Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Wątek zamknięty 
Nowe Enduro Szymona - Suzuki RM
Autor Wiadomość
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #1
Nowe Enduro Szymona - Suzuki RM
Witam
Po ulepie brakowało mi czegoś do polatania po hołdach, lasach itd.
Zacząłem więc szukać jakiegoś Enduro. Ulepy za bardzo mnie nie interesowały. Markowe motocykle zdecydowanie za drogie w kupnie i utrzymaniu. Chińczyki - małe to jakieś takie, tandetne
No i była jakaś 1 w nocy, wpisuję już nie wiem który raz w wyszukiwarce olx "cross"
Wtem! Rama od Suzuki RM 250 z 1984 roku. W miarę kompletna, wizualnie bardzo ładna i technicznie sprawna.
Na drugi dzień była już u mnie... zapłaciłem 250zł. Chyba nie muszę mówić, że to jak za darmo.

...

Zacząłem poszukiwania silnika. Wymagania: Jeden, ewentualnie dwa gary, moc przynajmniej 20km, uruchamianie z kopki. Pierwsza myśl - mz 250. Niestety dużym minusem było to że do oryginalnego zapłonu MZ potrzeba akumulatora, prostownika, stacyjki, regulatora itd, w dodatku to dwusów, więc i wydech nie może być byle jaki. Ja dla mnie było za dużo roboty, więc silnik z MZ odpuściłem.
Silnika nadal poszukuję, prawdopodobnie będzie to loncin 250/300, dr 400, xt 600 lub moje ostatnie znalezisko - Honda xr 500. 87km, 150km/h Big GrinBig Grin mam nadzieję że uda mi się go wyrwać.

Ogólne plany to ogarnąć plastiki, silnik i jeździć Big Grin

Foty:










Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-07-2018 01:46:56 przez Odrestaurator.)
20-10-2017 21:23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Reklama
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #2
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Powoli idziemy do przodu Smile

Silnik z Hondy XR 500 odpuściłem - problemy z częściami zamiennymi, no i to w zasadzie był już zabytek. Gra nie warta świeczki.
No więc nabyłem silnik loncin 200/250. Moc ujdzie, części tanie, jest praktycznie bezawaryjny. Możliwe że w przyszłości zamienię go na coś mocniejszego.
Przez ten cały czas zrobiłem: pospawane wstępne mocowanie silnika (na dniach kończę tylne i ogarniam przód), tylne koło ogarnięte (ale muszę zmienić oponę na węższą, przy tej łańcuch ociera o oponę...) , bak pospawany, stopka hamulca zrobiona, siedzenie oklejone, kierownica uzbrojona, i parę innych rzeczy, dziś zrobiłem jeszcze gąbkę na kierownicę z napisem "Suzuki".







Za kilka dni pewnie znów coś dorzucę.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
01-02-2018 00:29:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika
skinder Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 193
Imię: Michał
Skąd: Toruń
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Szkoda, że tak posmarkane. Przecież to można było polecieć gęściej i listkiem zeszlifować żeby jakoś to wyglądało Sad Dodatkowe 10 minut + sypnięcie na koniec podkładu za 10zł, żeby nie wchodził nalot i uwidocznić gdzie poprawić przy następnym szlifowaniu. Stoi od października, można spokojnie to ogarnąć Smile
01-02-2018 00:57:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #4
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
(01-02-2018 00:57:03)skinder napisał(a):  Szkoda, że tak posmarkane. Przecież to można było polecieć gęściej i listkiem zeszlifować żeby jakoś to wyglądało Sad Dodatkowe 10 minut + sypnięcie na koniec podkładu za 10zł, żeby nie wchodził nalot i uwidocznić gdzie poprawić przy następnym szlifowaniu. Stoi od października, można spokojnie to ogarnąć Smile

