Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S38 Brak luzu w skrzyni biegów, jedynka blokuje silnik
Autor Wiadomość
Fari Offline
Nowy
*


Liczba postów: 14
Imię: Dawid
Skąd: Białystok
Pojazd: Romet Pony
Post: #1
S38 Brak luzu w skrzyni biegów, jedynka blokuje silnik
Cześć
Po otwarciu S38 zobaczyłem agonalny stan większości podkładek i oringów. Po 3 tygodniach kompletowania wszystkich podkładek zgodnych z wymiarami podanymi na forum, złożyłem silnik.
Pali od dosłownie pół obrotu pedała i pięknie pracuje, ale... poza dwójką nie ma biegów.
Wodzik potrafi się zaciąć. Nie mogę wyczuć luzu, jedynka potrafi zablokować skrzynię, a ja nie pojmuję dlaczego...

Rozebrałem silnik i kombinuję.
1. Wodzik ma ślady wyślizgania, ale przed rozpołowieniem biegi wchodziły poprawnie i nie wypadały
2. Podkładki na obie strony trybu wałka głównego mają po 1,5mm, natomiast pod trybem napędzającym, podkładka jest 0,6mm, więc nie są za grube. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to od strony łożyska wywalić 1,5mm i dać 0,1mm, bo takie mam, ale nie będzie problemu z np wypadaniem biegów?
3. Wszystko chodzi ok, aż do momentu dokręcenia śrub silnika - tryby blokują się.
4. Mam wrażenie, że łożysko wałka głównego weszło płycej w karter niż w S38 na kopkę który odbudowuję, ale doszło do pierścionka

Choć mi strasznie wstyd, proszę was o pomoc. Za dzieciaka kilka razy rozbierałem 023 w mojej Pony i jeszcze tego samego dnia sprzęt znów jeździł, a tu zaraz będzie miesiąc szukania i kombinowania.

Odkąd pamiętam, z tym S38 był problem z wyregulowaniem biegów. Miał tak jakby za krótką regulację linki i trzeba było cudować z podkładkami.

Martwi mnie też koło magnesowe, bo mam wrażenie, że na nowy wał nie wchodzi do końca - nakrętkę dokręcam tylko do połowy. Efekt widokowy jest podobny jak w tym temacie)

Zdjęcia skrzyni biegów o tutaj

Co może być przyczyną takich objawów?
20-08-2021 04:30:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Norweski Zomowiec Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,758
Imię: Marcin
Skąd: Zamośc
Pojazd: Inny
Post: #2
RE: S38 Brak luzu w skrzyni biegów, jedynka blokuje silnik
Z magnetem masz tak, bo masz "chiński wał", który gwint na magneto ma krótkie... ale da się z tym żyć



Chyba skrzynia ma za ciasno przy składaniu i blokuje się ....


Są 2 możliwości:
-złóż na sucho (bez wału oraz sprężyny wodzika, czyli wyciągasz je) silnik z uszczelką i kręć palcami czy skrzynia ładnie się kręci oraz czy biegi wskakują. Jeżeli nie, to wyciągasz podkładki/ę, która jest zbędna. Jak nie możesz zlokalizować jaka to podkładka, to wszystkie elementy wyciągasz i wkładasz samą choinkę, skręcasz i sprawdzasz, czy jest luz. Robisz to z każdym elementem
-kupujesz arkusz gambitu 1/1,5mm, odrysowujesz uszczelkę i używasz ją. Gambit zwiększy dystans po skręceniu karterów i może obejdzie się usuwania podkładek

moze byc ze sam wał blokuje np. łożyska nie są do końca wsadzone ale to trzeba sprawdzić osobiście...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2021 08:41:45 przez Norweski Zomowiec.)
20-08-2021 08:36:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
joozek Offline
senior


Liczba postów: 2,392
Imię: Józek
Skąd: Lubin
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: S38 Brak luzu w skrzyni biegów, jedynka blokuje silnik
A regulowales linka zmiany biegów?

Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty
20-08-2021 11:42:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
łogór 200 Offline
Ostatni ch#j Polski
*


Liczba postów: 529
Imię: Tomek
Skąd: Małopolska
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #4
RE: S38 Brak luzu w skrzyni biegów, jedynka blokuje silnik
w każdym romecie z tym zapłonem magneto nie zakrywa w 100% cewek jak w tym wątku dąłeś brakuje koło 1cm

K:A ja jestem durnym osłem, Tak?
J:Tak
J:Ostatnim ch... Polski To ci mogę zapowiedzieć.

