Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karpaty 4 z silnikiem 023
Autor Wiadomość
romek Offline
019 rzondzi
*


Liczba postów: 3,016
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #7
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023
Tam wszystko jest napisane pod filmikiem, można sobie wrzucić do translatora, no chyba że ktoś leniwy to:

Cytat:Ostatnia tegoroczna renowacja i najnowszy seryjny motorower Lwowskiej Fabryki Silników LMZ-2.163 Karpaty-4 1995. Model ten pojawił się w LMZ jako ostatnia nadzieja na uratowanie tonącego przedsiębiorstwa. Litewska fabryka Vairas, wieloletni dostawca silników dla LMZ, przerwała im dostawy o 94. Lwowska Fabryka Motocykli została zmuszona do pilnego poszukiwania ich zamiennika i znalazła ją w sąsiedniej Polsce. Ale do montażu silników Dezamet Type 023 konieczna była całkowita zmiana ramy, ponieważ łańcuch napędowy polskiego silnika znajduje się po lewej, a nie po prawej stronie, jak w silniku Baltic. Wymagało to zmiany wielu węzłów w Karpatach, więc faktycznie powstał nowy model, który otrzymał indeks LMZ-2.163 i nazwę Karpaty-4. Z Polski przyjechała partia 200 silników, za które fabryka zapłaciła za dostawę 400 jednostek załogowych. Nie zapominaj, że lata 90. to czas barterowych. Karpaty-4 były dla zakładu zbyt drogie, a silnik Dezamet 023, choć był nieco lepszy od bałtyckiego V501M, nie zmienił radykalnie charakteru Karpat. Zakładowi nie było łatwo sprzedać bardzo cenione Karpaty-4, w rzeczywistości w tym samym projekcie. Liczba „4” i obce słowo Dezamet nie poprawiły sytuacji.
LMZ wyprodukował nieco ponad 300 takich motorowerów i ostatecznie zatrzymał się w 1997 roku. Bez części zamiennych Karpaty-4 szybko wypadł z eksploatacji, a jeden taki egzemplarz trafił do nas. Przywrócenie go do stanu używalności było niezwykle trudne. Ale szansa pomogła. Podczas wycieczki do LMZ znaleźliśmy resztki tych samych zestawów barterowych, których nie udało nam się wysłać do Polski. I udało nam się zmontować LMZ-2.163 z nowych jednostek jeszcze w fabrycznej farbie. A teraz ten Karpaty-4 znów jest w ruchu. I wszyscy możemy zobaczyć, jak ostatni lwowski motorower Karpaty-4 zszedł z linii montażowej. Ponadto był to ostatni skuter ukraiński. Dlatego tak ważne było, aby naprawić ten konkretny model dla historii.
-----
(08-01-2021 10:59:12)łogór 200 napisał(a):  Nie tak dawno miałem propozycję kupna tego wynalazku z papierami za 300zł to zapytałem sprzedającego (oczywiście w żarcie) czy on dopłaca żeby to zabrać

A tak na poważnie to szkoda czasu i nerwów jakość mizerna z częściami kłopot, mała popularność i zainteresowanie.

Mizerna jakość tak jak większości motorowerów z tamtych lat. Małe zainteresowanie, większe by było gdyby tego było wiecej w Polsce, a tak niestety nie opchniesz tego jako jedynytakilegendaprlzobaczdlakonsera. Romety czy Jawki wcale nie powinny być wiecej warte od tych radzieckich motorków. Gdybym miał ofertę zakupu takiej Karpatki albo Wierchowiny za kilka groszy, w dodatku z papierami to myślę że bym się nie zastanawiał. Co do części, to podejrzewam że na Ukrainie jest tego w opór, a kto z nas nie ma dzisiaj znajomego ukraińca który mógłby coś przywieźć przy okazji? Na szybkiego patrzę że do wartości 300 euro można przewozić bez problemu. Zastanawia mnie tylko to, że kiedyś trochę Wierchowin się kulało po Polsce i czy normalnie do tego były części?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2021 11:50:38 przez romek.)
08-01-2021 11:36:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo romek za ten post.
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Karpaty 4 z silnikiem 023 - bartek_tabaka - 07-01-2021, 21:56:29
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - trzcinka - 07-01-2021, 23:24:35
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - Kanilox - 08-01-2021, 01:13:40
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - trzcinka - 08-01-2021, 01:44:30
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - romek - 08-01-2021 11:36:47
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - jacomoto - 14-08-2023, 12:14:46
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - Debesta - 15-08-2023, 12:28:00
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - jacomoto - 25-12-2023, 12:56:15
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - tramwajarz - 25-12-2023, 18:08:40
RE: Karpaty 4 z silnikiem 023 - jacomoto - 26-12-2023, 23:12:49


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Skrzynka narzędzi Ogar 20...
Ostatni post: johnatanpaniniman27
Dzisiaj 22:56:45
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 91
Identyfikacja modelu rome...
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 22:49:52
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 87
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: Janek.Ogar
Dzisiaj 19:06:38
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 501
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Dinozaur
Wczoraj 11:18:09
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 527
Moja nowa dojazdówka (Oga...
Ostatni post: grissley
Wczoraj 02:39:42
» Odpowiedzi: 148
» Wyświetleń: 34523
WueSKa 125 - Czyli ponios...
Ostatni post: Quake96
23-06-2026 22:56:39
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 2994
Sprzedam romet Turing 2 i...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 22:21:22
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 69
Szczęki hamulcowe Romet S...
Ostatni post: Janek.Ogar
23-06-2026 21:51:52
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 115
"Blokujący się" bieg
Ostatni post: Kapiromet
23-06-2026 20:41:43
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 315
[Wiki] Romet (DEZAMET) St...
Ostatni post: tie.my.r0pe
22-06-2026 23:44:10
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 5203
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 175
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 340
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 363
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 759
Prezentacja mojej Stelli
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:37:46
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 252

Reklama