Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Pony M2 Thebesta stan '84
Autor Wiadomość
Debesta Offline
Człowiek Sztos
*


Liczba postów: 1,461
Imię: Lechu
Skąd: Dęblin
Pojazd: Romet 2375
Post: #1
Pony M2 Thebesta stan '84
No i nadszedł czas na mnie, a że go w końcu znalazłem, to się podzielę choć jednym rupieciem jakiego mam. A że mam ich nie dwa, nie pięć i nie dwanaście, to zastanawiałem się który opisać jako pierwszy. Wymyśliłem że będę dodawał ich w takiej kolejności, w jakiej zostały kupowane.
A więc jestem przeszczęśliwym posiadaczem Pony M2 z 84 roku. Nie jestm co do tego pewny czy to mój pierwszy jakikolwiek pojazd z silnikiem, czy wcześniej był quad, ale że to forum o komunistycznych sprzętach, to niech będzie że Motorynka była moją pierwszą.
Był rok może 2003, może 2004 mniej więcej taki czas jak teraz, paździeżnik, może liściopad, w każdym razie przed świętami, noc. Ojciec wrócił z trasy, obudził mnie i powiedział żebym poszedł na dwór coś zobaczyć. Domyślałem się że kupił mi jakiegoś gruza, ale bardzo w to nie wierzyłem że to dziś się stało się.
Na dworze, ku mojemu zaskoczeniu stała właśnie ona, lekko oświetlona przeż żarówkę o niewystarczającej mocy, służącą do oświetlania schodów do domu.



Wyglądała jak z obrazka, w zasadzie jak nowa, niezły kontrast do motorynki mojego kolegi, który czasem dał mi się przejechać. Pooglądałem, podjarałem się jak nie bądź, odpaliłem ją (matke obudziłem, jeszcze zjeby dostałem że po nocy się cieszę). Na początku ojciec powiedział żebym szedł spać i rano sie przejadę, ale przekonałem go że zrobię kilka metrów koło domu, bo nie usnę. Pojechałem na osiedle, zrobiłem okrążenie. Coś pięknego. Ciężko było usnąć, ale coś się przespałem. Gdy słońce wzeszło, tak aby było już dostatecznie widno, wstałem z łóżka i po prostu wybiegłem z domu. Pojeździłem chwilę, dosłownie chwilę, po której zgasła. Pomyślałem że już zepsułem, a przecież wcale nie gazowałem. Okazało się że paliwa zabrakło i musiałem jechać rowerem z bańką na drugi koniec miasta, ale co tam. Daleko, nie daleko, ale pojeździć trzeba...
Kawałek historii, opisu jak wyglądało moje pierwsze zetknięcie się z tym wynalazkiem.
Ojciec kupił ją gdzieś w okolicy Lublina, dostał drugą na części, musiał za tą drugą przejechać kilkanaście kilometrów, bo stała na innym podwórku, ale wiedział że się przyda. Nie wiem skąd ją wziął, ale ta jeżdżąca była w zasadzie nowa. piękny lakier, z jakimiś pojedyńczymi, delikatnymi ryskami, plomba na śrubie zmieniacza biegów, pracowała jak nówka, wszystko działało. Na prawdę fajny sta. Ciekawostką jest to, że kosztowała kupę kasy, bo za dwie chyba było coś koło tysiąca złotych. Ale za taki stan chyba było warto. Wiadomo, były też po 50zł, ale ojciec chciał kupić taką gdzie ja pojeżdżę i potem jeszcze będzie się nadawała dla mojego brata jak podrośnie.
Ta druga to była Pony M2, chyba przejściówka z M1 (chromowana osłona tłumika)


Nie sugerujcie się datą na zdjęciach, były robione później, jak już dysponowałem technologią aparatu w telefonie :F Niestety tą ramę w 2011 wyj... zmieniłęm jej lokalizację na zomowisko... Nic jej nie było, chciałem doładować przyczepkę. Na szczęście tylko gołą ramę, resztę części mam do tej pory. Przydadzą się do złożenia M3.
Od nowości miałem na niej sporo przygód, gleb, dwa razy lądowała na płocie. Na szczęście nie przeze mnie, ale serce bolesne do tej pory. Licznik w lampie to moja sprawka, amortyzatory tylne również, na dzień dzisiejszy jest przywrócona do oryginału. Dzwonek na kierownicy był od nowości, nawet go nigdy nie demontowałem.
Gdzieś od 2008 miała kilkuletni przestój, coś z zapłonem i za cholerę nie mogłem z nią dojść do ładu. Przedtem wymieniłem pierścienie na nowe, ponieważ po kilku latach codziennej jazdy, lekko się zużyły. Po wymianie jakby ożyła, zaczęła drzeć między 55, a 60km/h. Kolega co miał simsona, w którym nie zawsze czwórka mu zaskakiwała, to zostawał z tyłu, jeśli akurat ta czwórka nie weszła. Szła na koło jak opętana, na dwójce tylko strzał ze sprzęgła i góra. Jechałem do Żyda (to okoliczny zaopatrzeniowiec części motoryzacyjnych, ja tam kupowałem graty do Rometów. Z tym gościem to też jest sporo historii, ale to strony by zabrakło :F) v-maxem i w zasadzie na najwyższych obrotach i po prostu zdechła po takim stu metrowym przegonieniu. Chyba jakoś za wysokie obroty silnik wykręcał po tej zmianie pierścieni i się cewka upaliła. Wtedy właśnie przez to stanie troszkę skorodował zbiornik paliwa wewnętrz, najlepsze jest to, że skorodował pod taflą paliwa! Takie plamy rudej się porobiły, powyżej nic się nie stało. Tu zdjęcie z przestoju.