„Każdy człowiek musi w jakiś sposób żyć, nie jak to się mówi byle jak”
20-08-2021 11:53:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Fari Offline
Nowy
*


Liczba postów: 14
Imię: Dawid
Skąd: Białystok
Pojazd: Romet Pony
Post: #5
RE: S38 Brak luzu w skrzyni biegów, jedynka blokuje silnik
(20-08-2021 11:42:59)joozek napisał(a):  A regulowales linka zmiany biegów?


Regulowałem na ile się dało. Jeszcze przed remontem pamiętam, że na linkę biegów przy rączce nawijany był drut, aby "przedłużyć regulację".

(20-08-2021 11:53:42)łogór 200 napisał(a):  w każdym romecie z tym zapłonem magneto nie zakrywa w 100% cewek jak w tym wątku dąłeś brakuje koło 1cm


Wydaje mi się, że na starym wale dochodziły dość dobrze, bo miałem mało miejsca na klucz. W 023 magneto dochodziło do końca mimo takiego samego wału... Porównam go dziś ze starym wałem.


(20-08-2021 08:36:56)Norweski Zomowiec napisał(a):  moze byc ze sam wał blokuje np. łożyska nie są do końca wsadzone ale to trzeba sprawdzić osobiście...

Wyjmowałem wał. Skręciłem kartery na 3 śruby i tryby stały. Spróbuję twojego sposobu
20-08-2021 17:47:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Fari Offline
Nowy
*


Liczba postów: 14
Imię: Dawid
Skąd: Białystok
Pojazd: Romet Pony
Post: #6
RE: S38 Brak luzu w skrzyni biegów, jedynka blokuje silnik
Problem został rozwiązany - niekompatybilne tryby i wałek skrzyni biegów HuhAngryfacepalm


W pogoni za podkładkami sięgnąłem do rozpołowionego S38 na kopkę, którego przy okazji odbudowuję ze starych gratów. Wtedy zauważyłem, że trybik 1 biegu jest inny. Mój był z tuleją na wałku i jak nie dawno wyszperałem w sieci, była to wersja starsza, a pozyskany był wersją nowszą. Przyrównałem oba i tryb z mojego pedalaka jest zauważalnie niżej (jakieś 1,5-2mm).

Wtedy sobie przypomniałem, że gdy 12 lat temu reanimowaliśmy od lat martwego komarka, koło zębate drugiego biegu było wymienione na nowe.
Od zawsze tylne koło obracało się nawet na luzie. "Wyżłobienia na trybie 2 biegu, odbarwienia od tarcia na wałku i spadki obrotów gdy stał na 2 kołach... To musi być to!" - pomyślałem.

Po zniwelowaniu luzu podkładką 0,3mm zamontowałem nowszy wałek. Efekt? Nic nie trze, nic nie staje, jest luz, biegi dobrze wchodzą. W końcu!

Gdyby 12 lat temu sprzedawca poinformował, że są różne wersje, bo nigdy nie byłoby takich kwiatków Undecided

Wszystkim bardzo dziękuję za porady i zainteresowanie tematem!

Jak pogoda dopisze, dam znać jakie będą dalsze efekty walki ;D
21-08-2021 02:58:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: romek
Dzisiaj 09:43:00
» Odpowiedzi: 39
» Wyświetleń: 5197
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: romek
Dzisiaj 07:57:04
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 37
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
Wczoraj 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5467
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
Wczoraj 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 319
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
Wczoraj 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2063
Witam
Ostatni post: romek
Wczoraj 11:51:27
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 50
Pomoc w dobraniu gaźnika ...
Ostatni post: romek
Wczoraj 10:02:31
» Odpowiedzi: 67
» Wyświetleń: 2543
Uwaga, wyrejestrowanie po...
Ostatni post: romek
Wczoraj 09:12:33
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 602
pytanie o kolor rowery me...
Ostatni post: beta1989
14-04-2024 23:17:58
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 51
Dźwignia hamulca nożnego
Ostatni post: Motokamel
14-04-2024 22:18:18
» Odpowiedzi: 10
» Wyświetleń: 6507
Regeneracja gwintu na wyd...
Ostatni post: Dawdzio
14-04-2024 22:03:27
» Odpowiedzi: 26
» Wyświetleń: 17354
licznik skacze
Ostatni post: elmer
14-04-2024 21:27:17
» Odpowiedzi: 22
» Wyświetleń: 4988
Kupię gaźnik do Jawki/oga...
Ostatni post: romek
14-04-2024 21:09:57
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 279
sprzęgło hałasuje ciągnie...
Ostatni post: romek
14-04-2024 21:08:36
» Odpowiedzi: 11
» Wyświetleń: 4082
Klamka hamulcowa FORMOS
Ostatni post: Knight_in_fire
14-04-2024 21:08:31
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 175

Reklama