Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
50-TS-1 prototyp - budujemy replikę!
Autor Wiadomość
Jorginsson Offline
OBR filia w Szczecinie
*


Liczba postów: 585
Imię: Jerry
Skąd: Szczecin (ZS)
Pojazd: Romet 50-TS-1
Post: #77
RE: 50-TS-1 prototyp - budujemy replikę!
(28-11-2020 18:41:48)bkrukl napisał(a):  Młotek i sierp?
Bogdan - mistrz Smile a przy okazji - trafiłeś. Może nie w 10-tkę, ale na pewno w tarczę.
Jak już zgodziliśmy się razem z Spsodg co do tego, że to nie żadna plama, tylko wzór/napis umieszczony tam celowo, to zacząłem szukać. Oczywiście po omacku - no bo czego w zasadzie? Confused
Talerza z logiem Rometu jeszcze nigdy nie widziałem, więc nawet zmęczone po setkach przepatrzonych grafik oko go wychwyciło.



Kliknąłem więc stronę ze źródłem - archiwalna aukcja - żeby tam rozejrzeć się za jakimś tropem i dopiero po chwili kule się zderzyły. Przypomniał mi się napis z żółtej broszury żółtego TJ: since 1924... 50-lecie...
Po wykonaniu serii skomplikowanych obliczeń matematycznych (1924 + 50) ustaliłem, że przez to ich "drobne" podkolorowanie historii zakładów i szwindel z datą, pięćdziesiątka Rometu to zarazem rok powstania prototypu 50-TS-1 Rolleyes
W życiu nie przyszłoby mi to do głowy. Nie operuję tak z marszu socjalistyczną "historią" - przed wojną istniały przecież niezależne fabryki facepalm
Jak podzieliłem się z Szablą tym co mam, to on w odpowiedzi wysłał mi to:



Totalnie o tym zdjęciu zapomniałem - mam tylko wykadrowane na TS'a wycinki...
Z prawej strony widoczne jak byk daty 1924 i 1974. I Pegaz. 50 lat - wszystko jasne - chcieli się w telewizji pochwalić...
Rzecz jasna nie rozwiązuje to zupełnie kwestii samej wzoru, który znalazł się na zbiorniku, ale zacząłem na to patrzeć z perspektywy realiów i w kontekście rzeczywistości PRL i oto te moje przemyślenia (chciałeś Patryku, to masz :F ):

