Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Zakup motoroweru bez dokumentów
Autor Wiadomość
Linux Offline
.
*


Liczba postów: 247
Imię: Kuba
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #1
Zakup motoroweru bez dokumentów
Witam.
Po wczorajszych rozważaniach zakupu Ogara bez papierów wyniknął mi spory problem. Kupując taki pojazd bez żadnych dokumentów/tablic powinniśmy spisać umowę kupna sprzedaży, ponieważ w momencie transportu, gdy zatrzyma nas policja i takiego czegoś nie mamy - mogą być problemy. Dodatkowo nie mamy nigdy wtedy pewności, że pojazd nie był np. kradziony - i posiadając go bez potwierdzenia nabycia, w przypadku jakiejkolwiek kontroli/doniesienia sąsiada czy czegoś podobnego (różne są przypadki) mamy spory problem. Oczywiście wtedy nawet jak spiszemy umowę to może być problem, ale na pewno mniejszy niż w przypadku po prostu trzymania czegoś takiego u siebie bez dowodu, że ktoś nam to sprzedał. Więc 'zabranie' takiego czegoś komuś z podwórka uprzednio płacąc mu za to bez żadnych potwierdzeń odpada.

No ok, spiszemy umowę na numery ramy, napiszemy że bez dowodu, tablicy, oc, przeglądu etc. I co teraz? Jeżeli pojazd był wyrejestrowany - nie ma problemu. Ale może z 10% tych wszystkich Rometów zostało wyrejestrowanych. Częściej 'zginął dowód i tablica', 'tak go kupiłem' i inne takie. I tutaj pojawia się kłopot, bo nabywając takiego Rometa z 'zaginionymi' dokumentami, wyrzuconymi etc. Stajemy się jego właścicielami i mamy obowiązek go ubezpieczyć. Podpisujemy się w końcu pod tym, że go kupujemy za jakąś tam kwotę. I w takiej sytuacji możemy mieć na głowie UFG jeżeli nie zapłacimy w dniu zakupu OC...

Jakie jest tego rozsądne rozwiązanie i czy w ogóle jakieś jest? Nie będę przecież prosił sprzedawcy o to, żeby to wyrejestrował najpierw... albo sam nie będę się w to bawił. Ubezpieczenie też odpada, bo po co ubezpieczać coś co rozłożę na części, albo będę jeździł po moim terenie.
Czy może, można spisać jakąś umowę która sprawia, że kupuję pojazd 'bez zobowiązań' względem jego? Myślałem, żeby spisać umowę kupna-sprzedaży 'części motocyklowych', ale to chyba nie przejdzie w przypadku chociażby kontroli drogowej jak będę to przewoził w bagażniku/na przyczepie. I wypadałoby podać numery ramy wchodzącej w skład tych części - a wtedy musimy już to ubezpieczać...

Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
22-02-2014 13:52:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Damian4570 Offline
Zaawansowany hardware'owiec
*


Liczba postów: 1,306
Imię: Damian
Skąd: Strzelce Kraj
Pojazd: Romet Kadet
Post: #2
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
Pojazdu nie da się kupić,wybierając opcję "bez zobowiązań" - bo takiej opcji w polskim prawie nie ma. Każdy pojazd musi być ubezpieczony (w dniu rejestracji), z ważnym badaniem technicznym. Jak nie zamierzasz go rejestrować, a sprzedać na części - to raczej się tym nie przejmuj, pojazdem wyrejestrowanym jeździć możesz, ale po swoim terenie Smile

Jak się pomyliłem - proszę poprawić! Wink



22-02-2014 14:41:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
axelbenq Offline
Óczeń
*


Liczba postów: 242
Imię: Aleksander
Skąd: Kraków/okolice
Pojazd: Romet Chart
Post: #3
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
Taki ogarek z takim stanem prawnym jest raczej kwalifikowany jak w punkcie skupu złomu, czyli złom użytkowy Tongue Poza tym nawet jeśli tego ogarka ktoś formalnie nie wyrejestrował, a był rejestrowany powiedzmy prawie 30 lat temu to wątpię nawet że ktoś po numerze ramy (bo tutaj właściwie tyle mamy jego danych identyfikacyjnych) byłby w stanie zidentyfikować go w rejestrze Smile
22-02-2014 15:14:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Linux Offline
.
*


Liczba postów: 247
Imię: Kuba
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #4
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
Damian mi chodzi o zakup pojazdu który właśnie nie był wyrejestrowany - bo jak był to problemu nie ma. Czyli jak Waszym zdaniem prawnie kupić coś takiego? Jeżeli kupujemy na złomie to dostajemy kwit, że tam to nabyliśmy i problemu nie ma. Bo w sumie to nie odpowiedzieliście na to co pytałem Tongue
22-02-2014 15:22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
lincoln_88 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 258
Imię: Michał
Skąd: Pilawa
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #5
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
A co do samych dokumentów to przecież pojazd nie musiał być nigdy rejestrowany, więc brak dokumentów w takim przypadku jest uzasadniony.
22-02-2014 15:46:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Damian4570 Offline
Zaawansowany hardware'owiec
*


