Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
A1...?
Autor Wiadomość
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #1
A1...?
W garażu Mińsk stoi a już się rodzinka czepia, że prawka na niego nie mam. Tak myślałem, czy by nie zrobić A1 - ale to jakieś 1000 zł do tyłu bym był. Poczytałem trochę o tym i gdzieś mi się rzuciło w oczy, że jak się ma A1/B1, to później nie trzeba teorii robić, czy coś takiego, i późniejsze kategorie taniej wychodzą...
Teoretycznie, jeślibym teraz A1 zrobił, to mógłbym legalnie pośmigać gdzie mi się podoba - nikt by się nie czepiał, w wakacje bym się nie nudził, do szkoły jak ładna pogoda mógłbym dojechać. Ale znowu przerażają mnie troszkę koszty... Jak sobie pomyślę, co mógłbym za te 1000 zł sprawić... A później i tak za jakieś 2 lata na B trzeba iść. Wink I kolejne 1000 zł wydatku. Jakbym tego A1 nie robił, to byłbym bogatszy, ale aż tak dużo bym sobie tym nie pojeździł - conajwyżej po okolicy, bo dalej rodzinka nie puści - a jak sobie sam pojadę, to gnój zrobi, na klucz zamknie w nocy i tyle z tego będzie... Poza tym, jeślibym chciał kiedykolwiek motorem jeździć, to i tak musiałbym zrobić na niego uprawnienia. Idąc dalej, Jawa ma 175 cm3, więc ktoś mógłby się przyczepić i wtedy na nią nie miałbym uprawnień...
I teraz nie wiem - czy kierować się chwilą, prawem i przepisowością, czy lepiej zaoszczędzić, ale mieć jedną kategorię mniej? Jeśli AM wejdzie, to i tak kara za brak odpowiedniego prawa jazdy by 300 zł wynosiła, czyli taniej niż kurs... Ale do 17 roku życia by trzeba czekać - gdzieś taki przepis znalazłem, że niżej zwykły mandacik nie starcza... Przepis, nie pogłoski!

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
26-12-2012 20:47:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Rudy102 Niedostępny
ASSKICKER


Liczba postów: 618
Imię: Paweł
Skąd: United States of America
Pojazd: Inny
Post: #2
RE: A1...?
Zrób A1 parę lat pojeździsz Mińskiem pójdziesz do pracy zarobisz kaski zrobisz A i kupisz jakieś porządne SuperMoto.
26-12-2012 21:15:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: A1...?
Ja już mam "SuperMoto", a nawet dwa. Big Grin
O, i tutaj mi dobry argument przytoczyłeś - jak ktoś robi prawko na B to zazwyczaj stara się/ma pracę, co gwarantuje szybki zwrot tego wydatku. Poza tym, za jazdę samochodem mając jedynie A1, zakładając, że ukończyłem 17 lat, grozi sam mandat czy coś jeszcze?
Idąc dalej - mając A1 można też jakiś interesik robić... Smile

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
26-12-2012 21:21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dave123q Offline
Dejwu
*


Liczba postów: 287
Imię: Dawid
Skąd: BKL
Pojazd: Inny
Post: #4
RE: A1...?
Rodzina Ci zamknie za to że jeździłeś Mińskiem? Śmieszne, mój pojazd to ja nim jeżdże i nic nikomu do tego, fakt jazda bez uprawnień/dokumentów, nie jest satysfakcjonująca, ale żeby od razu karać? Zgaduje ze masz 17 lat? No chyba że kupiłeś Mińska za nie swoje pieniądze Wink

"Booo jazda na Etezecie jest najlepszą jazdą na świecie, a jazda na komarzeeeee powoduje inflację marzeń, łooooo"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2012 21:48:05 przez dave123q.)
26-12-2012 21:46:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: A1...?
Człowiecze, to taka przenośnia była... Chodzi mi o to, że ja w zgodzie z rodzicami żyję i wolę, aby tak pozostało.

