Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Wigry - Zaplatanie Kół - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Wigry - Zaplatanie Kół (/showthread.php?tid=52472)



Wigry - Zaplatanie Kół - Pjoter (Kawaler) - 17-08-2021 08:30:05

Witam.
Jako, że cierpliwości zaczyna brakować zwracam się do Rometowych szpeców o pomoc Smile
1. Jak zaplatane były koła w Wigry? (28 szprych, obręcz stalowa)
2. Czy mogę użyć starych szprych i nypli (mosiężnych) czy lepiej byłoby je wymienić na nowe?


RE: Wigry - Zaplatanie Kół - zaz - 17-08-2021 09:34:29

Wigry ma 28 szprych ale nie które też wigry miały 24 po 90 roku. Były też koła 20 cali na 36 szprych ale to było w latach 70


RE: Wigry - Zaplatanie Kół - łogór 200 - 17-08-2021 09:36:34

Zaplatanie jeszcze spoko, ale centrowanie polecam zlecić komuś kto zajmuje eis tym zawodowo, bo nie jest to łatwa rzecz.Stare szprychy na pewno beda powyciągane i może się zdarzyć tak że zabraknie gwintu do odpowiedniego napięcia szprychy. Nyple jeśli nie są objechane to jak najbardziej możesz zakładać z powrotem.


RE: Wigry - Zaplatanie Kół - JackTheVip - 19-09-2021 04:41:33

Ostatnio walczyłem z tym tematem, zawzięcie próbowałem zaplotu na 3 krzyże i nijak nie wychodziło.
Dopiero na 2 krzyże się udało.


RE: Wigry - Zaplatanie Kół - Pjoter (Kawaler) - 27-09-2021 07:56:25

Dzięki za odpowiedź ale już jakiś czas temu doszedłem sam do tego jak to zapleść i było na prawdę gorąco (nerwy, krew, pot i łzy) ale się udało, najlepsze ze w serwisie rowerowym pewien pan stwierdził, że trzeba to zapleść właśnie na 3 krzyże (gdzie jest to niemożliwe) i krzyknął mi 100 zł za usługę.

Reasumując wszystkie koła, a przynajmniej większość były zaplatanie na 2 krzyże.
Biorąc się za wyżej wymienioną czynność trzeba być uzbrojonym w dużo cierpliwości oraz czasu zwłaszcza przy centrowaniu.

Podaję link do świetnego materiału na podstawie którego zbudowałem to nieszczęsne koło, miłego oglądania i zaplatania.
https://www.youtube.com/watch?v=XUqul03hbZ8&t


RE: Wigry - Zaplatanie Kół - zaz - 27-09-2021 16:51:03

u mnie zaplatanie kosztuje około 50 zł + koszty szprych


RE: Wigry - Zaplatanie Kół - JackTheVip - 20-10-2021 02:02:58

A ja twierdzę, że zaplatanie koła, to owszem jakaś filozofia jest.
Ale centrowanie, przynajmniej w przypadku PRL-owskich stalowych obręczy, to już niekoniecznie serwisy i inne pierdoły:
z uwagi na fakt, że te koła/kółka dostają co najwyżej hamulce typu caliper = nie wymagają aptekarskiej dokładnosci,
każdy z nas (maniaków Rometa) z takim centrowaniem, przy pomocy trytytek spokojnie się upora.
Wystarczy klucz do szprych i youtube.
Pozdro.


RE: Wigry - Zaplatanie Kół - Pjoter (Kawaler) - 21-10-2021 17:33:47

Osobiście nie używam klucza do nypli, mam ten rometowski i działa wyśmienicie :F
Centrownicy też raczej nie potrzeba wystarczy mieć idealnie prosty i symetryczny widelec albo tylny trójkąt od naszego kochanego rowerku i można centrować Big Grin