Liczba postów: 1,306
Imię: Damian
Skąd: Strzelce Kraj
Pojazd: Romet Kadet
Post: #6
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
Kiedyś ludzie wyrejestrowywali Komary itp. żeby nie płacić ubezpieczenia, a jeździć dalej, bo jak wiadomo kontrole zdarzały się rzadko, albo wcale ich nie było. Jeśli już chcesz kupić Rometa "z podwórka, do domu" to zawsze możesz spisać umowę ze sprzedającym Wink Że nabyłeś taki a taki pojazd, a sprzedający (jeśli był ostatnim właścicielem) pojazdu, ma obowiązek (raczej nie pisany, ale miło ze strony sprzedającego, jak to zrobi) iść do WK i złożyć odpowiedni dokument, że zgubił dowód rejestracji pojazdu i wydadzą mu nowy, to wtedy dowód sprzedający Ci oddaje i możesz już przerejestrowywać na siebie - trochę to pogmatwane, starałem się wyjaśnić jak mogłem, ale może niech ktoś bardziej obeznany się jeszcze wypowie Wink



22-02-2014 17:15:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Linux Offline
.
*


Liczba postów: 247
Imię: Kuba
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #7
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
Nie rozumiecie mnie Tongue Ja nie chcę nic rejestrować. Nie interesuje mnie to, że nie ma dokumentów bo są mi one niepotrzebne. Wszystko co piszecie się zgadza i wiem o tym. Ale chodzi mi o to, że są przypadki, że ktoś kupuje, przestaje płacić OC etc. Sprzedaje kolejnej osobie jako bez papierów, ale pojazd dalej figuruje w jakimś spisie pojazdów. I boję się, że kupując coś takiego 'bez dokumentów' można się wkopać w kary za brak OC. Bo spiszę umowę i teoretycznie gdy pojazd jest zarejestrowany (czego nie wiem !) w dniu spisania umowy muszę wykupić OC żeby być 'czystym'. A ja po prostu chciałbym kupić 'bez dokumentów' jako części i żeby w momencie gdy pojazd jest np. kradziony, mieć dowód, że ja go kupiłem -czyt. umowę k-s. Która z kolei obciąża mnie kosztami OC/kary za brak OC, gdy pojazd nie był wyrejestrowany.
22-02-2014 17:41:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
kwiatek83 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 169
Imię: Łukasz
Skąd: Bojadła/lubuskie
Pojazd: Romet Komar
Post: #8
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
To po co Ci ta umowa,skoro na cześci ma byc przeznaczony?
Raczej na plecach nie bedziesz go niósł od byłego właściciela.
Zabieraj go pakuj na przyczepke,do busa,albo w bagażnik i nie rób sobie niepotrzebnie problemów mentalnych Wink

Komar MR 2320 1965r.
Komar MR 2352 1980r.
22-02-2014 23:01:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Krzychu00 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 76
Imię: Krzychu
Skąd: Łask
Pojazd: Inny
Post: #9
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
A ja po prostu chciałbym kupić 'bez dokumentów' jako części i żeby w momencie gdy pojazd jest np. kradziony, mieć dowód, że ja go kupiłem -czyt. umowę k-s.

Np: Jakby był kradziony to żadna umowa cię nie upoważnia że to twój
Bo kupiłeś kradzione czyli jesteś paserem
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2014 23:18:59 przez Krzychu00.)
22-02-2014 23:18:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Linux Offline
.
*


Liczba postów: 247
Imię: Kuba
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #10
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
Macie rację. Ale mając umowę zawsze jest się na lepszej pozycji niż mieć coś kradzionego bez dowodu zakupu. Dodatkowo na umowie jest napisane, że sprzedający jest właścicielem, więc to takie nie do końca paserstwo jak mamy poświadczenie sprzedającego, że to jego.
Łukasz, umowa mi po to, że gdy będę wiózł ten motorower samochodem i zatrzyma mnie policja to żebym mógł wyjaśnić skąd go mam i że nie zabrałem go z pod pobliskiego sklepu.
I wszystko byłoby pięknie gdyby nie to, że pojazd może dalej figurować w jakiś bazach danych jako zarejestrowany - a wtedy kara za brak OC może mnie spotkać...
22-02-2014 23:40:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
motonita Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 277
Imię: motonita
Skąd: Stalowa Wola
Pojazd: Inny
Post: #11
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
o boże...

nie spodziewał bym sie takiego poziomu...

