Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Romet Wagant Sport 1977 - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Nasze rowery Romet - Sportowe (/forumdisplay.php?fid=219)
+--- Wątek: Romet Wagant Sport 1977 (/showthread.php?tid=52951)



Romet Wagant Sport 1977 - bruno - 17-01-2022 14:20:31

Cześć,
Rower dostałem od koleżanki, której ojciec był pierwszym właścicielem roweru. Co ciekawe facet nadal jeździ szosą, ba, jest nawet triathlonistą... Smile
Stan... mierny/dostateczny. Chromy nie są mocno pordzewiałe, koła proste, w miarę kompletny. Zamierzam doprowadzic do stanu bdb. Niestety rama będzie wymagała polakierowania poniewaź ma mnóstwo odprysków na których są wykwity rdzy. Zamierzam pozbyc się lakieru i pomalować na nowo. Zamówiłem już oryginalne pedały w bdb stanie oraz korbę ponieważ z jednej odpadł chrom.
Foto:


Mam dwa pytania do lepiej doświadczonych kolegów:
- jakich opon i dętek mam szukać? Na oponie znalazłem 27 cali. Ale wiem że te rozmiary bywają zdradliwe
- czy kolor to meksykańska czerwień z palety fiata?

z gory dzieki za pomoc.


RE: Romet Wagant Sport 1977 - jurek_1961 - 17-01-2022 14:52:02

Masz rację - faktycznie kierując się rozmiarem 27 cali może się zdarzyć, że coś pójdzie "nie tak", ale: jak obejrzysz dokładniej opony (a wyglądają na oryginalne) to znajdziesz tam też takie oznaczenie "630-32". Jeśli kupisz opony z takim oznaczeniem NA PEWNO będą pasowały. A jeśli Sprzedawca w sklepie będzie kompetentny, to dobierze Ci to tego właściwe dętki. I po sprawie..
A kolor też wygląda na oryginalny i mnie też się wydaje, że to tzw. "czerwień meksykańska" - ale w tej materii pewnie za chwilę - tak myślę - wypowiedzą się dokładniej inni Forumowicze.


RE: Romet Wagant Sport 1977 - zaz - 17-01-2022 14:58:21

Wszystkie kolory rowerów romet były z palety fiata/poloneza.
Spisz ETRTO i udaj się do sklepu tam ci dopasują i łańcuch też proponuję wymienić.
to jest 1977 rok jak chcesz robić go na oryginał to szukaj następujących akcesorii i części
Przerzutek favorit
Lampek białych przód i tył
Bagażnika
Pompki
Narzędziówki
Siodełka


RE: Romet Wagant Sport 1977 - bruno - 17-01-2022 15:41:24

Dziekuje za szybką reakcję! Przyjrzę się tym oponom w takim razie bo na pierwszy rzut oka widziałem tam tylko '27'
Tak, chcę robić na oryginał. Przerzutki są Favorit. Niestety w przedniej brakuje prowadnicy łańcucha, która odpadła z jarzma i nie mogę jej nigdzie dostać. Pozostałe części również będę kompletował. Łańcuch oczywiście będzie wymieniony.
Na przodzie jest lampka Romet czarna, sądziłem że to oryginał od niego.


RE: Romet Wagant Sport 1977 - zaz - 17-01-2022 17:57:06

Czarne lampki są oryginalne ale późniejsze gdybyś miał waganta z końca lat 80 to by pasowały A przerzutki radzę kupić z epoki na olx używki lub jak znajdziesz to nowe


RE: Romet Wagant Sport 1977 - Pinio - 18-01-2022 22:14:58

Na pewno nie rozważasz zostawienia go w oryginale? Wagant sport to dość rzadka maszyna, lakier nie jest tragiczny. Ja bym go rozebrał i wypolerował, przyjrzał się ramie i po stwierdzeniu że jednak nie może być - dopiero wtedy malował. Daj mu szansę, przejechanie pastą i szmatką to nie jest dużo roboty a rower potrafi bardzo odżyć. Oryginał jest tylko raz a pomalować zawsze można. A jeśli jednak zdecydujesz się na malowanie to koniecznie zrób napis od szablonu Wink


RE: Romet Wagant Sport 1977 - jurek_1961 - 19-01-2022 17:13:21

Też tak sobie pomyślałem po obejrzeniu fotografii, ale potem skupiłem się na tym rozmiarze opon i tak mi malowanie "umknęło", a moim zdaniem to jest propozycja do rozważenia...


RE: Romet Wagant Sport 1977 - bruno - 03-02-2022 19:20:13

Panowie, na zdjęciu faktycznie nie wygląda to tragicznie ale niestety po drugiej stronie ramy sa duże ubytki lakieru. Tak samo na główce chyba ktoś zerwał lakier razem z naklejką...? Sami zobaczcie na zdjęciu.
Obiecuje lakierem zająć się profesjonalnie. Bedzie wypiaskowana. Pomalowana podkładem i poprawnym lakierem akrylowym. Mam juz naklejki i szablon do napisu Wagant Smile


RE: Romet Wagant Sport 1977 - jurek_1961 - 04-02-2022 16:59:05

Jest absolutnie oczywiste, że to Ty jako Właściciel podejmujesz decyzję co i jak będziesz robił. To Ty widzisz rower w całości i "na żywo". To co my Ci napiszemy w swoich postach, to tylko sugestie czy propozycje do ewentualnego zastanowienia się. Generalnie jestem za tym, żeby zostawiać ramy w oryginalnym malowaniu bo oryginał jest tylko raz, ale też bez przesady. Jak "ruda" poczyniła jakieś solidniejsze szkody, to moim zdaniem lepiej porządnie to wyczyścić "do zera" i zgodnie ze sztuką pomalować, niż czyścić i zachować "na siłę" fabryczny lakier.
Poza tym - takie Wigry, Gazele czy Waganty wyprodukowano w setkach tysięcy, więc - z całym szacunkiem dla każdego egzemplarza - nie są to jakieś szczególnie "białe kruki". Choć akurat Wagant w wersji Sport, to trochę co innego...
Tak czy inaczej gotowy rower ma się podobać Tobie, a my co najwyżej możemy pooglądać sobie zdjęcia i co ewentualnie wyrazić swoje zdanie.