Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku (/showthread.php?tid=52554)

Strony: 1 2 3 4 5


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 21-09-2021 21:44:58

(21-09-2021 20:11:15)KadetDezamet023 napisał(a):  i jak nestor odpalony romet 100?

"Kruca bomba, mało casu, mało casu"

Niestety, ale nie. Dzisiaj miałem wyczyścić i bak i gaźnik i znowu z planów wyszło wielkie G..o. Jutro wracam późnym wieczorem. Nie chcę nic planować, ale chciałbym go odpalić do soboty, sprawdzić czy wszystko z silnikiem i skrzynią OK i zacząć go rozbierać do malowania i chromowania.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - joozek - 22-09-2021 15:22:51

(21-09-2021 19:59:09)Nestor napisał(a):  Ja chcę zachować jak najbardziej oryginalny wygląd i charakter i zdecydowałem, że odmaluje go tak jak jest - jeden kolor.
Mam pytanie jeszcze odnośnie piaskowania. Bo jak będę miał wypiaskowany, to jak zabezpieczyć goluteńką stal przed korozją, zanim dostanie się do lakiernika? Może uda mi się oddać do takiego, gdzie od razu go wezmą do lakierowania, ale jak nie to nie chciałbym dać pożywki dla rudej.

Od razu podkład epoksydowy


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - KadetDezamet023 - 22-09-2021 17:03:05

(21-09-2021 21:44:58)Nestor napisał(a):  
(21-09-2021 20:11:15)KadetDezamet023 napisał(a):  i jak nestor odpalony romet 100?

"Kruca bomba, mało casu, mało casu"

Niestety, ale nie. Dzisiaj miałem wyczyścić i bak i gaźnik i znowu z planów wyszło wielkie G..o. Jutro wracam późnym wieczorem. Nie chcę nic planować, ale chciałbym go odpalić do soboty, sprawdzić czy wszystko z silnikiem i skrzynią OK i zacząć go rozbierać do malowania i chromowania.
Szkoda. Napisz jak uruchomisz tego romecika

(21-09-2021 21:44:58)Nestor napisał(a):  
(21-09-2021 20:11:15)KadetDezamet023 napisał(a):  i jak nestor odpalony romet 100?

"Kruca bomba, mało casu, mało casu"

Niestety, ale nie. Dzisiaj miałem wyczyścić i bak i gaźnik i znowu z planów wyszło wielkie G..o. Jutro wracam późnym wieczorem. Nie chcę nic planować, ale chciałbym go odpalić do soboty, sprawdzić czy wszystko z silnikiem i skrzynią OK i zacząć go rozbierać do malowania i chromowania.
Szkoda. Napisz jak uruchomisz tego romecika


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 23-09-2021 08:42:11

Cytat:Szkoda. Napisz jak uruchomisz tego romecika

No takim wydarzeniem na pewno się pochwalę Big GrinBig GrinBig Grin


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 25-09-2021 15:42:46

Dzisiaj mam trochę czasu więc się zabrałem za moje cudo. Kupiłem świecę, nowy wężyk, uszczelkę pod komorę, nowy kondensator, olej do skrzyni, nakrętki i odrdzewiacz do baku. Chciałbym zobaczyć na stan cylindra i tłoka. Już miałem odkręcić głowicę, ale zastanawiam się, czy później nie trzeba jej przykręcić kluczem dynamometrycznym, którego nie mam. No chyba, że wystarczy dokręcić później z wyczuciem.

Wieczorem biorę się za płukanie baku, bo grzechocze w nim rdza, aż przykro słuchać.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Norweski Zomowiec - 25-09-2021 16:34:53

na wyczucie wystarczy dokręcić głowicę


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Debesta - 25-09-2021 18:15:17

Dosyć lekko, aby sie uszczelka troche zgniotla.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 25-09-2021 20:10:14

Dobra. Dzisiaj udało mi się wyczyścić bak. Wykorzystałem do tego jakiś odrdzewiacz na bazie kwasu fosforowego i nakrętki. Zeszło masę syfu. Najpierw przed wlaniem płynu i wrzuceniu nakrętek wytrzepałem całe kawałki rdzy, a później po płukaniu płynął rdzawy szlam. Na koniec przepłukałem to benzyną. Za pierwszym razem wyleciało jeszcze trochę rdzy, a za drugim płukaniem już było ok. Przepłukam raz jeszcze przed odpaleniem i chyba zamontuję na początek filtr paliwa, żeby w razie czego wyłapał resztę syfu.
Spuściłem olej ze skrzyni i byłem zdziwiony, że to nie był totalny syf jakiego się spodziewałem, ale olej i to w miarę czysty. Problemem jest plastikowy korek do wlewu, który jest obrobiony i niestety nie mogę go odkręcić. Musze go w poniedziałek naciąć i odkręcić. Mam tylko nadzieję, że będzie taki w sklepie.
Niestety nie udało mi się ściągnąć magneto, bo nie mam ściągacza, a sposoby jakie widziałem na YT nie zadziałały.
Były plany na więcej, ale jak widać nie udało się.
A tu kilka zdjęć spod pokrywy. Czym można nasmarować te wszystkie elementy i połączenia dźwigni, żeby ruda się nie chwytała, bo jak widać już się pokazała.





RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Norweski Zomowiec - 25-09-2021 22:07:16

Wyciągniesz magneto, to tez i automat wtedy. Rozbierzesz go i nasmarujesz smarem grafitowym


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Dawdzio - 25-09-2021 23:04:53

Kup ściągacz do magneta, kosztuje niecałą dychę, a przyda się nie raz. Może masz w okolicy sklep z częściami, tam dostaniesz taki od ręki.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 27-09-2021 20:50:08

Hejka,
Dzisiaj zakupiłem ściągacz, filtr do paliwa, korek do wlewu oleju i tu mój szok. 11 zeta za taki kawałek plastiku!!!
No ale do rzeczy.
1. Wymieniłem olej w skrzyni. Elegancko zaczął wyciekać przez otwór rewizyjny, więc poziom powinien być ok.
2. Wymieniłem kondensator. Jednak bez ściągacza byłoby kiepsko, bo musiałem użyć dużej siły, aby puścił. Widocznie trochę ruda go na wałku przytrzymała. Wymieniłem, poskręcałem (oczywiście zaznaczyłem sobie punkt położenia zapłonu) i kupa. Chciałem sprawdzić czy jest iskra. Wykręciłem świecę, przyłożyłem do cylindra, kopnąłem i nic. Raz, drugi, dziesiąty. Iskry nie ma. Co może być tego przyczyną? Czy może to być wina kabla prądowego? Pamiętam, że jak ostatni raz jeździłem na tym Komarze (ponad 20 lat temu), to później był z nim problem. Nie chciał palić. Kto go oglądał twierdził "kondensator walnięty". Ale teraz kondensator nowy i dalej nic.
3. Odkręciłem głowicę i stan cylindra jak na zdjęciach. Czym można oczyścić ten nagar? Generalnie nie ma rdzy, jest minimalny rudawy nalot, który schodzi pod palcem. Nie ściągałem cylindra, ale jeżeli mam to rozkręcone, to czy wymieniać uszczelkę pod cylindrem?
POMOCY!!! TongueTongueTongue

Cylinder 1
Cylinder 2
Cylinder 3
Cylinder 4
Głowica
Magneto 1
Magneto 2
Magneto 3
Uszczelka pod głowicą


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - wazniak96 - 27-09-2021 21:58:11

Ja osobiście nagar czyszczę szmatką nasączoną benzyną. Później ewentualnie poleruję denko tłoka / głowicę papierkiem wodnym.

Popraw zabezpieczenie na przerywaczu Wink Po tyłu latach stania przeczyściłbym platynki. Robimy to najlepiej pilnikiem, ostatecznie może być pilniczek do paznokci. Jak masz multimetr to sprawdź przy okazji czy przy rozwartych platnynkach nie ma między nimi przebicia, a na zwartych jest przejście.

Co do kabla WN to jak masz zapas możesz z każdej strony skrócić i nakręcić od nowa, ale wątpię żeby w tym był problem. Możesz też wywalić go całkiem, nawinąć na wyjście z cewki jakiś kabel i na próbę przystawić jego drugi koniec do cylindra i kopnąć.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - waldek19 - 27-09-2021 22:34:08

Chcę się podpiąć pod zagadnienie. Posiadam multimetr ale jestem zielony w jego obsłudze. Czy mógłbyś wytłumaczyć jak to sprawdzić multimetrem tj. Gdzie przyłożyć groty, jak ustawić pokrętło na multimetrze.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 27-09-2021 22:53:10

(27-09-2021 22:34:08)waldek19 napisał(a):  Chcę się podpiąć pod zagadnienie. Posiadam multimetr ale jestem zielony w jego obsłudze. Czy mógłbyś wytłumaczyć jak to sprawdzić multimetrem tj. Gdzie przyłożyć groty, jak ustawić pokrętło na multimetrze.

No ja też poproszę o to samo.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - KOMBI - 27-09-2021 23:14:56

nagar czyściłem szmatą i płynem do czyszczenia silników ze smaru.