ubezpiecasz tylko to co jest zarejestrowane, jak nie masz papierów to co ubezpieczysz?

umowe tez niewiadomo z kim spiszesz bo niekoniecznie z gosciem na ktorego był zarejestrowany....
wszystkim co ma silnik i chcesz tym jezdzic po drodze publicznej musisz miec OC...

spisujesz ze pojazd niekradziony papierów brak... wiec co ma do tego UFG? przeciez nie jest zarejestrowane...

wogole pytanie pełne paranoi...
23-02-2014 00:57:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Linux Offline
.
*


Liczba postów: 247
Imię: Kuba
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #12
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
(23-02-2014 00:57:08)motonita napisał(a):  umowe tez niewiadomo z kim spiszesz bo niekoniecznie z gosciem na ktorego był zarejestrowany....

Nigdzie nie napisałem inaczej.

(23-02-2014 00:57:08)motonita napisał(a):  wszystkim co ma silnik i chcesz tym jezdzic po drodze publicznej musisz miec OC...

Nigdzie nie napisałem inaczej, jednakże nawet jeżeli nie chcę tym jeździć i ma to stać tylko w garażu to też musi mieć OC jeżeli jest zarejestrowane - jest to ogromny błąd w polskim prawie nad którym ubolewa wielu pasjonatów - kolekcjonerów.

(23-02-2014 00:57:08)motonita napisał(a):  spisujesz ze pojazd niekradziony papierów brak... wiec co ma do tego UFG? przeciez nie jest zarejestrowane...

Brak papierów nie oznacza, że coś nie jest zarejestrowane... Tym tokiem jeżeli zgubię dowód i tablice - pojazd nie jest zarejestrowany - bzdura. Przez ten błąd reszta Twojej odpowiedzi to bełkot....
23-02-2014 01:27:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
motonita Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 277
Imię: motonita
Skąd: Stalowa Wola
Pojazd: Inny
Post: #13
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
chłopie NIKT ALE TO NIKT nie jest w stanie ci sprawdzic po numerze ramy pojazdu o ile nie było z nim nic robione od kilku lat ANI POLICJA ANI WK ANI UFG

po za tym

wiekszość ludzi martwi się w drugą stoneSmile
23-02-2014 01:42:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Linux Offline
.
*


Liczba postów: 247
Imię: Kuba
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #14
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
Czyli pisać umowę, że kupuję pojazd bez dokumentów z przeznaczeniem na części i w umowie dopisek, że pojazd nie jest kradziony. - I nikt złego słowa mi nie powie i żadne urzędasy się nie dowalą ?

(23-02-2014 01:42:36)motonita napisał(a):  wiekszość ludzi martwi się w drugą stoneSmile
Dlatego mało na ten temat jest informacji.
23-02-2014 01:46:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
motonita Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 277
Imię: motonita
Skąd: Stalowa Wola
Pojazd: Inny
Post: #15
RE: Zakup motoroweru bez dokumentów
piszesz umowe w wersji 1 kopia... i tyle....
chłopie nikt komarów nie szuka... wez sie ogarnij i nie szukaj kłopotów tam gdzie ich nie ma
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2014 03:06:33 przez motonita.)
23-02-2014 03:05:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo motonita za ten post.
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
#2 Charcik Deca
Ostatni post: Deecuu
Dzisiaj 12:53:49
» Odpowiedzi: 68
» Wyświetleń: 35629
universal z 1989 ?
Ostatni post: zaz
Dzisiaj 09:46:01
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 43
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: zaz
Dzisiaj 09:40:38
» Odpowiedzi: 10
» Wyświetleń: 312
[oddzielony] Jak założyć ...
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 21:16:16
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 38
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: mateuszf
Wczoraj 19:53:52
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 267
Jak ustawić palec wysprzę...
Ostatni post: romek
25-04-2024 18:17:17
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1482
Jaki to Romet
Ostatni post: zawiass
25-04-2024 11:52:49
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 69
Brak sprzęgła na biegu
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 21:32:59
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 1471
Romet ogar 205 popychacz ...
Ostatni post: pitus74
24-04-2024 20:27:43
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 1667
Problem z adv 250
Ostatni post: romek
24-04-2024 19:19:11
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 555
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
24-04-2024 13:34:47
» Odpowiedzi: 39
» Wyświetleń: 10820
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 12:02:01
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 672
FSM Pinokio z 89 roku
Ostatni post: Wojtasik
24-04-2024 11:53:57
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 162
Instrukcja komar 2352 i s...
Ostatni post: Debesta
24-04-2024 00:16:02
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 198
OldtimerBazar Wrocław 7/3...
Ostatni post: Debesta
24-04-2024 00:13:17
» Odpowiedzi: 38
» Wyświetleń: 16420

Reklama