą tu długo Rolleyes
Ok.
Jako pierwsze - zawieszenie przednie. Chromowane lagi, golenie, pracują w tulejach poliamidowych, które się zużywają i trzeba je wymienić. Narzędzia; pręty fi 6, 7 i 8 długości 40, 50 cm, proste i skuteczne. Zwróćcie uwagę na zakończenia i miejsca do pobijania młotkiem.





Ok, tuleje wywalone, a co ze sprężynami?
Tu również proste narzędzie - pręt zbrojeniowy fi 12, dł ok 40 cm. Zwróćcie uwagę na układ karbów na powierzchni pręta. Podczas wykręcania sprężyny, pręt "wkręca" się do wewnątrz sprężyny. By to mu ułatwić Shy został zeszlifowany w kwadrat.
Na ostatnim zdjęciu pokazałem jego użycie. Widelcem obracamy w lewo, jednocześnie dociskając mocno w dół.





Teraz trzeba rury widelca posprzątać od wewnątrz. Do tego celu kolejne proste narzędzie. Pręt gładki fi 12 z naciętym uchwytem, rowkiem, do zamocowania płótna papieru ściernego, włókniny czy szmaty. Napęd, wiertarka wolno-obrotowa lub pneumatyczna. Niestety, gdzieś mi się zapodziało zdjęcie - uzupełnię następnym razem.
Ok, zrobiłem nowe, więc uzupełniam.




Pora na osadzenie tulei. Oczywiście wprasowuję je na prasie, ale z użyciem stempli metalowych fi 26,5 lub 31,5



Ok, tuleje osadzone, czas na ich rozwiercenie pod wymiar lagi, golenia.
UWAGA, poliamid, teflon, elastomer itp podczas intensywnej obróbki skrawania, na wskutek wydzielania temperatury, "marze" się i zamiast uzyskać stałą powierzchnię o jednakowych wymiarach, otrzymamy efekt "beczki". Dlatego nie używamy klocków z papierem ściernym, pilników itp, tylko rozwiertaka nastawnego. Każdą zebraną warstwę zbieramy z przerwą na schłodzenie tulei do temperatury pokojowej.
ALE - rozwiertaki, zwłaszcza te współczesne, są krótkie, zwłaszcza do rozwiercenia tulei wewnętrznych bez kołnierza.
Na zdjęciu widać co zrobiłem - przedłużka stała z pręta ciągnionego 22 mm, sześciokątnego.
Spawanie wykonałem na tokarce, by zachować osiowość.
By sobie ułatwić pracę tym narzędziem, używam nasadkę 22 i wiertarkę pneumatyczną.




To w sumie tyle, ale na koniec poprawiam jeszcze gwint sztycy specjalną narzynką calową z dorobioną ramką, tak by poprawić gwint do końca.
Przy okazji, o gwintach specjalnych, narzynkach, gwintownikach użytych w Komarach i Rometach, napiszę kolejnym razem.



A co z zawieszeniem wahaczy pchanych w Komarach Huh
Tu w sumie to mam jedno narzędzie, ułatwiające złożenie tego typu zawieszenia. Mam je już kilka lat i z małymi poprawkami służy do dziś. By płaskowniki się nie krzywiły, zmieniłem je na kątownik 20x20. Aby nie porysować lakieru widelca, używam 2 kawałków kedry.


Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2021 11:58:55 przez joozek.)
25-02-2021 12:07:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 12 użytkowników postawiło piwo joozek za ten post.
Reklama
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Narzędzia dedykowane - joozek - 25-02-2021 12:07:44
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 04-03-2021, 12:13:43
RE: Narzędzia dedykowane - trzcinka - 07-03-2021, 16:01:03
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 07-03-2021, 17:55:03
RE: Narzędzia dedykowane - Jorginsson - 07-03-2021, 17:20:38
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 18-03-2021, 14:36:22
RE: Narzędzia dedykowane - Debesta - 18-03-2021, 21:00:30
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 20-03-2021, 00:41:55
RE: Narzędzia dedykowane - skinder - 19-03-2021, 20:52:11
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 12-05-2021, 15:00:58
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 12-10-2023, 15:43:53
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 04-11-2023, 22:17:59
RE: Narzędzia dedykowane - Motokamel - 05-11-2023, 00:14:32
RE: Narzędzia dedykowane - Debesta - 05-11-2023, 00:52:27
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 05-11-2023, 01:16:20
RE: Narzędzia dedykowane - Debesta - 05-11-2023, 03:54:12
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 05-11-2023, 12:58:07
RE: Narzędzia dedykowane - romek - 06-11-2023, 21:19:30
RE: Narzędzia dedykowane - joozek - 07-11-2023, 00:51:49
RE: Narzędzia dedykowane - romek - 07-11-2023, 06:13:07
RE: Narzędzia dedykowane - romek - 07-11-2023, 17:14:23


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: joozek
Dzisiaj 00:55:01
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 473
Skrzynka narzędzi Ogar 20...
Ostatni post: romek
Wczoraj 14:22:15
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 69
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
Wczoraj 11:18:09
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 496
Moja nowa dojazdówka (Oga...
Ostatni post: grissley
Wczoraj 02:39:42
» Odpowiedzi: 148
» Wyświetleń: 34485
WueSKa 125 - Czyli ponios...
Ostatni post: Quake96
23-06-2026 22:56:39
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 2974
Sprzedam romet Turing 2 i...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 22:21:22
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 56
Szczęki hamulcowe Romet S...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 21:51:52
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 95
"Blokujący się" bieg
Ostatni post: Kapiromet
23-06-2026 20:41:43
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 268
[Wiki] Romet (DEZAMET) St...
Ostatni post: tie.my.r0pe
22-06-2026 23:44:10
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 5190
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 166
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 326
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 352
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 738
Prezentacja mojej Stelli
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:37:46
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 240
Wigry 1975 - Przywrócenie...
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:27:30
» Odpowiedzi: 20
» Wyświetleń: 6509

Reklama