Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Romet Albatros by dzikidzejkob
Autor Wiadomość
dzikidzejkob Offline
Nowy
*


Liczba postów: 7
Imię: Jakub
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny
Post: #1
Romet Albatros by dzikidzejkob
Witajcie,

Tak jak napisałem w Powitalni sprowadza mnie tu mój plan renowacji roweru Romet Albatros.
Rower został zakupiony w młodości przez mojego tatę i od tego czasu jest w rodzinie. Ostatnie 30 lat praktycznie stoi w garażu, 20 lat temu miał robioną szybką renowację w celu uruchomienia go. Jednak po krótkim czasie znowu trafił do garażu i nie był użytkowany.
Postanowiłem się nim zająć. Stan nie wydaje się tragiczny, rama bez rdzy (była malowana), kaseta działa, brak większych luzów, piszczenie z główki ramy. Stan jak najbardziej do ciekawej odbudowy.

Mój plan zakłada:
- piaskowanie i malowanie ramy oraz widelca.
- wymiana kół na nowe z "epoki", nowe opony
- montaż nowych przerzutek (prawdopodobnie Shimano 600)
- nowe linki i pancerze, klocki
- nowa korba z dwoma blatami
- polerowanie elementów m.in. klamki, szczęki, sztyca, kierownica
- nowa owijka
- na koniec emblematy, koszyki itp.

Nawiązując do powyższych planów mam pytanie odnośnie 3.pierwszych pozycji:
Ad.1 czy warto lakierować proszkowo, a następnie samemu lakierować kolor (oczywiście na oryginalny, była to ciemna zieleń)
Ad.2 na olx znalazłem koła np. Mavic z lat '70/80 z pasującym rozstawem czyli 98/126mm, jest to dobre rozwiązanie czy polecane jest inne?
Ad.3 Shimano 600 to dobry wybór? Na aukcjach jest wiele ofert w bardzo przystępnych cenach.

Czy w Wrocławiu jest ktoś (lub serwis) który pomógł by, doradził, ale i również przeprowadził serwis?

Jeśli w tym co napisałem jest według Was błąd proszę pisać ponieważ temat cały czas zgłębiam i przygotowuje się do jego realizacji.
03-03-2021 00:03:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
wojakrob Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 245
Imię: Robert
Skąd: Wrocław
Pojazd: Romet Komar
Post: #2
Romet Albatros by dzikidzejkob
Albatros nie miał takiego wyposażenia o jakim piszesz.
Malowanie proszkowe to profanacja. Powinieneś pomalować na mokro.

Tu masz oryginalny kolor

Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław
03-03-2021 00:54:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dzikidzejkob Offline
Nowy
*


Liczba postów: 7
Imię: Jakub
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
(03-03-2021 00:54:54)wojakrob napisał(a):  Albatros nie miał takiego wyposażenia o jakim piszesz.
Malowanie proszkowe to profanacja. Powinieneś pomalować na mokro.

Tu masz oryginalny kolor

Tak zgadza się. Tyle że ja nie jestem przekonany do robienia oryginału. Dlatego myślę żeby go wyposażyć w to co napisałem.
03-03-2021 10:24:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
jurek_1961 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 175
Imię: Jurek
Skąd: Gdańsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #4
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
Moim zdaniem jest tak: to jest TWÓJ rower i możesz z nim zrobić co tylko chcesz. Ważne, żeby - jak już go zrobisz - podobał się TOBIE. I to jest takie po pierwsze.
Albatros nie jest chyba jakimś szczególnie ani wyjątkowym ani cennym modelem, który wyjechał z Bydgoszczy. Zatem jeśli nie chcesz robić go na 100% oryginał, to chyba wielkiej straty dla historii (czy bardziej dziedzictwa) Rometu nie będzie.
Co do serwisu we Wrocławiu, to zaglądnij może tutaj:
https://pl-pl.facebook.com/mima.rowery
poczytaj, pooglądaj, oceń i sam zdecydujesz, czy warto tam zajrzeć...
Pytasz o lakierowanie. Czy wolno proszkowo, czy należy na mokro - to jest spór niemal kultowy. Albatros proszkowo lakierowany nie był, ponieważ w latach kiedy go produkowano Romet lakierni proszkowej jeszcze nie miał.
Ty natomiast piszesz, że rama Twojego roweru już była lakierowana. A jeśli tak, to może najpierw warto by go zbudować na ramie takiej, jaka ona jest, a potem ewentualnie pomyślisz o malowaniu. Oczywiście to dwa razy więcej roboty, ale rozłożenie takiego roweru do gołej ramy ani nie jest trudne, ani czasochłonne.
https://www.youtube.com/watch?v=vllmPMlutNs
Rower na tym filmiku w sumie z bardzo podobnej półki - przynajmniej jeśli chodzi o rozwiązania mechaniczne...
W kwestii Shimano 600. Jeśli dobrze pamiętam to kontynuacją jest dzisiaj Shimano 105. Hierarchia szosowa Shimano - od góry - jest taka
dura ace
ultegra
105
tiagra itd.