To tylko teraz tak wygląda, wczoraj spawałem (aż bezpiecznik wywaliło :F) przecież bym tego nie zostawił w takim stanie. Muszę dorobić jeszcze uchwyty, wtedy je skręcę do tego kątownika i wyszlifuję, pomaluję podkładem antykorozyjnym a potem w czarny mat, także będzie elegancko.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
01-02-2018 02:15:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika
[+] 1 osoba postawiła piwo Odrestaurator za ten post.
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Prace idą do przodu cały czas, zrobione już jest w 50% przednie mocowanie silnika, wyszło ładnie, i parę innych pierdół, tylko pojawił się jeden problem z łańcuchem. Otóż po włożeniu już silnika, założeniu łańcucha, ustawieniu koła prosto i naciągnięciu łańcucha, sytuacja wygląda tak że gdy ktoś wsiądzie na motocykl to łańcuch zamiast napinać się bardziej to się luzuje. Nie wiem od czego to do końca zależy, ani jak temu zapobiec. Myślałem może nad jakimś napinaczem łańcucha zamontowanym do wahacza, tylko wtedy on pracowałby cały czas i też nie wiem czy tak może być. Normalnie w tych wszystkich motocyklach zrobione są ślizgi łańcucha, ( z tym że one nie pracują cały czas, tylko przez krótki okres całej jazdy) prowadnice dla momentu w którym łańcuch jest luźny a u mnie jest jakby na odwrót.

Podejrzewam że to zależy od ustawienia silnika w płaszczyźnie góra-dół i ewentualnie pod kątem, ale tego zmienić nie mogę, bo miejsca w ramie jest bardzo mało a sam silnik jest bardzo wysoki i już teraz jest ustawiony maksymalnie w dół, ledwo co udało się go jakoś zmieścić, nawet musiałem wyciąć jedną mało istotną rurkę ramową.


Jakieś pomysły czemu tak jest, sugestie rozwiązania problemu? HuhHuh nie wiem też z czego ten napinacz zrobić, tj. z tulejki czy zębatki by było lepiej ?

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2018 02:16:05 przez Odrestaurator.)
04-03-2018 02:11:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika
gerris Offline
Nowy
*


Liczba postów: 64
Imię: Wojciech
Skąd: Ciecierzyn
Pojazd: Inny
Post: #6
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
W japońskich enduro stosuje się zwykle ślizgi z materiału przypominającego gumę (można użyć zastępczo pasa transmisyjnego) a oprócz tego rolki gumowe - jedną lub dwie, w zależności od konstrukcji i skoku zawieszenia. Zwróć uwagę na stan łożysk w tylnym zawieszeniu (na wahaczu i kiwaku) - są to zwykle łożyska igiełkowe i zaniedbane mogą sprawić naprawdę dużo kłopotu ( i kosztów). Życzę powodzenia w pracach.
04-03-2018 09:39:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #7
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Napisałeś mi to co akurat wiem, mi chodzi o to co poradzić na luzujący się łańcuch podczas obciążenia, a nie jak normalnie napinający się. Łożyska to to też wiem. Ale dzięki za odpowiedź.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2018 14:07:35 przez Odrestaurator.)
04-03-2018 14:07:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika
gerris Offline
Nowy
*


Liczba postów: 64
Imię: Wojciech
Skąd: Ciecierzyn
Pojazd: Inny
Post: #8
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Napinacz obrotowy (gumowa rolka) pracuje praktycznie cały czas w większości motocyklach krosowych. Możesz zastosować rolkę ze sprężyną zmieniającą napięcie/docisk rolki. Takie rozwiązanie jest stosowane w napinaczach łańcuszka rozrządu np w Suzuki dr 350. Albo coś na wzór napinaczy pasków klinowych w traktorkach do trawy - tam cały czas jest obciążenie napinacza, a wyłączenie tego obciążenia skutkuje brakiem napędu. Ale na początek załóż na przód zębatkę min 14z (mniejsza tendencja do spadania łańcucha) i wyreguluj łańcuch z lekkim luzem pod średnim obciążeniem, może nie trzeba będzie aż tak kombinować. Po prostu nie skacz na nim (na początku). Ustawienia silnika już nie zmienisz..., kąta pracy wahacza tym bardziej... W krosach zawsze luz się zwiększa, przy docisku mały luz też jest groźny. Może na sprężynie wahacza pobaw się w regulację aby zmniejszyć skok??
A tak swoją drogą to wolałbym spróbować odbudować suzukę w oryginale, to chyba starszy model??

