Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Usprawnienia (/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- (/showthread.php?tid=53797)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 04-02-2023 23:08:11

Tak zgodzę się, ale zanim to zrobisz uszkodzi się tłok. Może skrzywić ci korbę.
Kopnij w rozrusznik chociaż parę razy mocno przy zdjętej fajce. Zanim odpalisz oczywiście.


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 13-02-2023 13:01:10

Siemanko.
Jak tam idą prace na froncie?
Pewnie już niedługo będzie finał.


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Norweski Zomowiec - 13-02-2023 14:21:49

Wydaje się że wszystko jest ustawione, wyregulowane
Dysza 68, CDI takze i terez trzeba dotrzeć silnik. Zmieniłem zdawczą na 11z bo ciężko było wyregulować silnik przy zdawczej 13z


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 13-02-2023 20:05:41

W sensie? Co było ciężko wyregulować? I czemu niby zębatka?


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Norweski Zomowiec - 13-02-2023 21:37:28

Regulacja silnika od zera przy największych zębatkach jest strasznie ciężka. Nie można wyczuć na biegu 1 lub 2 czy silnik dobrze ciągnie z dołu aż do wyżach partii obrotów, a rzucenie lekkiej zębatki zdawczej typu 11z jest to dość łatwe. Silnik jest energiczny i jeżeli coś go boli, to od razu czuć to


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 14-02-2023 00:13:37

W porządku, teraz rozumiem. Nie zrozumiałem o co Ci chodzi. Ma to jakiś sens.
???


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Norweski Zomowiec - 14-02-2023 09:59:52

Tak
teraz zmienić jedynie zębatkę z wcześniejszymi ustawieniami


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 14-02-2023 13:46:02

No to czekamy na rezultaty, ?


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Norweski Zomowiec - 14-02-2023 21:05:57

Pomimo chłodu trochę nim się pojeździłem - trzeba docierać. Bałem się, że będzie się maks grzał, ale motul 800 i połowa lutego robi robotę. Pojawiły się mankamenty typu szczelność łączenia tłumika i spawu kolanka oraz jeszcze zmodyfikuje jeszcze króciec, aby był krótszy.
Na teraz czuć, że ma gorsze przyspieszenie (dół silnika) od mojego starszego silnika 017 z dyfuzorem (jednak rezo to rezo - robi robotę). Niestety to najlepiej jest zobaczyć na hamowni ale tego nie mam. Na pewno ten tłumik od wsk jest lepszy od standardowego tłumika od komara - to jasne, jednakże jak mam porównywać, to dół silnika z tłumikiem od wsk daje podobne odczucia, co zamontowanie tłumika od Simsona - jest lepiej. Ciekawy jestem góry i maksymalnych osiągów - niestety jeszcze na to jest za wcześnie.

Ten temat jest po to, aby sprawdzić poradnik 4km z s38 od T. Sałka i osiągnąć 65km/h. Po oficjalnych testach w osiągach będzie epilog - zainstalowanie dyfuzora tego co wykonałem do s38 z kolankiem od komara (...) oraz zrobię jeszcze jeden dyfuzor spienialnie pod kolanko od wsk 125 i porównam osiągi


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 14-02-2023 21:15:22

Brawo za wkład pracy. Powodzenia.
Myślę, że efekty będą zadowalające. Jednak dużo rzeczy poprawiłeś. Lepszy dolot, lepszy wydech, większe płuki, podniesione okna, gaźnik, zapłon, podniesiony stopień sprężania.
Jeszcze raz wielkie brawa za robotę i podziękowania za podzielenie się wiedzą.

PS
Apropo docierania. Pierwsze godziny rób tak jak napisałeś. Niższe obroty, brak obciążenia. Ale to tylko trochę. Potem nie docieraj już na takich niskich obrotach. Zacznij go przyzwyczajać do wyższych obrotów. Chodzi o powstawanie progu. Przy wyszych obrrotach tłok będzie minimalnie wyżej dochodził i jeśli za długo docierasz bez obrotów to potem ten próg wali w tłok. Dlatego od początku trzeba wchodzić na obroty też, żeby twm próg ścinać.
Gemeralji najbardziej szkodliwe w docieraniu jest nadmierne obciążenie a nie wysokie obroty. Chociaż one też generują dodatkowe ciepło.
Takze trochę na spokoju a potem już mocniej ale to na krótki czas wkręcić go do wyższych obrotów i odpuścić. Tak co jakoś czas. Zmienne obroty. To jest bardzo ważne.


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Norweski Zomowiec - 15-02-2023 23:20:49

dość szybko się grzeje pomimo temperatury -1
Trochę lipa. Docieranie jednak trochę zajmie
Międzyczasie rozwiązuje upierdliwe bolączki komara i zrobiłem wersję beta napinacza klamki, aby do końca kły domykały zamek
https://chlopcyrometowcy.pl/hosting/imageup/28095_331245854_2102075989985527_5424164873376618457_n.jpg


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 16-02-2023 09:53:25

Normalnie silnik też szybko łapie temperaturę. A z początku po remoncie to już w ogóle, bo przecież tarcie o wiele większe jest. Powierzchnie muszą się wytrzeć i dopasować. Normalne zjawisko. Szczególnie te pierwsze godziny


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Norweski Zomowiec - 16-02-2023 12:13:34

Jak kupiłem zestaw gotowy z almotu to tak się nie grzał. A po szlifie to można odczuć. Może że od 017 cylinder ma większe żeberka


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Maka_91 - 16-02-2023 14:46:53

Może ciut inne pasowanie tłok - cylinder było. Ciężko powiedzieć, no ale wszystko bierze się z tarcia. Największe nierówności muszą się dotrzeć, wtedy tarcie spadnie a wraz z nim temperatura.
Dlatego nie można przeciążać na docieraniu bo i tak jest wysokie tarcie elementów. Ważne aby przy docieraniu zachować chłodzenie i nie przegrzać. Po prostu na drogę go i jeździć, wtedy przepływ powietrza schłodzi.


RE: 4KM z silnika S38 Czyli jak z komara zrobić ścigana! -SPRAWDZMY TO!- - Norweski Zomowiec - 17-02-2023 13:22:07

Czytałem na grupach, że zdobienie otworu fi10 od tyłu wewnątrz w tłumiku wsk poprawia jej osiągi oraz nie jest taka przymulona. Modyfikacja przypomina mi AOA1 w tłumiku Simona. Pytanie czy to prawda? Ktoś coś wie na ten temat?