Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Kopniak nie obraca wałem ...? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Kopniak nie obraca wałem ...? (/showthread.php?tid=53009)



Kopniak nie obraca wałem ...? - kobsnay - 07-02-2022 15:02:34

Witam serdecznie. Zaznaczę, że jeszcze nie rozbierałem silnika, ale najpierw zapytam, może ktoś się już z takim czymś spotkał Dodgy
Podczas sobotniej jazdy coś nagle "chrupło" i ogarek stanął (silnik pracował). Po zgaszeniu okazało się, że próba odpalenia kopniakiem, czy też "na pych" nie przyniosła skutku.
Jak ruszam kopniakiem, to da się obracać wałkiem bez oporu, ale słychać chrobotanie.
Dodam jeszcze, że jak włączam biegi, to przy ruszaniu kopniakiem napęd przechodzi i koło tylne się obraca...
Ma ktoś może pomysł, co mogło się zerwać/ukręcić?
Z góry dziękuję za wskazówki.

pozdrawiam


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - Norweski Zomowiec - 07-02-2022 15:15:14

Czeka Ciebie rozbieranie sprzęgła, a nawet rozpołowienie silnika.


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - romek - 07-02-2022 15:17:11

Najpierw zdejmij tylko pokrywę sprzęgła może tam tkwi problem np w zabieraku sprzęgła.


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - kobsnay - 07-02-2022 16:02:57

(07-02-2022 15:15:14)Norweski Zomowiec napisał(a):  Czeka Ciebie rozbieranie sprzęgła, a nawet rozpołowienie silnika.

Tego najbardziej się boję Confused

(07-02-2022 15:17:11)romek napisał(a):  Najpierw zdejmij tylko pokrywę sprzęgła może tam tkwi problem np w zabieraku sprzęgła.

Dziś rozbiorę i .... oby to był zabierak


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - KOMBI - 08-02-2022 11:26:55

jak coś chrupło to raczej będą to zębatki. może jakiś syf się dostał do silnika? sprawdź bak albo czy silnik szczelny


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - romek - 08-02-2022 12:41:07

Ale co to ma do rzeczy?


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - ananas - 08-02-2022 13:19:02

(08-02-2022 11:26:55)KOMBI napisał(a):  jak coś chrupło to raczej będą to zębatki. może jakiś syf się dostał do silnika? sprawdź bak albo czy silnik szczelny

XD, przecież to nie ma nic wspólnego...

Moim zdaniem na 95% będzie to wielofrez na wale/zabieraku, ewentualnie uszkodzony kosz sprzęgła albo co innego w sprzęgle.


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - kobsnay - 20-02-2022 13:56:30

Wreszcie znalazłem chwilkę, żeby rozebrać "potwora" i ... znalazłem przyczynę. Otóż zerwało mi się mocowanie kosza sprzęgłowego z kółeczkiem zębatym (zdjęcia). Tak się zastanawiam, czy one były stale połączone (bo wszystkie nowe do zakupu są scalone, a u mnie wygląda jakby zawsze były osobno???). Poza tym co mogło być przyczyną tego zerwania?[attachment=21614][attachment=21615]

I jeszcze jedna kwestia. Naczytałem się na forum o "nieszczęsnych" podkładkach pod koszem i zastanawiam się nad jedną rzeczą: pomiędzy simeringiem wału, a koszem miałem jedną podkładeczkę około 1mm i ona tam wróci. A czy pomiędzy koszem, a zabierakiem nie powinno być jakiejś podkładki (u mnie nie było)?


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - Norweski Zomowiec - 20-02-2022 15:37:59

przyczyną było zmęczenie materiału


nie powinno być podkładki. Jeżeli jest duży luz kosza można to delikatnie zredukować dodając dodatkową podkładkę, ale nie za dużą! aby po skręceniu zabieraka kosz sprzęgła obracał się bez oporów i nie było luzu osiowego


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - wazniak96 - 20-02-2022 23:55:41

Z tego co widzę to kosz współczesnej produkcji. Niestety bardzo liche są. Kiedyś sam zamontowałem w komarku przy czym spieprzyłem montaż sprzęgła (pierwsze moje próby) i taki kosz po przejechaniu paru okrążeń w koło podwórka miał już luzy w miejscu, które Ci puściło. :/


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - kobsnay - 21-02-2022 14:18:47

Właśnie co do jakości obecnie sprzedawanych części, to jak uważacie zakup nowego kosza np. w słynnej firmie na G...., bezie ok?


RE: Kopniak nie obraca wałem ...? - Norweski Zomowiec - 21-02-2022 14:23:44

Kupiłem 2 lata temu że miejskiego sklepu takowy kosz ( takie same są na gmoto, spokojnie) i do dziś spawany ale więcej waży oraz można pokusić się o przetoczenie zębatki aby oryginalna podkładka wlazła do chińskiego wału.