A teraz trochę z przymrużeniem oka: szosowe rowery Rometu - też od góry
Jaguar (i Special i taki "zwykły)
Huragan
Albatros
Zatem jakiś sens ta ma...
Ale najważniejsze - moim zdaniem - jest to, żebyś zrobił to, na co masz ochotę, a potem cieszył się rowerem, który sam zbudowałeś. A jak będziesz miał ochotę, to nam to pokażesz...
03-03-2021 18:36:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
wojakrob Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 245
Imię: Robert
Skąd: Wrocław
Pojazd: Romet Komar
Post: #5
Romet Albatros by dzikidzejkob
Shimano 600 to Ultegra

Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław
03-03-2021 19:29:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
jurek_1961 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 175
Imię: Jurek
Skąd: Gdańsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #6
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
Oczywiście, że ultegra - mój błąd!!! Jako 600-tka pojawiła się w 1974 (jeszcze bez "ultegra" bo to określenie pojawiło się w 1988) , a pierwsza 105-tka pojawiła się w 1983 z określeniem "Golden Arrow" i z tym mi się pomyliło.
W takim razie - ciągle z przymrużeniem oka - 600-tka raczej do Huragana, a do Albatrosa "Golden Arrow".
03-03-2021 23:31:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dzikidzejkob Offline
Nowy
*


Liczba postów: 7
Imię: Jakub
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny
Post: #7
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
Czy dostępność Golden Arrow jest taka sama jak S600?

Dodatkowo pytanie na co zwrócić uwagę podczas zakupu kół?
04-03-2021 09:12:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
jurek_1961 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 175
Imię: Jurek
Skąd: Gdańsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #8
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
"Dzikidzekobie" - ja do tych przerzutek podszedłem naprawdę "z przymrużeniem oka". Ale skoro pomyślałeś o "golden arrowsie", to teraz już na bardzo poważnie.
Z tego co napisałeś w pierwszym poście, wynika, że zrobiłeś już jakieś rozeznanie w dostępnych częściach i znalazłeś koła Mavic'a, czy te przerzutki, a i pewnie różne inne komponenty, o których nie pisałeś.
Do Twojego roweru można zamontować różne części lepszej jakości od tych z którymi wyjeżdżał z fabryki. I nic w tym dziwnego, bo tzw. "poprawianie fabryki" istnieje od tak dawna, że dzisiaj pewnie nikt nie wie, kto i jak dawno zrobił to jako pierwszy.
I tak przyszło mi na myśl, że kiedy Twój rower będzie już złożony, to może się stać i tak, że dojdziesz do wniosku, że w tak skonfigurowanym rowerze "najsłabszym" komponentem będzie rama. Oczywiście ją też można wymienić i jeśli zapytałbyś o jakąś podpowiedź, to pewnie pojawiłyby się propozycje ramy Jaguara na rurkach Reynoldsa, albo późniejszych Rometów na rurkach Columbusa, a może i coś zachodniego np. Colnago czy Bianchi z tamtego okresu. I jeszcze mnóstwo innych pomysłów.
Tylko czy wtedy dalej będziesz miał Albatrosa?...
04-03-2021 15:00:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dzikidzejkob Offline
Nowy
*


Liczba postów: 7
Imię: Jakub
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny
Post: #9
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
(04-03-2021 15:00:38)jurek_1961 napisał(a):  "Dzikidzekobie" - ja do tych przerzutek podszedłem naprawdę "z przymrużeniem oka". Ale skoro pomyślałeś o "golden arrowsie", to teraz już na bardzo poważnie.
Z tego co napisałeś w pierwszym poście, wynika, że zrobiłeś już jakieś rozeznanie w dostępnych częściach i znalazłeś koła Mavic'a, czy te przerzutki, a i pewnie różne inne komponenty, o których nie pisałeś.
Do Twojego roweru można zamontować różne części lepszej jakości od tych z którymi wyjeżdżał z fabryki. I nic w tym dziwnego, bo tzw. "poprawianie fabryki" istnieje od tak dawna, że dzisiaj pewnie nikt nie wie, kto i jak dawno zrobił to jako pierwszy.
I tak przyszło mi na myśl, że kiedy Twój rower będzie już złożony, to może się stać i tak, że dojdziesz do wniosku, że w tak skonfigurowanym rowerze "najsłabszym" komponentem będzie rama. Oczywiście ją też można wymienić i jeśli zapytałbyś o jakąś podpowiedź, to pewnie pojawiłyby się propozycje ramy Jaguara na rurkach Reynoldsa, albo późniejszych Rometów na rurkach Columbusa, a może i coś zachodniego np. Colnago czy Bianchi z tamtego okresu. I jeszcze mnóstwo innych pomysłów.
Tylko czy wtedy dalej będziesz miał Albatrosa?...