Już widzę 84 rocznik...czyli rówieśnik wielu naszych pojazdów.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2018 19:36:55 przez gerris.)
04-03-2018 19:34:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika
[+] 1 osoba postawiła piwo gerris za ten post.
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #9
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
I o to mi chodziło, widać że masz pojęcie Wink no nic trzeba będzie zrobić ten napinacz, tak jaki myślałem już, spróbuję jeszcze może z tym wahaczem.
Co do odbudowy na 100% oryginał to raczej nie ma szans przynajmniej na moje warunki i w Polsce, części cholernie drogie, praktycznie tylko do ściągania zza granicy poprzez Ebay najczęściej za dolary. Już problem pojawia się na przykład przy tulejkach wahacza czy lagach przednich. W dodatku w tej ramie siedziało już chyba piętnaście innych silników, jest ostro przerabiana, cięta itd. Np. Zamknięcie ramy z przodu jest całkowicie inne wyspawane, wahacz też trochę ponieważ siedział tu silnik MZ gdy motocykl był u wcześniejszego użytkownika od którego kupił go poprzedni właściciel, niestety nie miał czasu się tym zająć, a ja potem od niego. Także oryginalnych mocowań silnika próżno tu szukać. Dospawana jest też masa innych mocowań ślizgów itd, plastiki są podobierane z czegoś innego tak samo jak bak z którym też jest trochę roboty.

Rocznik 1984 trochę podany orientacyjnie, bo może to być 1983/1984, przedtem była inna rama trochę i dwa amory z tyłu, a po 84' z przodu była już tarcza.
Także widzisz jak sytuacja wygląda, rzeźby już w tym sporo, mnie nie stać na taką odbudowę o ile jest jeszcze możliwa. No i raczej bym sobie nim nie pojeździł bo chyba wiesz ile kosztuje utrzymanie markowego crossa, dlatego postanowiłem zrobić sobie coś z tanim silnikiem i dobrą ramą do polatania w terenie. Wiadomo nie będzie to maszyna na RedBulla czy Megawatt ale mi wystarczy Smile

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2018 19:56:32 przez Odrestaurator.)
04-03-2018 19:54:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika
gerris Offline
Nowy
*


Liczba postów: 64
Imię: Wojciech
Skąd: Ciecierzyn
Pojazd: Inny
Post: #10
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Rozumiem - to w pełni usprawiedliwia Twoje podejście, ale uważam że stare japonie są piękne! Kupiłem ostatnio Yamahę RD 50 z 81 roku - ślicznotka, przypomina trochę Komara sporta, ale jest naprawdę ładniejsza ....i jedzie. A co do motocykli enduro gorąco polecam hondę NX 650 Dominator. Można taką kupić już za 3-4 tys zł zarejestrowaną. Motocykl niezniszczalny i totalnie bezobsługowy. W ciężkim terenie trzeba jechać ostrożnie, ale ale do średniego terenu, turystyki enduro i niedalekich przelotów (do 100km) jest super.
04-03-2018 20:15:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika
[+] 1 osoba postawiła piwo gerris za ten post.
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #11
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Jest postęp. Obecnie walczę z odkręceniem śruby magneta, która bardzo mocno siedzi. Mocowania silnika zrobione, hamulce, bak i inne rzeczy mniej-więcej też, czekają na spawanie. W silniku do zrobienia kable i do wymiany simering.









Wymyśliłem też w końcu ten napinacz łańcucha, w fajny sposób. Także już nie będzie problemu Wink Zdjęć z prac raczej nie ma bo jest słabe światło w garażu, nawet w dzień, i po prostu jakość zdjęć była by słaba.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-03-2018 16:16:14 przez Odrestaurator.)
23-03-2018 16:13:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika
gerris Offline
Nowy
*


Liczba postów: 64
Imię: Wojciech
Skąd: Ciecierzyn
Pojazd: Inny
Post: #12
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Całkiem ładnie z tym silnikiem wygląda. Miałem kiedyś do czynienia przez chwilę z podobnym (silnikiem), nawet fajnie działał, ale dopiero po wymianie gaźnika na używany japoński. Wcześniej doprowadzał mnie do wściekłości.
23-03-2018 22:15:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #13
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Silnik siedzi w ramie. We wtorek wszystko pospawaliśmy, potem wyszlifowałem spawy itd. pomalowałem to podkładem antykorozyjnym, a następnie czarną farbą. Jedynie przednie łapy silnika pozostawiłem w czerwonym akcencie. Wszędzie nowe śrubki, nakrętki, podkładki i gumowe tuleje w mocowaniach silnika. Nowy olej, Simeringi... jutro składamy lewą kapę, ogarniamy elektrykę i odpalamy, oby odpalił...











