Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Romet Mińsk typ 400A
Autor Wiadomość
Wiktor2002ZPL Offline
Nowy
*


Liczba postów: 54
Imię: Wiktor
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #1
Romet Mińsk typ 400A
Dzień dobry forumowiczom Big Grin
Kontynuuję opisywanie swoich "zdobyczy", dzisiaj padło na Mińska 400A.
Mińsk został obejrzany przez mnie u sprzedawcy, który to miał na sprzedaż MZ 250 (swoją drogą w niezbyt dobrym stanie). Wspomniał, że ma też dwa miński z dokumentami do rejestracji - obejrzałem, poprosiłem, aby poczekał aż wrócę z gór (wyjazd motocyklowy), po przyjeździe przyczepka, targowanie ceny, i mińsk do domu.
Oczywiście, jak zwykle, w domu wzbudził reakcję pt "złom" - i nic dziwnego, bo z początku super nie wyglądał, ale miałem w nim wizję "brzydkiego kaczątka" - lakier był w porządku, choć przykryty warstwą brudu. Chromy były pordzewiałe, ale na to mam już swój sprawdzony sposób Tongue
Silnik stał rozebrany od strony sprzęgła ze względu na uszkodzony półksiężyc startera, który to zresztą dostałem nowy - sprzedawca dał mi także drugi komplet liczników (na zdjęciach widać, dlaczego - potrzaskane). Prócz tego dostałem trochę części - drugi silnik (brak sprzęgła, tłoka, gaźnika, impulsatora, półksiężyca, króćca gaźnika), drugie siedzenie, drugą cewkę i jeszcze jakieś pierdoły, które udało się wytargować. Chociaż dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, to domyślam się, że pewna część forumowiczów jest tego ciekawa - 1400zł za całość, więc na pewno wart swej ceny. Gdyby ktoś chciał - stoi tam jeszcze drugi, białoruski mińsk, bez liczników, stopek - do złożenia, również ma przygotowane części do uruchomienia, również zarejestrowany.
Sam motocykl został zakupiony w Komendzie Głównej Policji - od spodu ma mocowanie na gmole, które widziałem w zasobach internetowych tylko raz - ma ktoś z Was na ten temat informacje? Widać, że jest to element fabryczny, a nie samoróbka lub rzeźba. Starszy Pan (sprzedawca) skupował je, ponieważ były w tamtych czasach brane do nauki jazdy - zostały mu tylko te dwa, prawdopodobnie wcześniej były dawcami części.
Jeśli chodzi zaś o prace, to zacząłem je natychmiast - pięć dni od rana do wieczora, aż w końcu odpalił. Musiałem kupić zestaw naprawczy do gaźnika (brak przepustnicy, dyszy ssania), dętki (o dziwo oryginalne były całe - ale nie ufam nienapompowanej dętce, która stała tak długo, stąd zdecydowałem się kupić nową. Brakowało również linki od gazu, uszczelek silnika (wiadoma sprawa), wężyków, przewodu WN, fajki, świecy itd. Zacząłem od spięcia instalacji - niestety, schematy dostępne na Internecie są strasznie nieczytelne, stąd kierowałem się, bardziej niż podpisami (nieczytelne numery pinów stacyjki), logiką. Na szczęście udało się to bez uszkodzenia instalacji - w paru miejscach poprawiłem kable (wlutowałem nowe, zaizolowałem rurkami termokurczliwymi), tak naprawdę poza tym i podłączeniem stacyjki, cewki - nie wymagała ona większej interwencji. Wszystkie powierzchnie chromowane czyściłem i polerowałem pastami - efekt jest dla mnie zadowalający. Musiałem zakupić także całą puszkę i gumę filtra - jak na złość nie sprzedają samej gumy...
Dużo czasu zajęła mi regulacja gaźnika, ale obecnie jestem na dobrej drodze - w wolnym czasie go doreguluję - obecnie pali dobrze, w miarę się zbiera, choć na jedynce ma "odcięcie", którego nie czuć aż tak na drugim biegu. O dziwo - sprzęgło, mimo że oryginalne, nie wariuje. Uszczelniłem połączenia na wydechu (przy okazji czyszczenia chromów ze rdzy) sznurkiem do pieców - ten patent sprawdził się w jawie, i póki co tutaj również - przestał pluć na kolanko, nie słychać jakichś nieszczelności. Wypolerowałem także bębny i pokrywę zapłonu - sprzęgła była w dość "fajnym" stanie, więc zostawiłem ją tak, jak jest. Jak w wielu mińskach - ma urwaną stopkę centralną, stąd też na każdym zdjęciu jest podparty. Gąbka od strony filtra przegniła - dociąłem kawałki nowej, całość zakleiłem a'la skórą - i tak uczę się tapicerowania, a to był taki eksperyment, ale na żywo wygląda dobrze Big Grin
Swoje zmagania opisałem mniej szczegółowo, niż w przypadku Jawy, ale wynika to z faktu, że tak naprawdę wszystko rozstrzyga się o doregulowanie gaźnika, tak jak wskazywało moje przeczucie - było to tylko brzydkie kaczątko, które wymagało trochę czasu i cierpliwości, a teraz cieszy uszy, twarz i wzrok!