W 2011 zrobiłem remont silnika, nie robiłbym tego, ale niestety końcówka wału już miała spore bicie. Jako pierwszy zrywałem plombę ze śruby zmieniacza biegów, wszystko zrobiłem zgodnie ze sztuką, żadnej rzeźby, nic nie napsułem. Zamontowałem nowy chiński wał, wówczas kosztował chyba 54zł i do tej pory pięknie działa. Niestety przy okazji wymieniłem tryby drugiego biegu i po jakimś czasie dwójka zaczęła notorycznie wypadać. Trzeba to będzie niedługo zrobić, przy okazji podmienię wał na oryginalny, bo jest w genialnym stanie, a został wycentrowany i jest z nim wszystko w porządku.
W 2007 ojciec mi chciał kupić Simsona i powiedział że jak chcę, to mogę sprzedać tą motorynkę, wtedy dołożę trochę kasy i się kupi coś lepszego. Nie zrobiłem tego, ponieważ wiedziałem, że po sprzedaży dołożyłbym może z dwieście złotych, bo tyle wówczas kosztowały. Została, ale brat i tak na niej się za dużo nie najeździł.
W 2013 miałem Plan ją odnowić, konkretnie odmalować na oryginalny kolor. Zbiornik posiada mocne rysy (pamiątka po przewożeniu silników ze złomu). Ostatecznie jej nie sprzedałem, nie malowałem i jestem z tego kombo niesamowicie dumny.
Wszystkie zdjęcia są stare, nowe zdjęcia zrobię w weekend, jak wygrzebie ją z hoboka, dodam też więcej zdjęć ze starych czasów, jak je zgram z drugiego kompa.
Starczy tego pierdzielenia, trochę zdjęć:







Najświeższe zdjęcie


Ale napisałem niewiadomo ile, żeby nie było że się znęcam nad wami.

"Ludzie, nie wierzcie w to że Ja jestem. Może i jestem, nie powiem że nie"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2021 04:16:33 przez Debesta.)
22-10-2021 04:10:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pony M2 Thebesta stan '84 - Debesta - 22-10-2021 04:10:02
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - romek - 22-10-2021, 06:21:15
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - Debesta - 22-10-2021, 07:40:36
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - Debesta - 22-10-2021, 17:43:21
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - joozek - 22-10-2021, 20:16:46
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - Debesta - 22-10-2021, 20:51:53
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - romek - 22-10-2021, 22:59:33
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - Debesta - 23-10-2021, 02:40:20
Pony M2 Thebesta stan '84 - dimmus - 23-10-2021, 10:52:46
RE: Pony M2 Thebesta stan '84 - Debesta - 23-10-2021, 14:51:05




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Witam
Ostatni post: mateuszf
Dzisiaj 15:13:50
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 21
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Dawdzio
Dzisiaj 14:29:45
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 274
Remont Silnika
Ostatni post: wojakrob
Dzisiaj 12:54:49
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 76
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: romek
Dzisiaj 07:40:12
» Odpowiedzi: 65
» Wyświetleń: 16180
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: Dawid22
Dzisiaj 01:37:32
» Odpowiedzi: 44
» Wyświetleń: 5635
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 13:49:48
» Odpowiedzi: 33
» Wyświetleń: 10039
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 08:24:48
» Odpowiedzi: 117
» Wyświetleń: 12940
Problemy z komarkiem
Ostatni post: Dawdzio
17-04-2024 21:06:07
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 278
Szum sprzegła
Ostatni post: elmer
17-04-2024 15:08:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 2385
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
16-04-2024 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 198
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
16-04-2024 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 327
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
16-04-2024 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 1124
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5771
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 498
Mesko Nimfa
Ostatni post: romek
15-04-2024 16:44:47
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 2287

Reklama