Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Składanie piasty Przód i tył ogar - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: Składanie piasty Przód i tył ogar (/showthread.php?tid=51799)



Składanie piasty Przód i tył ogar - AntoniKaczka - 02-03-2021 16:37:37

Witam mam problem, mianowicie rozebrałem koło przednie i tylne w ogarze I nie wiem do końca jak to teraz złożyć. Poprzedni właściciel nie miał wszystkich elementów które powinny znajdować się na osiach. Nie moge nigdzie na Internecie znaleźć zdjęcia czy opisu jak powinna wygląda złożona oś do przodu i tyłu. Czasem pisze na schematach że mają być dwie tulejki A czasem że jedna I nie wiem dokońca co jest prawidłowe. Więc jakby ktoś mógł to proszę o opis albo zdjęcie osi gotowych do osadzenia w piaście. Pozdrawiam


RE: Składanie piasty Przód i tył ogar - Norweski Zomowiec - 02-03-2021 18:56:02

Czy koła są na łożyskach?


RE: Składanie piasty Przód i tył ogar - AntoniKaczka - 02-03-2021 19:30:32

(02-03-2021 18:56:02)Norweski Zomowiec napisał(a):  Czy koła są na łożyskach?

Tak są na łożyska


RE: Składanie piasty Przód i tył ogar - Norweski Zomowiec - 02-03-2021 19:50:34

Rozkręcałem niedawno koło od komara ale powinno być podobnie
i z pamięci

Od lewej strony

Nakrętka główna -> podkładka -> wahacz -> przeciwnakrętka (cienka) -> podkładka (cienka) -> pokrywa piasty -> podkładka (grubość taka, aby pokrywa piasty nie ocierała bębna po zakręceniu [w moim przypadki bardzo cienka) - stożek (taki, jaki idzie do wianków) -> łożysko


Tutaj zamiast tulei dystansującej piastę użyłem stożka, co wyżej napisałem.
Na allegro są gotowe także osie przystosowane do łożysk, bo oryginalne różnie to bywa. Przednie koło ma inną oś, niż tył


Na forum także są poradniki, jak tutaj
http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=42721
i bym się tym bazował


RE: Składanie piasty Przód i tył ogar - AntoniKaczka - 02-03-2021 19:59:02

(02-03-2021 19:50:34)Norweski Zomowiec napisał(a):  Rozkręcałem niedawno koło od komara ale powinno być podobnie
i z pamięci

Od lewej strony

Nakrętka główna -> podkładka -> wahacz -> przeciwnakrętka (cienka) -> podkładka (cienka) -> pokrywa piasty -> podkładka (grubość taka, aby pokrywa piasty nie ocierała bębna po zakręceniu [w moim przypadki bardzo cienka) - stożek (taki, jaki idzie do wianków) -> łożysko


Tutaj zamiast tulei dystansującej piastę użyłem stożka, co wyżej napisałem.
Na allegro są gotowe także osie przystosowane do łożysk, bo oryginalne różnie to bywa. Przednie koło ma inną oś, niż tył


Na forum także są poradniki, jak tutaj
http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=42721
i bym się tym bazował
Ale to dotyczy ośi na łożyska czy wianki?


RE: Składanie piasty Przód i tył ogar - Norweski Zomowiec - 02-03-2021 20:40:47

Osobiście mam oś od wianków, dlatego wkręca mi się stożek od wianków, jako dystans.

A jaki posiadasz?


RE: Składanie piasty Przód i tył ogar - AntoniKaczka - 02-03-2021 20:44:16

(02-03-2021 20:40:47)Norweski Zomowiec napisał(a):  Osobiście mam oś od wianków, dlatego wkręca mi się stożek od wianków, jako dystans.

A jaki posiadasz?

Do przodu posiadam oś na łożyska jak i na wianki do tyłu zaś tylko na łożyska


RE: Składanie piasty Przód i tył ogar - Norweski Zomowiec - 02-03-2021 21:11:21

Jak oś na łożyska wchodzi na te łożyska, co są wsadzone (w ogarze 6201), to nie widzę jakiś problemów.


Łożyska umieszczone, to:
1. Wkładasz oś do środka z już przekręconą do końca przeciwnakrętką od strony ślimaka do końca
2. Z drugiej strony koła władasz tuleje dystansową - a jeżeli nie masz tulei, to podkładki, które pasują na fi osi - rozmiar podkładek taki, aby opierały się na wewnętrzną tuleje łożyska
3. Podkładek wkładasz tyle, aby pokrywa z szczękami hamulca była jak najbliżej piasty, ale żeby nie ocierała piasty
4. Na koniec wkładasz cienką podkładkę i skręcasz przeciwnakrętkę

tyle - ma się kręcić swobodnie

na forum są poradniki obrazowe, to możesz nimi się także opierać