Ponownie całość wstawiłem na dysk Google, ponieważ zdjęcia ważą powyżej 2MB Sad
Link: https://drive.google.com/drive/folders/1...sp=sharing

Ponownie - czekam na pytania, opinie, komentarze. Zdjęć mam więcej, ale jestem po osiemnastce, pogoda nijaka - a więc nie do końca miałem dziś siłę by ich szukać Big Grin
Jeśli chodzi o plany - myślę nad rejestracją na zabytek, ale czas pokaże.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2020 16:37:42 przez Wiktor2002ZPL.)
30-08-2020 16:36:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,566
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #2
RE: Romet Mińsk typ 400A
Zdjęcia nie chodzą bez zalogowania.

Wzmożona kontrola społeczna złomowisk podstawą sukcesów w zdobywaniu interesującego mienia.
30-08-2020 18:26:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wiktor2002ZPL Offline
Nowy
*


Liczba postów: 54
Imię: Wiktor
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: Romet Mińsk typ 400A





















Zdjęcia są widoczne?
Jeśli nie, to tutaj link, mam nadzieję, że tym razem będzie dobrze Tongue https://drive.google.com/drive/folders/1...sp=sharing
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2020 20:06:25 przez Wiktor2002ZPL.)
30-08-2020 20:04:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
arturwietnamczyk Offline
Rometo-maniak
*


