Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!

Pełna wersja: Czym jest obrócony czop?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Podepnę się pod temat Smile Może ktoś łopatologicznie opisać jak wygląda "obrócony czop wału"? Jak to sprawdzić w silniku S38?
Wygląda to tak, że część wału będąca w łożyskach zmieniła swoje położenie względem korbowodu w przypadku silników jednocylindrowych. Gdy jest więcej cylindrów (np. w Trabancie) może się zmienić też ustawienie tłoków względem siebie (o ile wał nie jest z jednego kawałka stali). Powoduje to przestawienie zapłonu i uniemożliwia jego prawidłowe ustawienie, przynajmniej przy złożeniu wszystkiego książkowo, bo można to zrobić wyciągając klin i przekręcając magneto tak, żeby miejsce na klin było ustawione odpowiednio względem tłoka w GMP.
W przypadku silników Dezamet warto pamiętać, że wały do S38 i 023 różni tylko położenie klina względem korbowodu, często więc czop nie jest obrócony, a po prostu wał jest nie do tego silnika.
Polega to dosłownie na tym, że czop obrócił się w przeciwwadze korbowodu i przez to rowek na klin jest w złym miejscu. W takim przypadku nie jesteśmy w stanie ustawić zapłonu na te 3mm przed GMP (bo brakuje regulacji na iskrowniku).
Wyobraź to sobie jako tarczę zegara z którego wystaje pręt z wypustem wskazujacy daną godzinę. Standardowo będzie wyznaczał np. godzinę pierwszą i tak zawsze powinno być zawsze. Jeśli się ten pręt obróci będzie wskazywał już inną godzinę, np godzinę 5 i to już nie jest ok bo zawsze powinien pokazywać godzinę pierwszą.

W przypadku wału s38 (jajko), jak złapiesz za korbowód i będziesz za niego trzymał to rowek powinien się znajdować w pozycji około 45 stopni (względem korbowodu). W przypadku kwadraciaka (023, 019 etc) rowek powinien znajdować się w okolicach 90 stopni.
Ślicznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. U mnie w S38 klin w GMP pokazuje godzinę trzecią, czyli jest w porządku. :-)
Przekierowanie