Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Autor Wiadomość
BigSoft Niedostępny
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 1,006
Imię: Przemo
Skąd: SI
Pojazd: Romet Chart
Post: #83
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft
Chart jak na razie jeździ. Xado niewiele pomogło, efekt był znikomy, różnica może 0,2 bara. Poza tym sprężanie z czasem znów spadło, dlatego postanowiłem sprawdzić jak wygląda cylinder, tłok i pierścienie. Niestety po demontażu wszystkiego okazało się, że Xado nie miało już tam co robić, ponieważ jest już za późno. Tłok jest dosyć porysowany, tuleja też. Wynika to z tego mojego nieszczęsnego wcześniejszego przytarcia na Amalu, no ale tak to jest jak się coś zrobi na odpier..ol bo mało czasu (za uboga mieszanka zrobiła swoje).

Luz na zamkach:
- górny pierścień: 1,15mm
- dolny pierscień: 0,65mm

Chciałem wymienić same pierścienie. Efekt był taki, że silnik nie za bardzo chciał je zaakceptować na starym tłoku Tongue Tzn, drugi pierścień niemal od razu zablokował się w rowku tłoka, co spowodowało ostre jego przytarcie (tłoka też) w tym miejscu..

Kupiłem więc nowy tłok i pierścienie, oraz od razu sworzeń i tulejkę sworznia. Sworzeń dlatego, że miał już tendencje do wahań. Mam nadzieję, że rozumiecie o co chodzi, a jak nie to wyjaśnię jeżeli będzie trzeba. Oczywiście nieźle się wpakowałem z nowym tłokiem, bo kupiłem R1 czyli pierwszy szlif. Zapomniałem tylko sprawdzić, czy mam R1 wg numeracji ZMD czy współczesnej... Okazało się, że mam R1 wg ZMD, czyli dzisiejsze R2 (38,50). Kupiłem więc nowy tłok, nawet udało się dostać ZMD do Charta. Do tego pierścienie. Efekt? Takie trzaski w cylindrze, że strach było tym wyjechać. Powodem był już zbyt znaczny próg w tulei cylindra. Rozwiązaniem na to, jest zastosowanie tłoka R2 do Charta współczesnej produkcji, ponieważ ma on osadzone pierścienie 0,7mm niżej niż w przypadku tłoka ZMD, czyli można się domyślić, że nie dochodzi w tym przypadku do progu (bo wcześniej miałem tłok ZMD założony, w którym pierścienie są wyżej).

Ale i ten zestaw musiałem zdemontować. Niestety ale pojawił się problem z nową utoczoną tulejką. Była zrobiona tak jak zawsze, luz jak należy i jakimś cudem sworzeń w niej się zatarł. Prawdopodobnie winny jest materiał, z którego ta tulejka jest zrobiona.

Skończyło się więc na tym, że wróciło wszystko stare. Chart jeździ dobrze. Wkręca się również dobrze i ogólnie mimo tego, że trochę go dojechałem w tym sezonie to nie ma źle. Podejrzewam, że do zimy dociągnie spokojnie. W sumie mogłem tego wcale nie ruszać, no ale tak czasem mam, że najpierw zrobię, potem przemyślę porządnie temat Tongue

Ciśnienie sprężania 10,2 bar.
Przebieg: 11438,5km

Co do sprężania. Jak na stan tłoka, pierścieni i cylindra jest aż dziwnie wysokie. Na tyle dziwnie, że dałem manometr do ponownego sprawdzenia i porównania z profesjonalnym sprzętem pomiarowym i okazało się, że... wskazuje poprawnie.

Dodam, że na tym innym nowym tłoku sprężał do 9 barów (wiadomo nie dotarty w ogóle był) i był znacznie słabszy, ale nie tragicznie słaby. Nawet mocny dół był.

Wiem jedno. Na przyszły sezon ten silnik, a konkretnie cylinder dostanie kolejny szlif, ale już pod porządny tłok. Pewnie kupię meteora takiego jak do 50/4. Sama tuleja gdyby nie te rysy od przytarcia, to była by jeszcze całkiem konkretna. Włożyłem nowy pierścień w tuleję w obszar, gdzie pracują pierścienie i porównałem luz na zamku w tym miejscu i na samej górze (gdzie pierścienie nie dochodzą). Różnica była tak niewielka, że podejrzewam, iż sama tuleja bez szlifu przejechała by spokojnie kolejne 10 tys, a może więcej. Potrzebny jest tylko porządny tłok z porządnymi pierścieniami.

Odnośnie 50/4 - przez zimę kompletuję części i mam nadzieję, że na wiosnę wpadnie do ramy, a zwykłe 50cm3, którym teraz jeżdzę będzie leżał w szafie jako awaryjna jednostka Wink

citroen-XM.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2013 23:25:38 przez BigSoft.)
22-10-2013 23:22:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Romet Chart, typ 210 Elektronik 12V/120W by BigSoft - BigSoft - 22-10-2013 23:22:15


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Chłopcy Rometowcy, 2010 - 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Romet ogar 205 slabo pali...
Ostatni post: Merfix
Wczoraj 13:02:45
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 173
Wigry-lux 75r gotowy na r...
Ostatni post: Kierownik złomowca
19-06-2026 22:25:34
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 89
Montaż wachacza ogar 200
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:13:35
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 312
Luźna linka gazu
Ostatni post: romek
19-06-2026 21:11:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 174
Dzwięk ocierania
Ostatni post: Kapiromet
19-06-2026 07:10:01
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 223
Romet 50-T1 - Ale jaki?
Ostatni post: romek
19-06-2026 06:24:48
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 443
Prezentacja mojej Stelli
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:37:46
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 166
Wigry 1975 - Przywrócenie...
Ostatni post: usertm
18-06-2026 15:27:30
» Odpowiedzi: 20
» Wyświetleń: 6307
Liczba oktanowa a ustawie...
Ostatni post: Dinozaur
18-06-2026 10:29:18
» Odpowiedzi: 70
» Wyświetleń: 19817
Romet Romka - 50-T-1 '82r...
Ostatni post: romek
17-06-2026 20:12:55
» Odpowiedzi: 212
» Wyświetleń: 96659
Dwie jawki Mustang - okaz...
Ostatni post: usertm
17-06-2026 19:53:12
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 406
Plastiki
Ostatni post: Grzeszek
17-06-2026 12:08:19
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 238
Uszczelka pod głowicę
Ostatni post: mr.torwald@gmail.com
17-06-2026 11:02:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 292
Czy stomilki dadzą radę?
Ostatni post: romek
16-06-2026 22:22:06
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 181
Czy do silnika dwusuwoweg...
Ostatni post: Bob_Harley
16-06-2026 15:14:57
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 4464

Reklama