Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku (/showthread.php?tid=52554)

Strony: 1 2 3 4 5


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - joozek - 16-09-2021 12:08:57

tak
lub https://allegro.pl/oferta/opona-19-x-2-25-komar-simson-sr2-heidenau-sr-2-11136120926


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - romek - 16-09-2021 21:51:13

Proszek jest mocniejszy i zdaje mi się że tańszy, możesz od razu oddać komara w częściach do piaskowania i ci pomalują od razu proszkowo, ale nie może być szpachli żadnej, a druga sprawa mogą być problemy ze zbiornikiem, chodzi tu o opary.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 19-09-2021 00:26:49

(16-09-2021 21:51:13)romek napisał(a):  Proszek jest mocniejszy i zdaje mi się że tańszy, możesz od razu oddać komara w częściach do piaskowania i ci pomalują od razu proszkowo, ale nie może być szpachli żadnej, a druga sprawa mogą być problemy ze zbiornikiem, chodzi tu o opary.

No, a co w przypadku, gdy będzie np. mocniejszy wżer i po piaskowaniu wyjdzie głębsza "rysa"? Jak się to równa?


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - tomangelo - 19-09-2021 02:13:51

Niby są jakieś szpachle do lakierów proszkowych, przy czym proszek musi jednak się przyciągnąć magnetycznie do blachy, a szpachla może w tym przeszkadzać, nie mówiąc o jej reakcji na temperaturę wypalania, więc to musi być dobry materiał do zaprawek. Z natryskiem sprawa łatwiejsza, szpachlujesz najprostszym specyfikiem, szlifujesz na gładź i malujesz.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - romek - 19-09-2021 08:48:53

Ogólnie to ja mam w planach kiedyś zrobić od nowa mojego Komara i jako że jest dwukolorowy (czerwone błotniki i zbiornik, reszta czarna) myślę że czarne elementy pojda w proszek a czerwone normalnie. Tutaj nie wiem czy jeden element pomalowany w taki kolor jak reszta ale inna technologia nie będzie się odcinał.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 20-09-2021 14:23:59

Nie wiem jak to jest z proszkiem, bo miałem malowane w taki sposób różne rzeczy ale nie motoryzacyjne. Nie wiem czy można mieć malowanie proszkowe z połyskiem, bo wszystkie rzeczy jakie malowane miałem w ten sposób były jakby półmatowe.
Dlatego też na 90% pójdę w malowanie natryskowe, z dobrym podkładem z warstwą bezbarwnego na koniec, żeby był ładny kolor i dodatkowe zabezpieczenie. Szukam tylko dobrego warsztatu, który mi to pomaluje.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - romek - 20-09-2021 18:47:55

Można mieć jak najbardziej z połyskiem.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 20-09-2021 21:03:46

(20-09-2021 18:47:55)romek napisał(a):  Można mieć jak najbardziej z połyskiem.

No to zobaczę po piaskowaniu, jak to będzie wyglądać.

A teraz skupiam się na odpaleniu.

"NADEJSZŁA WIEKOPOMNA CHWILA" jakby to powiedział klasyk. Dzisiaj zacząłem demontować to, co muszę wyczyścić, aby odpalić Romka. W baku było paliwo, a w zasadzie resztki tego, co 25 lat temu było paliwem. Wstrząśnięte nie zmieszane Big Grin

Dzisiaj tylko mocno wstrząsnąłem tym co tam było i po zlaniu słychać, że latają w baku kawałki rdzy. Chcę to wszystko dokładnie wyczyścić z rdzy. Czytałem w którymś wątku, że najlepsza podgrzana cola i do tego nakrętki lub kamyki. Jakiej wielkości te nakrętki? 8-10-13-15? Ewentualnie zamiast coli czym można wypłukać?

Ponadto zdemontowałem kranik. Jest zasyfiony. Muszę go rozkręcić, natomiast jak przeczyścić te rurki w nim i czy z takiej korozji jaka jest na nich coś jeszcze będzie? Czym go wyczyścić? Jak odkręcić tę plastikową nakrętkę, żeby jej nie uszkodzić. W rękach ani drgnie.


W następnej kolejności zdemontowałem gaźnik. Tutaj też pytanie czym najlepiej go wyczyścić? Czy wymoczyć go w ropie czy nafcie? A może w czymś innym? Na zdjęciach widać jakie zabrudzenia są w nim. Na razie nie wykręciłem z niego dysz, ale porozkręcam wszystko.
Na pewno podkładka pod komorą pływaka jest do wymiany.



RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Norweski Zomowiec - 20-09-2021 21:29:13

Kup 1L coli i do tej coli wsyp sól kuchenną (ile tam chcesz) oraz 4 paczki kwasku cytrynowego (to jest tanie) oraz wrzuć np. rozbite szkło z malutkimi nakrętkami i mieszaj lub zamocuj do czegoś, aby się powoli obracało około 30 min. Na koniec np. wypłukać denaturatem, co zmiesza się pozostałą wodą (colą) i tyle.

Gaźnik bym wypłukał i pędzelkiem w zwykłej benzynie czyścił.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - bkrukl - 20-09-2021 21:50:45

Ja rurki z kranika czyszczę wiertłem odpowiedniej szerokości.
Tzn wierce normalnie w brudzie tak szeroko że wiertło czyści wszystko do metalu.
Plastikową nakrętkę musisz odkręcić.
Jeśli nie możesz to spróbuj zanurzyć na noc np w ropie. Może puści.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - wazniak96 - 21-09-2021 00:18:58

Miałem zbiornik od traktora dość ostro zardzewiały od środka. Wlałem do niego kwas fosforowy, chyba 75% (w każdym razie najmocniejszy jaki znalazłem na alledrogo), nasypałem potłuczonych kamieni co wybrałem z tłucznia drogowego i zamontowałem na betoniarkę. Po 40 min udało się pozbyć rdzy przy czym nie widziałem aby kwas jakoś zrobił wżery na zdrowej stali. Widoczne wżery były natomiast w miejscach po rdzy. Jak będę miał zbiornik od rometa do odrdzewienia to pewnie zastosuję tą samą metodą Smile

Co do kranika - spróbuj nakrętkę owinąć starą dętką i wtedy odkręcić. Patent z ropą nie wiem czy pomoże - guma na uszczelce może spuchnąć i jeszcze bardziej utrudnić odkręcenie, ale warto spróbować. Ja bardziej bym próbował jakimś preparatem penetrującym psiknąć po obwodzie. Po rozkręceniu wrzucić do benzyny i przedmuchiwać sprężonym powietrzem. Korozji z rurek możesz także pozbyć się kwasem, one powinny być mosiężne więc rdzawy nalot pochodzi raczej ze zbiornika.

Gaźnik jak Norweski pisał. Pędzelek, benzyna + sprężone powietrze.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Debesta - 21-09-2021 01:36:44

Czemu ten gaźnik ma oznaczenie 12F1? To jakas sportowa, torowa wersja, czy przeciętnie normalny gaźnik ludzki?


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - joozek - 21-09-2021 11:28:13

GM12F.1 ludzki :F do tego z roku 1983.

Co do lakieru proszkowego.
Grubość lakieru i jego "przyczepność" do metalu, ustala się komputerowo na zasadzie pojemności kondensatora. W lakierni z doświadczeniem malowania pojazdów, nierówności będą wyrównane podkładem, na który idzie warstwa proszku, a na koniec klar. To pewnego rodzaju lakier bezbarwny mający na celu nadanie połysku. Same proszki też są inne; z tzw. matowym, czy połyskowym efektem.
Klar wcale nie jest uniwersalny. Do kolorów ciepłych jest inny niż do kolorów zimnych, tak jak i do białego czy czarnego.
Tu decyduje doświadczenie lakiernika, grubo, nie oznacza, że będzie ładnie. To ma wyglądać jak polakierowane, a nie zanurzone w plastiku.
Co do szpachlowania - szpachla do proszku jest, ale niestety efektu już nie. Albo się decydujemy na wymianę elementu, albo akceptujemy wgnioty (ma to też swój urok).
Pomysł z malowaniem natryskowym kilku elementów natryskowo (zbiornik + błotniki), reszta w proszek, jest naprawdę fajny, sam już tak komuś robiłem. Warunek - Robak malowany w 2 kolorach.
Można sporo zaoszczędzić, np elementy czarne proszkowe (kolor standard, niska cena), zbiornik + błotniki akryl, wcześniej wyszpachlowany i wyrównany.

Tu efekt takiego wykonania



a tu cała w proszku




RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - Nestor - 21-09-2021 19:59:09

Ja chcę zachować jak najbardziej oryginalny wygląd i charakter i zdecydowałem, że odmaluje go tak jak jest - jeden kolor.
Mam pytanie jeszcze odnośnie piaskowania. Bo jak będę miał wypiaskowany, to jak zabezpieczyć goluteńką stal przed korozją, zanim dostanie się do lakiernika? Może uda mi się oddać do takiego, gdzie od razu go wezmą do lakierowania, ale jak nie to nie chciałbym dać pożywki dla rudej.


RE: Renowacja Komara z 1984 r. krok po kroku - KadetDezamet023 - 21-09-2021 20:11:15

i jak nestor odpalony romet 100?