Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Romet Universal kolarzówka - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Nasze rowery Romet - Użytkowe i turystyczne (/forumdisplay.php?fid=208)
+--- Wątek: Romet Universal kolarzówka (/showthread.php?tid=54330)



Romet Universal kolarzówka - GPR - 20-09-2023 13:00:02

hejka.
Został mi w spadku taki rower szosowy:







Dokładnie kolarka Romet Universal z 75 roku 2na5 przerzutek sterowanych z ramy.

Próbuje sie o nim dowiedzieć czegoś z netu np w jakich latach był produkowany ale jakoś słabo to idzie.
Szczerze to ciężko mi nawet na OLX czy Allegro znaleźć rowery z przerzutkami w tym miejscu a juz tym bardziej kolarkę.
Zastanawia mnie jak bardzo jest oryginalny.
Nie wiem czy to jakis zwykły choć mniej spotykany klasyk czy może nadaje sie bardziej do muzeum (bo nawet opony Stomila raileich racing ma).
Sam nie wiem czy będe nim jeździł jako zapasowym (tylko dokupię jakieś nowsze manetki i zmienię kierownice) czy sprzedam. Gdyby był większym gratem to bym sie nie zastanawiał i poszedłby na sprzedaż ale jak na swoje lata to nawet rdzy za bardzo nie ma (tylko na przedniej obręczy mocniej). To na widelcu to rdza?


RE: Romet Universal kolarzówka - zaz - 20-09-2023 13:28:40

Jak jest rok wybity 1975 to jasne że w latach 70 XX wieku. Był przeznaczony na eksport stąd ta nazwa universal. Lakier oryginalny jest. Do pełnego oryginału brakuje siedzenia, oświetlenia z dynamo błotników, dzwonka, pompki i narzędziówki. Mi się zdaje że to jest Romet pasat ale mogę sie mylić. Niech ktoś wypowie co siedzi bardziej w kolażówkach.


RE: Romet Universal kolarzówka - GPR - 20-09-2023 13:41:05

jeśli dobrze zgadujesz to dziwne bo w tym wątku:
https://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=51391
jest napisane że na export były przerzutki Shimano Eagle a ja mam napis favorit (ale może to starszy model po prostu).
Ale tez jest napisane że "Był produkowany od końca lat '70" a 75 rok to nie "koniec lat".
Zaczepy do pompki mam na dolnej rurze więc wg wiki to nie wagant który miał na tylniej.
Mistral wg wiki to lata 80.

W miare podobny jest Albatros i Kobuz


RE: Romet Universal kolarzówka - GPR - 20-09-2023 14:41:35

Z tego co widze sa jeszcze inne szosówki: Florida, Huragan, Jaguar, Rekord (Sprint - za małe obręcze, Sport to lata 80)
Problem jest w braku nawet podstawowych opisów (lata produkcji, ilość przerzutek, wielkość obręczy) więc nie umiem ich odrzucić.
Choć wątpie by te sportowe miały dodatkowe akcesoria np zaczep do pompki czy nawet manetki w tym miejscu.

W moim mam Opony 27 1x1/4 32-630 a rama ma wymiary (od środka rury) około: górna 58, tylna 55, dolna 62 cm
Rok i numer ma wybity pod naklejką na przedniej główce ramy.


RE: Romet Universal kolarzówka - jurek_1961 - 20-09-2023 16:07:32

Jeśli rower jest z roku 1975 to ja bym obstawiał , że "nie eksportowym" odpowiednikiem tego universala mógłby być Rekord 10.
A że się osprzęt nie zgadza ze znalezionymi opisami, to dokładnie nic nie znaczy. Wtedy montowano to, co akurat w fabryce było. Takie czasy....


RE: Romet Universal kolarzówka - Pak - 06-10-2023 13:42:00

To raczej zwykły Rekord, manetki nie oryginalne.