Propaganda była w systemie komunistycznym bardzo istotnym aspektem, toteż chwalono się wszystkim co tylko możliwe i przy najróżniejszych okazjach. A jeśli nie było okazji, to je po prostu tworzono - w taki oto sposób już w 1974 roku zaczęto obchodzić XXX-lecie PRL. A skoro już była okazja, to ją wykorzystywano: bito okolicznościowe monety (200zł), Telewizja Polska emitowała teleturniej My 74 (który także polegał na znajomości i opiewaniu Polski Ludowej...) a także prezentowano "ekstrawaganckie", nowoczesne i lśniące motorowery.
Idealnie pasowało więc najnowsze dzieło Zjednoczonych jak republiki w Związku Sowieckim Zakładów Rowerowych Romet - dwuosobowy, trzybiegowy, mocny, sportowy, terenowy, chromowany - a na tle Pegaza - na pewno wyróżniający się i zachwalany.
I tak sobie myślę, że na tę okazję zbudowany...
Obejrzałem (tzn. większość na szybkim podglądzie, bez jaj...) na YT kilkadziesiąt wydań Polskiej Kroniki Filmowej (WFDiF) w nadziei na znalezienie jakiejś wzmianki nt. tego naciąganego rometowskiego jubileuszu - swoją drogą pewnie "dopasowanego" pod to naciągane 30-sto lecie PRL - ale na próżno. Znalazłem za to dosłownie parę ujęć, na których realizator pokazuje skoncentrowanych na "ulepszaniu" swoich produktów pracowników Rometu - w wygłaszanym przez lektora kontekście nieustannych prac inżynierów polskich fabryk, mających na celu obniżenie kosztów produkcji oraz zwiększenie wydajności produkcji. Czyli z komunistycznego na nasze - unifikacja, zubożenie i uproszczenie mające na celu zwiększenie ilości. Tak jak wcześniej wspomniałem - propaganda wszystko i zawsze potrafiła przekuć w sukces. Jeśli ktoś wtedy by zapytał, czemu prezentowany model miał błotnik uniesiony, co z resztą widnieje w instrukcji obsługi, a seryjny ma już "normalny", to w odpowiedzi by usłyszał, że jest to dalece przemyślana modernizacja mająca na celu zwiększenie... itd. Wink
Ale chyba nikt nie pytał. A my snujemy sobie teorie.
Wracając właśnie do snucia teorii i samej naklejki/ wzoru - bo troszkę odbiegłem od tematu, ale kontekst jest tu istotny - sądzę że pojawiła się na zbiorniku tego TS'a specjalnie na "okoliczność" 50-tki Rometu. Poniekąd uważam też, że cały motorower pojawił się w mniejszym lub większym stopniu na tę okazję... i tak, czy inaczej - chwała za to.
Problem w tym, że to tylko domysły - nie da się więcej wywnioskować z tego, czym dysponujemy. Jedno co pewne, to że w tamtych realiach nie robiło się nic bez przyczyny - naklejki znane z seryjnych egzemplarzy przecież już były - po co więc rezygnować z promocji (marki, miasta)?
Obstawiam więc to "50-lecie". W końcu powstał nawet talerz z tym motywem. Ale nie tylko - znalazłem jeszcze taką zawieszkę na ścianę:



oraz taki znaczek - wpinkę:



Widziałem jeszcze kilka proporczyków z motywem 50-cio lecia. Może Wy macie jakieś "gadżety" z tym związane? Chętnie zobaczę Wink

Ehh... rozpisałem się, ale tak szczerze mówiąc, to wolałbym, żeby tam tej naklejki jednak nie było Confused
Niemniej jak już jakąś będę zmuszony zrobić, to nie brałbym pod uwagę nikogo innego niż Ciebie Gregu! Wink
Dobra, koniec.
Pozdro!


29-11-2020 05:21:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 4 użytkowników postawiło piwo Jorginsson za ten post.
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: 50-TS-1 prototyp - budujemy replikę! - Jorginsson - 29-11-2020 05:21:16




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
kolejne problemy z komare...
Ostatni post: bartwilku
Dzisiaj 14:27:43
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 183
Moc silnika 023
Ostatni post: Arsonn13
Dzisiaj 14:17:08
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 4
Romet retro problem z prz...
Ostatni post: bkrukl
Dzisiaj 14:16:31
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 64
Części
Ostatni post: komarek54
Dzisiaj 12:07:18
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 248
Gdzie kupić nowe koło do ...
Ostatni post: Wojtasik
Wczoraj 22:03:56
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 86
Kupię Kupię ramę z dokume...
Ostatni post: krzysiekli1989
05-05-2024 11:11:29
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 71
Uszczelki silnika
Ostatni post: romek
04-05-2024 18:54:18
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 176
Remont Silnika
Ostatni post: marcin1479
03-05-2024 21:26:36
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 351
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: wigryman
03-05-2024 21:22:34
» Odpowiedzi: 20
» Wyświetleń: 785
Czy były 2 rodzaje karter...
Ostatni post: Keizo
02-05-2024 21:24:07
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 205
Uchwyt lampy Rakiety
Ostatni post: krisb120
02-05-2024 14:18:51
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 124
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: mateuszf
30-04-2024 19:23:34
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 513
Kupię części
Ostatni post: komarek54
29-04-2024 22:36:55
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 212
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: romek
29-04-2024 21:37:57
» Odpowiedzi: 118
» Wyświetleń: 14078
#2 Charcik Deca
Ostatni post: romek
28-04-2024 15:11:49
» Odpowiedzi: 71
» Wyświetleń: 36886

Reklama