Kupiłem też tłumik, ale okazał się być sporo za duży. Pochodzi z kawasaki zzr 400. Muszę go sprzedać i kupić replikę akrapovica czy coś w tym stylu.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-04-2018 00:11:41 przez Odrestaurator.)
06-04-2018 00:09:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Motorowerzystka Offline
Mekanik xD
*


Liczba postów: 2,111
Imię: Ania
Skąd: Dzikie Mazury
Pojazd: Inny Romet
Post: #14
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Jak spojrzałam na drugie zdjęcie to mi się przypomniał pewien kabaret krejzi Dzięki lol2

06-04-2018 09:52:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika
[+] 2 użytkowników postawiło piwo Motorowerzystka za ten post.
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #15
RE: Nowe Enduro Szymona - Suzki RM
Witam

Silnik już odpalony, niestety pojawiły się przedmuchy pod głowicą więc uszczelka do wymiany... Ale przejdźmy do sedna sprawy. Muszę zrobić blokadę bębna w tylnym kole. Wcześniej po drugiej stronie wahacza była wspawana taka tulejka a na nią nałożony płaskownik przykręcony do bębna. To samo chcę zrobić po drugiej stronie wahacza, z tym że, nie mam jak przyspawać tej tulejki do wahacza bo jest on aluminiowy a nie mam dostępu do odpowiedniej spawarki. Pomyślałem więc że można przewiercić wahacz wiertłem, fi7 i nagwintowałbym sobie to na m8, wkręcił tam sobie śrubę, dał wie podkładki, tulejkę na nią i na koniec nakrętkę z klejem, było bo idealnie. Nie wiem tylko jak z wytrzymałością wahacza - czy ten otwór może jakoś drastycznie wpłynąć na jego wytrzymałość? zginanie, pękanie? Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem miejsce w którym chciałbym wykonać otwór, pod środku w pionie i poziomie wahacza:



Co o tym sądzicie? może jakiś inny pomysł? oryginalnie był to bardzo długi płaskownik który był zamontowany do wałka od hamulca nożnego, ale wydaje mi się że rzemieślniczo ciężko było by mi to zrobić i uważam to trochę za niepraktyczne, musiałbym ograniczać przesuwanie się tego płaskownika itd.

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
16-04-2018 00:47:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Romet.. Ogar... 200 - "Na...
Ostatni post: romek
Dzisiaj 11:27:45
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 40
Romet Jubilat 2 1989 by r...
Ostatni post: rfx
Dzisiaj 02:17:26
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 24
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
Dzisiaj 00:09:54
» Odpowiedzi: 465
» Wyświetleń: 163754
Zacinająca się dźwignia z...
Ostatni post: elmer
Wczoraj 22:12:46
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 755
Ciśnienie sprężania 023
Ostatni post: olon
Wczoraj 19:58:08
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 55
Regulacja zabieraka sprze...
Ostatni post: Debesta
Wczoraj 18:17:38
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 106
Licznik Mera czarny
Ostatni post: romek
Wczoraj 17:14:18
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 126
Sokół
Ostatni post: Wicher Krzysztof
Wczoraj 10:48:40
» Odpowiedzi: 26
» Wyświetleń: 2155
Jaguar Specjal Reynolds
Ostatni post: jacek1975
Wczoraj 01:31:58
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 19524
Kupię gaźnik do silnika 0...
Ostatni post: Franek P
17-03-2024 19:37:57
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 131
Uniwersal Korlis niebiesk...
Ostatni post: wojtekw
16-03-2024 23:15:49
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 62
Kupię błotnik tylny do 23...
Ostatni post: Piotrekdriver1
16-03-2024 13:35:57
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 62
Ogar 200 problem ze świat...
Ostatni post: romek
14-03-2024 23:48:28
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 202
Blaszka za dławikiem wyde...
Ostatni post: BydziuDriver12
14-03-2024 17:48:56
» Odpowiedzi: 10
» Wyświetleń: 237
czy ktoś posiada takiego ...
Ostatni post: ZjemCiMeble
14-03-2024 11:14:09
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 766

Reklama