Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem - dziwne dźwięki
Autor Wiadomość
michumgm Offline
Nowy
*


Liczba postów: 4
Imię: Michał
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #1
Problem - dziwne dźwięki
Witam wszystkich! Jestem od miesiąca posiadaczem 50-tki Ogar 202 FI Euro 5, rocznik 2021, kupiony jako nowy. Moje uwagi / problemy po przejechaniu pierwszych 100 kilometrów (jestem laikiem, to mój pierwszy jednoślad):

1) Po odpaleniu na zimnym silniku na postoju, motorek potrafi sam wejść na obroty 3-4 tys. i tak sobie "ssać" ładnych kilkanaście sekund, potem nagle obroty spadają do 2 tys. i brzmi to już lepiej

2) Pomimo pkt. 1, pierwsze kilkaset metrów, do kilometra, silnik potrafi zamulać, tzn. dajesz dużo gazu a obroty wchodzą nienaturalnie wolno. W pewnym momencie coś przeskakuje i dopiero wtedy motorek wchodzi rześko na obroty

3) Gdy już mija pkt. 2 to maszyna super ciągnie, przyspieszenie świetne (jak na 50cm3), nie można się doczepić do prowadzenia czy przyspieszenia

4) Ogar ma bardzo, ale to bardzo cienkie opony. W rowerze mam szersze Smile Raz musiałem się mocno ratować, gdy wjechałem na polnej drodze w sypki piasek.

5) Po pierwszych 10-15 kilometrach przebiegu miałem wrażenie, że klamka sprzęgła jest za luźna, za bardzo skręciłem linkę i coś się przyblokowało na amen, nie było przełożenia na biegi (motorek nie jeździł). Ogar pojechał na serwis i zrobili to od ręki.

6) Z każdym kolejnym kilometrem narastał problem z dziwnym dźwiękiem przy przednim kole / przy zawieszeniu (?). Postaram się to opisać, ale ciężko. Wygląda to tak, że im szybciej jadę (z większymi obrotami silnika) to pojawia się metaliczny dźwięk - oraz bujanie z przodu - z cyklicznością związaną właśnie z ilością obrotów. Załóżmy, że jadę 30km/h to ten dźwięk i bujnięcie jest co 1,5 sekundy, a jak już 40 km/h to co 1 sekundę. Zdecydowanie jest to związane z obrotami, chociaż na początku myślałem, że przednie koło jest krzywe, jakiś problem z oponą i stąd to "bicie" i dźwięk.
W praktyce jak jadę to co te 1,5 s / 1 s przód motorka regularnie "bije", pochyla się, jakby to był właśnie problem z kołem. Najlepsze jest jednak to, że jak mam powiedzmy te 40km/h, 6.000 obrotów i puszczam manetkę, to wszystkie objawy znikają, nic nie buja i znika metaliczny dźwięk.
Stąd coś musi być nie tak z przełożeniem napędu wg mnie.
Oddałem przy przebiegu 80 km maszynę na serwis, trzymali kilka dni, oddali, problem zmniejszył się minimalnie, ale nadal jest. Nie wiem co robili na serwisie, bo Ogarka kupiłem w małej miejscowości, w zamiejscowym oddziale, i maszyna jechała do głównej siedziby. Sprzedawca, gdzie kupowałem, nie wie, nie chciałem go męczyć (starszy gość), ale to już temat na inny post.

Przy przeglądzie 300 km ponownie zgłębię temat, nie odpuszczę sprzedawcy już tej sprawy.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł co to może być, będzie wdzięczny za sugestie.

Pozdrawiam
MT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-07-2022 17:17:42 przez michumgm.)
02-07-2022 17:15:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
wazniak96 Online
Smerf Mechanizator
*


Liczba postów: 597
Imię: Dawid
Skąd: Lębork
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #2
RE: Problem - dziwne dźwięki
Pkt 1-3: to nic innego jak ssanie. Zapewne masz automat i Moto ma większą dawkę paliwa do momentu zagżania, czyli jest to fabryczne i nic z tym nie zrobisz.

Pkt 4: założysz szerszą oponę (o ile się zmieści) to automatycznie będzie Ci więcej palił i będzie troszkę słabszy. Nie mniej jednak zostawił bym jak jest dopóki jest gwarancją.

Pkt 6: Objawy wyglądają mi jakby tarcza hamulcowa była skrzywiona lub lóż na łożysku koła i przez to tarcze zaciska, aczkolwiek nie tłumaczy to zależności z silnikiem. Jeśli czujesz, że Moto w tym momencie szarpie do przodu (wraz z Tobą) to przyczyny szukaj w przednim kole/przednim hamulcu. Jeśli ciagnie do Tyłu to szukaj przyczyny tylne koło/silnik/hamulec. Tak czy owak podobnie jak w poprzednim punkcie. Jest gwarancją to sam nie grzeb bo ją stracisz.
02-07-2022 18:52:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
michumgm Offline
Nowy
*


Liczba postów: 4
Imię: Michał
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: Problem - dziwne dźwięki
Dzięki za odpowiedź. Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem w temacie tarcz, ale zarówno z przodu jak i z tyłu mam bębny. Ok, dam znać jak pojadę na przegląd za miesiąc, co udało się naprawić / poprawić / ustalić.
Pozdrawiam
MT
02-07-2022 23:25:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
wazniak96 Online
Smerf Mechanizator
*


Liczba postów: 597
Imię: Dawid
Skąd: Lębork
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #4
RE: Problem - dziwne dźwięki
Ahhh, sorki. Wydawało mi się, że to już standard hamulec tarczowy z przodu. W takim razie wątpię żeby było coś nie tak z hamulcem. Winy szukałabym prędzej w silniku. Tym bardziej - gwarancja.
03-07-2022 01:04:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
michumgm Offline
Nowy
*


Liczba postów: 4
Imię: Michał
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: Problem - dziwne dźwięki
Witam ponownie, kontynuuję moją opowieść, gdyby kogoś interesowało Smile

Przy 280 km przebiegu oddałem motorek na pierwszy przegląd + ponowna prośba o sprawdzenie co tak "bije" i "hałasuje" podczas jazdy. Sprzęt był na serwisie tydzień (ale dochodziła kwestia dowiezienie maszyny z punktu gdzie kupiłem, do głównej siedziby firmy w innym mieście, tak więc uważam, że jest OK).