Liczba postów: 410
Imię: Artur
Skąd: biała prudnicka
Pojazd: Romet Pony
Post: #4
RE: Romet Mińsk typ 400A
U mnie działa link, reszta nie. Co do Mińska to fajny, miałem kiedyś niebieskiego ale krótko, ta instalacja to dziwna sprawa, nie ogarniałem jej, potem wyszły problemy z papierami i silnikiem to go sprzedałem.

~~~~~~~~~~~~~~
Komar 2352W- niedzielne wozidło. , Romet ATV 250
Simson sr50 Heart
Simson s50B w częściach na razie,
Romet pony 301 Big Grin
Romet kadet 780
Romet ogar 205
Romet 50t1
Tyler uni-sport (Romet lider)
30-08-2020 22:16:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wiktor2002ZPL Offline
Nowy
*


Liczba postów: 54
Imię: Wiktor
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: Romet Mińsk typ 400A
Prawdopodobnie w tygodniu dostanę stopkę centralną, jeśli sprzedawca nie poleci w wiadomo co ;P
31-08-2020 16:37:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wiktor2002ZPL Offline
Nowy
*


Liczba postów: 54
Imię: Wiktor
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #6
RE: Romet Mińsk typ 400A
Jakby ktoś miał schemat instalacji elektrycznej (w szczególności piny stacyjki mnie interesują) to byłbym wdzięczny za podzielenie się Tongue
31-08-2020 23:14:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wiktor2002ZPL Offline
Nowy
*


Liczba postów: 54
Imię: Wiktor
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #7
RE: Romet Mińsk typ 400A
Aktualizacja:
- Udało mi się kupić zamek o średnicy 14mm i dopasować go w miejsce oryginału. Gdyby ktoś szukał zamka, polecam: LOB Zamek kasetowy ZKP61 (mam nadzieję, że uda się znaleźć w Internecie), lecz pasuje wiele innych - ważna jest tutaj średnica. Jeśli ktoś zdecyduje się na owy, to rygiel musi mieć długość 122mm (cały, 110mm jeśli liczyć od środka zamka do jego szczytu);
- Po zamontowaniu zamka wkleiłem stare gąbki wcześniej je susząc. Wkleiłem je wraz z wcześniej dociętą na wymiar skórą - gąbki wyglądały tak sobie (kwestia gustu), oczywiście robiłem to samodzielnie, jestem zadowolony z efektu wizualnego oraz praktycznego - schowek pewnie się trzyma, nie słychać brzęczenia, rezonansu. To samo zrobiłem jakieś trzy tygodnie temu z osłoną filtra (prawy boczek);
- Dokładniej wyregulowałem gaźnik, jednak czeka mnie dalsza zabawa - póki co pogoda nie sprzyja długotrwałej jeździe gdzie mógłbym dokonać oceny regulacji. Palił mi świece, były czarne - stąd wniosek o zbyt bogatej Tongue ;
- Udało mi się dostać stopkę centralną. Wyczyściłem ją, wyczyściłem i przesmarowałem sprężynę. Zauważyłem, dlaczego się "psują" - wypinają się w czasie jazdy. U mnie wystarczyło podgiąć blachę trzymającą stopkę, taka a'la sprężyna - wchodzi ciaśniej, pewniej, nie wypada samoistnie - słychać coś w rodzaju "kliknięcia" - świadczy o dobrym trzymaniu (przepraszam za niepoprawny zwrot, mam nadzieję, że nie uraziłem polonistów - czas nagli Big Grin)

Jeśli chodzi o plany to będę się rozglądać za klaksonem, dokładniej regulować gaźnik, przeglądać instalację elektryczną.
09-10-2020 20:05:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
krzysiekli1989 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 23
Imię: Krzysiek
Skąd: Przemyśl
Pojazd: Romet Minsk
Post: #8
RE: Romet Mińsk typ 400A
Klakson prawdopodobnie jest taki sam jak w charcie, bo chyba romet wkładał do Minsków nasze klaksony

Tu masz dokonywane korekty przywiezionych minsków do Bydgoszczy:
Jest tu wymieniony właśnie klakson.


Motocykl z zdemontowaną do transportu kierownicą doposażano w nasze elementy i części:

- Akumulator (u nich wystarczał alternator i nie musiał mieć świateł postojowych po zgaszeniu silnika)
- Stacyjka z większą ilością wtyków niż BY (Białoruś)
- Sygnał dzwiękowy
- Lusterko
- Lampa tylna (u nas ze stopem u nich nie)
- Wyłącznik świateł stop
- Lampy kierunkowskazów
- Przerywacz kierunkowskazów
- Kranik zbiornika paliwa
- Chlapacz błotnika tylnego
- Blokada kierownicy
- Zamek pokrywy narzędzi
- Prostownik akumulatora
- Gumowa opaska mocująca akumulator w skrzynce
- Tabliczka znamionowa
- Korki plastikowe gum podnóżków
- Naklejki Minsk/Romet na zbiornik i 125 typ 400 potem 400A na skrzynki narzędzi
To najważniejsze czynności wykonywane w Romecie. Było tego więcej, ale o mniejszym znaczeniu

Stacyjka również jest z charta, wiem bo kupowałem do swojego minska stacyjkę z charta, pasuje plug and play.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-10-2020 13:36:05 przez krzysiekli1989.)
11-10-2020 13:30:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wiktor2002ZPL Offline
Nowy
*


Liczba postów: 54
Imię: Wiktor
Skąd: Łódzkie
Pojazd: Inny
Post: #9
RE: Romet Mińsk typ 400A
O większości wiedziałem, ale o klaksonie pierwsze słyszę - wielkie dzięki za doinformowanie! Big Grin
11-10-2020 20:31:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Pręt hamulca Ogar 205
Ostatni post: pitus74
Dzisiaj 09:51:40
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 3193
Długość linki sprzęgła
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 22:16:00
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 2998
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
Wczoraj 22:01:34
» Odpowiedzi: 476
» Wyświetleń: 165922
Witam .
Ostatni post: Debesta
Wczoraj 21:06:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 121
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Wczoraj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 40
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Wczoraj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 67
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Wczoraj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53865
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Wczoraj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 52
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Wczoraj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 39
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Wczoraj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 569
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
27-03-2024 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 275
205A
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 97
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52101
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 114
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
27-03-2024 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10921

Reklama