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
26-12-2012 21:53:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #6
RE: A1...?
dave123q no widzisz twoi pozwalają a jego może nie. Niestety każdy ma innych rodziców

xyz
26-12-2012 21:59:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #7
RE: A1...?
Poza tym, ja do rodziców jakiś szacunek mam... Bo czasem racji nie mają, a czasem mają.
Ale wróćmy do tematu, nie róbmy tu gnoju. Smile

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
26-12-2012 22:01:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dave123q Offline
Dejwu
*


Liczba postów: 287
Imię: Dawid
Skąd: BKL
Pojazd: Inny
Post: #8
RE: A1...?
Nie mówię, że nie mam szacunku do rodziców, bo mam go.No, skoro Ci chodziło o niezgodę w przeności to ok Wink

"Booo jazda na Etezecie jest najlepszą jazdą na świecie, a jazda na komarzeeeee powoduje inflację marzeń, łooooo"
26-12-2012 22:04:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #9
RE: A1...?
Ależ ja nie zasugerowałem, że nie posiadasz takowego... Zakończmy te bzdury, wróćmy do tematu. Smile

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
26-12-2012 22:06:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dave123q Offline
Dejwu
*


Liczba postów: 287
Imię: Dawid
Skąd: BKL
Pojazd: Inny
Post: #10
RE: A1...?
"Poza tym, za jazdę samochodem mając jedynie A1, zakładając, że ukończyłem 17 lat, grozi sam mandat czy coś jeszcze?" Dostaniesz mandat za brak prawka dodatkowo przypał u rodziców, oraz czekanie na kogoś kto będzie mógł odprowadzić samochód.Jeśli takiej osoby nie będzie, to chyba zostaje tylko parking policyjny.

"Booo jazda na Etezecie jest najlepszą jazdą na świecie, a jazda na komarzeeeee powoduje inflację marzeń, łooooo"
26-12-2012 22:11:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #11
RE: A1...?
Wiesz - wszystko musisz poprzeć odpowiednim przepisem, bo takie teorie to każdy wymyślić może. Smile I potem się bzdury rodzą. Więc, dla jasności, przytocz stosowny paragraf i sprawa będzie jasna. Smile

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
26-12-2012 22:12:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dave123q Offline
Dejwu
*


Liczba postów: 287
Imię: Dawid
Skąd: BKL
Pojazd: Inny
Post: #12
RE: A1...?
A co to przepis musi być? Nie masz uprawnień do kierowania pojazdem i tyle. brak prawka całkowicie= 500 zł
brak danej kategorii = 300 zł . Aha i nie wyssałem tego z palca, sam mam prawko, więc wiem jak to wygląda, dowiadując się wcześniej od pani z którą jeździłem na kursach i która mnie uczyła, więc ona ma wiedzę na ten temat.

"Booo jazda na Etezecie jest najlepszą jazdą na świecie, a jazda na komarzeeeee powoduje inflację marzeń, łooooo"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2012 22:18:33 przez dave123q.)
26-12-2012 22:17:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #13
RE: A1...?
Kurde mać! A z czego te kwoty się biorą? Z przepisów! Policja musi działać zgodnie z nimi. Jak ty mi tak mówisz, to wiesz - poszukaj po internecie informacji na ten temat, ile się bzdur można naczytać... Albo pokazujesz mi przepis, albo nie masz racji, tak to już w tym naszym prawie jest. Smile

Co ja znalazłem:
Cytat:Art. 94. § 1. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia,
podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:
1) (110) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę nie mającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu;
2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień;
3) (111) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;
4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu;
5) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia;
6) dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,
podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze za czyny określone w § 1 pkt 1, 3-6 oraz za nieumyślne dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę nie mającą wymaganych uprawnień podlega dyspozytor pojazdu lub osoba, do której obowiązków należą jego czynności, a jeżeli takiej osoby nie wyznaczono - kierownik jednostki dysponującej pojazdem.
Nie widzę tu nic o odholowaniu, co wydaje mi się podejrzane... Bo co - zapłacę 300 zł i pojadę dalej? Bez sensu... To gdzieś indziej musi być.
Pozdrów panią instruktorkę - na słowo nie wierzę nikomu. Policji też tak powiesz? "Bo moja instruktorka..." - będą to mieli głęboko w d..., przepisy trzeba znać.