Ogarka dostałem ładnie wymytego, odświeżonego, wyglądał jak nówka. Jestem zadowolony z tego, bo jak czytam, nie zawsze jest to standard.

Co do do "bicia", to stwierdzono, że to wina przedniego koła - wymieniono je, na co mam potwierdzenie w książce serwisowej. Ogólnie zapłaciłem za całość operacji (przegląd + ta wymiana koła) 250 PLN.

Przejechałem się z 10 km i stwierdziłem, że problem praktycznie zniknął, nie w 100%, ale tak w 90% - jakieś takie wrażenie tego "bicia" i dziwnego dźwięku jakby zostaje, ale sam już nie wiem, może mi się wydaje...

Teraz najważniejsze - tak jak wyżej napisałem, przejechałem się po odbiorze z 10 km, zadowolony, że w końcu wszystko gra (po odbiorze zatankowałem też motorek pod korek) i... zaświeciła się pomarańczowa kontrolka "check engine", tzn. nie gaśnie ona po odpaleniu i podczas jazdy. Cholera wie o co chodzi, dziwnie wiąże się to z tankowaniem, ale lałem benzynę ze stacji, z której tankuję moje wszystkie pojazdy ponad 10 lat i nigdy nic się nie działo - wcześniej Ogarka też tankowałem na tej stacji.

Pomyślałem, że może coś się przegrzało itp. itd., ale odpaliłem moto kilka godzin później jak ostygł, i check engine nadal się pali. Odkręciłem akumulator na pół godziny, licząc na cud, że może sprzęt się zrestartuje i kontrolka zgaśnie, ale i go nic nie dało.

Sprzęt jeździ OK, nie widzę, żeby po zapaleniu się tej kontrolki silnik chodził inaczej niż wcześniej. Macie jakieś sugestie co robić? Jak mam znowu oddawać na serwis, to jestem już chory...
29-07-2022 20:07:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romek Offline
You are T-ONE !
*


Liczba postów: 1,974
Imię: Marcin
Skąd: NOS
Pojazd: Romet Komar
Post: #6
RE: Problem - dziwne dźwięki
No takie pewnie są te części, to nie Lamborghini, jak problem się mocno zredukował to ja bym odpuścił . Co do checka pewnie każdy porządny mechanik motocyklowy bliżej twojego miejsca zamieszkania to ogarnie ale nie wiem czy warto na gwarancji. Choć raczej wątpię żeby ktoś wykrył jakaś nieuprawnioną diagnostyke komputerowa.
29-07-2022 22:43:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
tomangelo Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 139
Imię: tomangelo
Skąd: Polska
Pojazd: Romet Komar
Post: #7
RE: Problem - dziwne dźwięki
Pytanie: skoro sprzęt na gwarancji, to co to za opłaty za serwis części? Producent gwarantuje, że przez 2 lata nic się nie zepsuje, a tymczasem w razie awarii kasuje jak za starego? Wydawało mi się, że inaczej działa gwarancja.
30-07-2022 00:26:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
michumgm Offline
Nowy
*


Liczba postów: 4
Imię: Michał
Skąd: Poznań
Pojazd: Inny
Post: #8
RE: Problem - dziwne dźwięki
(29-07-2022 22:43:23)romek napisał(a):  No takie pewnie są te części, to nie Lamborghini, jak problem się mocno zredukował to ja bym odpuścił . Co do checka pewnie każdy porządny mechanik motocyklowy bliżej twojego miejsca zamieszkania to ogarnie ale nie wiem czy warto na gwarancji. Choć raczej wątpię żeby ktoś wykrył jakaś nieuprawnioną diagnostyke komputerowa.

W sumie racja, będę obserwował. Jak nic się nie będzie złego działo, to przy kolejnym przeglądzie serwis dostanie ode mnie info, że jest taki problem i niech się martwią.

(30-07-2022 00:26:18)tomangelo napisał(a):  Pytanie: skoro sprzęt na gwarancji, to co to za opłaty za serwis części? Producent gwarantuje, że przez 2 lata nic się nie zepsuje, a tymczasem w razie awarii kasuje jak za starego? Wydawało mi się, że inaczej działa gwarancja.

Ja to rozumiem tak, że koło wymienili na swój koszt, a 250 to za przegląd. Z tego co wiem, to normalna cena, to że masz moto na gwarancji nie sprawia, że przegląd jest bezpłatny.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-07-2022 08:46:06 przez michumgm.)
30-07-2022 08:44:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53766
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Bzyczek
Dzisiaj 02:33:46
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 23
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 27
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 21
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 76
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 518
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 263
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 82
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52048
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 104
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10890
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165714
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 59
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 352
Czyżby T-3 nie istniał?
Ostatni post: romek
26-03-2024 00:12:36
» Odpowiedzi: 58
» Wyświetleń: 38390

Reklama