Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Kolanko trze o błotnik - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Rama, nadwozie, układ wydechowy (/forumdisplay.php?fid=224)
+--- Wątek: Kolanko trze o błotnik (/showthread.php?tid=55817)



Kolanko trze o błotnik - Szczepan - 05-05-2026 22:27:10

Witam, posiadam komarka 2350 z silnikiem S38 i kolanko ciągle ociera mi o błotnik. Ostatnio robiłem remont silnika, zamocowałem błotnik (komar stał długo i był wymontowany na półce) i kolanko nie ma żadnej przerwy między sobą a błotnikiem, po prostu ociera gdy kierownica jest ustawiona w pozycji jazdy na wprost. Czy może mi ktoś pomóc zidentyfikować, czy to kolanko od tego modelu, czy może problem leży gdzie indziej?


RE: Kolanko trze o błotnik - Dinozaur - 06-05-2026 11:29:57

Czesc, trzeba sprawdzic rame - czy nie jest moze po 'czolowym dzwonie': z drzewem, wysokim kraweznikiem, dziura w jezdni, itp. ?
Zdejmij zbiornik i sprawdz : czy rama nie jest pod nim np. 'lekko garbata' tuz za glowka ramy ?
Albo - czy sztyca widelca nie jest wykrzywiona od czolowego zderzenia / przez co np. zmniejszyl sie rozstaw kol i przednie kolo jest teraz 'za blisko kolanka' wydechu, itp. ?
Albo - czy widelec przedni nie jest moze 'podwiniety do tylu - wykrzywiony', itp. ?
W tzw. 'starych rowerach' - sa nieraz tak podgiete przednie widelce od czolowych zderzen, ze przedni blotnik trze o skosna rure ramy lub w 'damkach' / o dolna rure 'labedziowa' i ludzie nawet robili 'wgnioty' w blotnikach - zeby dalo sie nadal jezdzic i blotnik nie zahaczal o rame... IdeaBig Grin
Pozdrawiam.


RE: Kolanko trze o błotnik - wazniak96 - 06-05-2026 13:08:52

Wrzuć zdjęcie całego komarka, trochę słabo widać na tym załączonym. Smile

Kolanko wygląda na ori, tym bardziej to dziwne bo miejsca tam powinno być sporo.


Kolanko trze o błotnik - Szczepan - 06-05-2026 14:51:22

Podsyłam[attachment=23966][attachment=23967]

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka


RE: Kolanko trze o błotnik - romek - 06-05-2026 15:36:53

Rama walnięta, niestety


RE: Kolanko trze o błotnik - Szczepan - 06-05-2026 16:09:10

Kurcze szkoda, może uda się to wyklepać jakoś


Kolanko trze o błotnik - Szczepan - 06-05-2026 17:22:40

A jak myślicie Panowie, czy da się i czy się opłaca?

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka


RE: Kolanko trze o błotnik - romek - 06-05-2026 19:59:44

Dla pewności wstaw zdjęcie takie zrobione z przykucu, żeby było widać cały bok motoroweru z kierownicą ustawiona na wprost bo i widelec mi się nie podoba coś

Da się wszystko zrobić ale nie zawsze to ma sens, jeśli to nie ma dokumentów to bym się nie wahał i szukał innej ramy .


RE: Kolanko trze o błotnik - wazniak96 - 07-05-2026 09:48:25

Kurcze tak na oko ja nie widzę coby rama byla jakoś przegięta. Chyba na początek zacząłbym od zmiany zawiasu i zobaczył co to z tego wyda..


RE: Kolanko trze o błotnik - romek - 07-05-2026 22:05:22

Może i tak być. Niestety z tych zdjęć i tak za dużo nie widać.

Gdy byłem nastolatkiem miałem nowy skuter, lecz po wjechaniu w bagażnik jakiegoś auta (nawet nie pamiętam jakiego nieważne) rama tak się złożyła że licząc od licznika do siedzenia zniknęło 11cm (porównywane z drugim egzemplarzem) i nawet nie było tego widać żeby coś było zgięte itp


Kolanko trze o błotnik - Szczepan - 08-05-2026 17:53:07

Wybaczcie za długi czas odpowiedzi[attachment=23968]

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

(08-05-2026 17:53:07)Szczepan napisał(a):  Wybaczcie za długi czas odpowiedzi

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka
Ale jednocześnie porównując moje kolanko do komarków w internecie to odnoszę wrażenie, że moje jest zbyt długie przy montażu do cylindra


RE: Kolanko trze o błotnik - bkrukl - 09-05-2026 21:14:14

Ja mam wrażenie że tam główka ramy jest coś krzywo w stosunku do reszty ramy.
Kolanko też jakoś za mocno do przodu odstaje moim zdaniem.


RE: Kolanko trze o błotnik - MacRoial - 10-05-2026 23:41:08

Na moje oko rama jest wygięta na główce kolanko wydaje się być ok.


RE: Kolanko trze o błotnik - wazniak96 - 11-05-2026 10:58:13

To kolanko na ostatnim zdjęciu rzeczywiście wygląda jakoś koślawo długie. Przy takich dochodzeniach zaczyna się zawsze od wymiany najtańszych elementów więc zacznij od kolanka. Polecić mogę duells - https://www.jackmotors.pl/oldtimer/kolanko-tlumika-komar-chrom-duells?from=listing&campaign-id=14&q=kolanko+komar