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2012 22:23:43 przez Artur.)
26-12-2012 22:19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dave123q Offline
Dejwu
*


Liczba postów: 287
Imię: Dawid
Skąd: BKL
Pojazd: Inny
Post: #14
RE: A1...?
"Prowadzenie bez uprawnień to wykroczenie z art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń zagrożone karą grzywny. Grzywnę można otrzymać w dwóch trybach pierwszy to postępowanie mandatowe a drugie to postępowali przed Sądem Grodzkim." "Zatem w pierwszym czyli postępowaniu mandatowym od 29 listopada mamy nowy taryfikator i tak:
a) Za całkowity brak uprawnień do kierowania pojazdami - 500 zł (po ludzku jak ktoś w ogóle nie ma prawka na cokolwiek);
b) Za brak uprawnień na określony pojazd (czyli jak mniemam najczęściej interesujący nas przypadek) - 300zł;" dane z 2009 roku
Od 12 lutego 2001 r. kierowców obowiązuje nowy przepis, mówiący o tym, kiedy mogą odholować nasz pojazd:

kierowca nie posiada przy sobie niezbędnych dokumentów (OC, prawo jazdy, dowód rejestracyjny)
samochód stoi w miejscu niedozwolonym do parkowania utrudniając ruch i stwarzając zagrożenie
została przekroczona dopuszczalna masa lub dopuszczalny nacisk na oś
samochód został uznany za wrak lub nie posiada tablic rejestracyjnych
prowadzący samochód kierowca jest nietrzeźwy
pojazd jest w złym stanie technicznym
Więc chyba coś w tym jest e?

"Booo jazda na Etezecie jest najlepszą jazdą na świecie, a jazda na komarzeeeee powoduje inflację marzeń, łooooo"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2012 22:25:47 przez dave123q.)
26-12-2012 22:23:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Artur Offline
Zachmurzony
*


Liczba postów: 2,388
Imię: Artur
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #15
RE: A1...?
No, i to są konkrety! Czyli płacę 300 zł i jadę dalej? To by było zbyt piękne, niestety. To równie dobrze mogę nie robić żadnego prawka - zlikwidują kartę motorowerową, dostanę więc AM i od 17 r. ż. mogę jeździć czym mi się podoba bo 300 zł kary i tak wyjdzie taniej niż kurs... Coś mi tu nie gra.

Kurczaczek, ciężko się rozmawia, gdy po kilku sekundach wypowiedź poprzednika jest inna... :F

Czyli ta kwestia jest załatwiona, nie mam dokumentów - mogą odholować. Chyba, że ma się szczęście.
Skoro do czegoś już doszliśmy, to jak myślicie - warto to A1 robić?

Moje aukcje na Allegro / Kalkulator spalania 2T/4T
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2012 22:28:04 przez Artur.)
26-12-2012 22:25:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: romek
Dzisiaj 08:39:35
» Odpowiedzi: 76
» Wyświetleń: 18944
Czajka 1974 - szczegółowy...
Ostatni post: wigryman
Wczoraj 22:11:03
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 378
Prędkościomierz GPS
Ostatni post: tramwajarz
Wczoraj 21:56:16
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 76
Podkładka dystansowa międ...
Ostatni post: Michał
31-05-2024 21:37:11
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 118
Jubilacik
Ostatni post: wigryman
31-05-2024 17:00:12
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 300
Prośba o identyfikację
Ostatni post: łogór 200
31-05-2024 15:45:19
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 4114
Romet ogar 205 blokuje si...
Ostatni post: oskar2
31-05-2024 15:20:36
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 281
komar 2330
Ostatni post: Wodnik
31-05-2024 08:29:02
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 131
Romet 50 T1 019 czy 023
Ostatni post: Wodnik
30-05-2024 22:39:56
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 245
Lampa przednia
Ostatni post: tramwajarz
30-05-2024 10:19:31
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 265
Romet ogar 200 ma trochę ...
Ostatni post: Bob_Harley
29-05-2024 17:49:13
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 230
Skorupa lampy przód komar...
Ostatni post: joozek
28-05-2024 23:36:28
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 559
Romet 2375 sie szybko zal...
Ostatni post: Wodnik
28-05-2024 23:22:04
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 125
Luzy w pedałach romet aga...
Ostatni post: Wojtasik
28-05-2024 20:49:49
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 206
Instalacja ele. Ogar 205
Ostatni post: romek
28-05-2024 10:09:41
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 234

Reklama