Miałem i będę mieć do jazdy "karbon", nie zamierzam tego zmieniać.
To jednak nie zmienia faktu, że ten rower ma być też prezentem dla Taty ponieważ jest jego pierwszym właścicielem i ma dużą historię. Nie zamierzam tam wkładać nowej ultegry di2 i lightweightow (jeśli w ogóle by weszły xD).
Chcę go zrobić na częściach z tamtej epoki bo zamierzam go użytkować wraz z Tatą. Czemu mam mieć gorszą jakość i mniejszą przyjemność z jazdy? Jak będę chciał to wybiorę nowoczesny sprzęt żeby robić czasy.
Jednak ten nowy nie ma tej historii.
Tak więc odpowiadając na pytanie, ten Albatros będzie już zawsze u mnie. Smile
04-03-2021 20:56:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
jurek_1961 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 175
Imię: Jurek
Skąd: Gdańsk
Pojazd: Inny Romet
Post: #10
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
I tak to jest, jak się coś pisze "na szybko"... Przecież z tego co napisałeś, wynika jasno, że ten rower chcesz zrobić i zastanawiasz się jak to ma być zrobione. Ani mi do głowy nie przyszło, że mógłbyś się go potem pozbyć.
I dlatego ostatnia linijka powinna brzmieć tak:
"Tylko czy wtedy dalej będzie to Albatros?..."
04-03-2021 22:14:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
dzikidzejkob Offline
Nowy
*


Liczba postów: 7
Imię: Jakub
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny
Post: #11
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
(04-03-2021 22:14:13)jurek_1961 napisał(a):  I tak to jest, jak się coś pisze "na szybko"... Przecież z tego co napisałeś, wynika jasno, że ten rower chcesz zrobić i zastanawiasz się jak to ma być zrobione. Ani mi do głowy nie przyszło, że mógłbyś się go potem pozbyć.
I dlatego ostatnia linijka powinna brzmieć tak:
"Tylko czy wtedy dalej będzie to Albatros?..."

Jurku, powiem szczerze, że nie myślałem nad tym bo mało mnie to obchodzi?
Kolejny raz słyszę, po co wkładać takie rzeczy do Albatrosa, to nie Huragan... Tyle, że ja nie chcę by to był inny rower, tylko, żeby fajnie się na nim jeździło kiedy będziemy mieli ochotę.
Tak więc kończąc ten temat, jeśli nie znajdę innego równie opłacalnego cenowo rozwiązania to wpadnie tam S600 ponieważ jest łatwo dostępna.

Czy ktoś jest w stanie doradzić odnośnie kół?
04-03-2021 23:20:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
beeeeer Offline
Nowy
*


Liczba postów: 4
Imię: Adam
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny Romet
Post: #12
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
@dzikidzejkob widzę, że mamy podobne projekty - z tym ze ja w swoim nie mam widelca - kojarzysz moze jaki tam powinienem kupic widelec do tej ramy ( nie zalezy mi na orginale - moze byc jakis "nowoczesny" zamiennik) bede bardzo wdzieczny za informacje Smile. pozdrawiam
Adam
23-08-2021 21:13:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
beeeeer Offline
Nowy
*


Liczba postów: 4
Imię: Adam
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny Romet
Post: #13
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
Nikt nie jest w stanie pomoc z doborem widelca i sterów?Sad
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-08-2021 20:26:12 przez beeeeer.)
26-08-2021 20:25:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
DAN-CTT Offline
Nowy
*


Liczba postów: 10
Imię: Daniel
Skąd: Wrocław
Pojazd: Inny
Post: #14
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
Tutaj masz garść inspiracji na przykładzie rowerów ZZR / Romet, które remontowałem i ulepszałem - klasycznie.pl

Gdybyś potrzebował pomocy przy wykonaniu jakiejś pracy - to chętnie posłużę radą.
29-08-2021 10:38:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Wojtasik Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 222
Imię: Wojtek
Skąd: K-ów, K-ce
Pojazd: Inny Romet
Post: #15
RE: Romet Albatros by dzikidzejkob
Witam
@beeeer widelec pod koła 28" (ważne, żeby długość rurki względem główki ramy wystawała nad nią z 2 cm), a stery to klasyczne 1" 2,54 cm ZZR/Romet (bieżnia, wianek, miska dolna główki, miska górna główki, wianek, nakrętka, podkładka lub uchwyt lampki montowany do kierownicy, nakrętka kontrująca). Kierownica wpuszczana we widełki i mocowana za pomocą zakręcanej śruby na zasadzie rozporu konusa wewnątrz rury widełek. Jakieś jeszcze trudności to pisać. Pozdrowerek
30-08-2021 11:16:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Dzisiaj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 15
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 38
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53780
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 37
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 25
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 82
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 549
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 267
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 84
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52063
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 107
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10892
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165750
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 62
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 353

Reklama