Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!

Pełna wersja: Magneto pali żarówki, jaki dać opornik?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Mam cały karton cewek, tych od świateł też chyba całkiem sporo. Jak coś to PW.

Btw. jak komuś szkoda żarówek na pomiary to można zamiast nich wpiąć rezystory aby wygenerować obciążenie.
Tutaj info co i jak: https://www.youtube.com/watch?v=8TLgUc03a1k&t=1312s
Panie Ważniacki. Znalazłem na internetach oporniki świateł do różnej maści skuterów. Są 50w i nawet 20w (tyle co potrzeba), ale rozumiesz Pan drugq informacja o nim jest ilość omów (Ohm). I powiedz Pan, podają rezystacje samego opornika, czy to wartość rezystancji instalacji, do której taki opornik stosujemy? Są oporniki na te 20w i 8,5ohm i 10 i jeszcze inaksze...
Na początek chce wspomnieć, że moja wiedza zalicza się raczej do tej szkolnej a i tak sporo z niej upłynęło więc nie jestem w 100% pewien co do tego co pisze ;P

W przypadku rezystorów bardziej interesuje Cię rezystancja niżeli moc. Już tłumaczę dokładniej..
Rezystor jest to element, który służy do ograniczenia prądu w układzie. Czyli po prostu pobiera prąd. Działa na takiej zasadzie, że zamienia prąd na ciepło. Możesz w sumie wyobrazić sobie także żarówkę jako opornik z tym, że żarówka zamienia prąd na wydzielane światło i ciepło. Oczywiście żarówki również mają swoją rezystancję.
Dla przykładu dla żarówki 6V/5W: R = (U^2)/P <=> R = (6V ^2)/5W <=> R = 7,2 Ohm.

Czyli w przypadku rezystora(opornika) rezystancja mówi nam ile prądu pochłonie rezystor, moc z kolei mówi nam jaki maksymalny prąd i natężenie możemy puścić w opornik coby się nie zjarał.

Na razie muszę ogarnąć jeszcze sporo
No to będę musiał obliczyć ta rezystancję jaka siadzie. Ale ten 20w będzie ok, czy większy lepiej brać?
Po pierwsze:
https://www.chlopcyrometowcy.pl/showthre...?tid=42256

Po drugie jak chcesz go dać szeregowo to jego moc musi być nie mniejsza niż moc odbiornika.
Chociaż ja nadal spróbowałbym zastosować regulator napięcia. Najprostszy i najtańszy na próbę.

A tak w ogóle wydaje mi się, że wszyscy błądzimy we mgle.
Najpierw zrób trzeba zrobić pomiary jakie napięcie występuje w układzie aby cokolwiek policzyć. Dlatego właśnie pisałem o zastąpieniu żarówek rezystorami. Tylko nie do końca wiem jak wykonać te pomiary.. W większości obliczeń potrzebny jest prąd(natężenie)[A] oraz napięcie[V]. W przypadku oryginalnych podzespołów idzie wszystko przeliczyć gdyż mamy podane napięcie i moc z którego możemy policzyć natężenie.

Btw teraz widzę że w poprzednim wpisie walnąłem się napięcie/natężenie. Poprawka: "moc z kolei mówi nam jaki maksymalny prąd i napięcie możemy puścić w opornik coby się nie zjarał." Gdy piszę o prądzie chodzi mi o natężenie.

Ehh. Muszę jeszcze sporo douczyć się w tym temacie. :| Nie mniej jednak temat mnie zainteresował więc wiedzę będę poszerzał.
Stron: 1 2
Przekierowanie