Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Wigry Universal 82' - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Nasze rowery Romet - Użytkowe i turystyczne (/forumdisplay.php?fid=208)
+--- Wątek: Wigry Universal 82' (/showthread.php?tid=51533)

Strony: 1 2


Wigry Universal 82' - Mirekm71@wp.pl - 21-12-2020 23:46:04

Od pół roku co jakiś czas wracała do mnie myśli zakupie skladaczka. Nie żeby był mi potrzebny, po prostu mi się podoba i chciałem mieć. Co jakiś czas zaglądałem na olx’a i zapominałem o temacie. W końcu zobaczyłem tego. Nie był tani, ani też w pełni oryginalny czy te zadbany ale miał przerzutkę co mogłoby znacznie ułatwić przejażdżkę tym klasykiem. 400 zł według mnie tak przynajmniej 100 za drogo ale sprzedawca w tej cenie zrobił wysyłkę za 57 zł więc za 43zł nie będę tematu odwlekał w nieskończoność. Przelałem 50zl i dzisiaj odebrałem karton. Klucz 13, przykręciłem koło i odbyłem przejażdżkę. Świetny jest ?, myślałem, że będzie dużo gorzej ?. Przydałyby się jakieś lampki, odblaski a może nawet koszyk ale to się nie pali. Przednie koło i siodełko na pewno nie jest od niego. Koło widać a siodełko przy białych chwytach ponoć powinno być białe. Jeszcze nbiale oponki by pasowały ale te są nowe. Motylki też nie oryginalne.
Rower jest trochę zniszczony i poobdzierany ale pomaluje ewentualnie bagażnik i widelec, reszta ran zostanie. Nie jest nowy i nie będzie. Ale chciałbym, żeby był klasyczny i oryginalny zgodnie ze specyfikacją chociaż w tamtych czasach ciężko mówić o specyfikacji. Wydaje mi się też, że jest względnie prosty a jak nie to go wyprostuje.

Zdjęcia dodam jak ogarnę zmieszanie.


RE: Wigry Universal 82' - Sib - 22-12-2020 02:52:54

Niczego nie maluj. Wymień nieoryginalne części na oryginalne, przynajmniej te, które kłują Cię w oczy. Rower rozbierz na części, przesmaruj tam gdzie trzeba, wyczyść, wypoleruj chromy, aluminium, lakier i się nim ciesz.


RE: Wigry Universal 82' - zaz - 22-12-2020 10:43:25

Ładny rower. Brakuje ci pompki, narzędziówki koła przedniego ze starszym typem obręczy bo te co masz jest od wigry z końca lat 80 i tylnej białej lampki łezki na błotnik. Jeśli chodzi o siodło to jest to oryginał tylko kolor powinien być biały. Napisz do mnie na priv to pomogę w zdobyciu części.


RE: Wigry Universal 82' - Mirekm71@wp.pl - 22-12-2020 15:28:48

Na razie zakupiłem chorągiewkę i odblaski na koła- tzn rozpocząłem zakup bo zrobiłem przelew a czy przyjdzie to się okaże ?. Co do narzędziówki to jak mnie pamięć nie myli nikt jej nie miał bo łatwo było odkręcić, zgubić a dźwięki jakie to wydawało na nierównościach, chyba odpuszczę. W kwestii świateł to nie jestem pewien czy w 82r nie była czarna lampa a z przodu prostokątna tez czarna. Dwie pierwsze cyfry nr ramy mam 82 więc chyba jest to 82r. Koło przednie i siodełko chętnie bym nabył w dobrej cenie ?
Pompka to jak narzędziówka i tak bym nie woził.


RE: Wigry Universal 82' - zaz - 22-12-2020 16:38:06

Jak 82 r produkcji to musisz mieć białe lampki wysłałem ci na priv parę linków


RE: Wigry Universal 82' - Mirekm71@wp.pl - 24-12-2020 16:41:09

Dzisiaj przyszły odblaski na koła i chorągiewka. Żona coś marudziła, że roweru się w domu nie trzyma to chwilowo zmieniłem jego przeznaczenie i mamy dwie choinki. [attachment=20453]


RE: Wigry Universal 82' - zaz - 24-12-2020 22:57:02

Ładna choinka z roweru


RE: Wigry Universal 82' - Wojtasik - 25-12-2020 14:19:21

Witam Mój Wigry 3 był przerobiony pod "wersję" takiego Lux vel. Universal nie miał jedynie żadnej przerzutki tylko wolnobieg jednorzędowy. Niestety nie zachowało się nic z niego Sad Jak już nadmieniałem Trek zastąpił go w 1995 roku i mam go do dzisiaj m. in. rowerami - dużo ich jest i jeszcze przy/będzie Wink
PS. Moja też marudzi, ale u nas każdy ma po kilka Tongue


RE: Wigry Universal 82' - Mirekm71@wp.pl - 27-12-2020 21:37:58

Prawdopodobnie na sylwestra będę go musiał wynieść i chyba lepiej będzie jak ustąpię... dla mnie i roweru ?

Nie wiem czy moj jest w jakimś procencie oryginalny bo mam ten lampkowy dylemat ale jeżeli chodzi o przerzutki to na prawdę zajebisty patent. Z górki pędzi a pod górkę tez lekko wjeżdża. Przetestowałem, żeby zmienić przerzutki chyba trzeba kręcić ale odciążyć napęd, żeby się przełączyło. W lecie podreguluje trochę linką i się upewnię jak to działa.


RE: Wigry Universal 82' - zaz - 27-12-2020 22:54:18

Jak chcesz to podeślę ci schemat jak regulować taką przerzutkę. Dodam również że biegi zmienia się wtedy gdy koło się kręci ale nie możesz pedałować.


RE: Wigry Universal 82' - Mirekm71@wp.pl - 28-12-2020 15:54:21

Dzięki, ogarniam takie tematy. No właśnie tam jest sprężyna odpychająca wałek i kiedy jest nacisk na pedały to jest problem ze swobodnym przemieszczaniem się tego bębenka wewnątrz. Zapadki stawiają opór. No dzisiaj wieje to tez nie wyjadę ?


RE: Wigry Universal 82' - zaz - 28-12-2020 18:30:29

Co do smarowania od środka olejem to powinieneś mieć takie coś na piaście a jak nie masz to nie musisz smarować.


RE: Wigry Universal 82' - Wojtasik - 28-12-2020 20:30:19

@zaz To są tzw. Kalamitki do olejownicy, smarownicy, towotnicy Wink


RE: Wigry Universal 82' - Zmotoryzowanyyy - 28-12-2020 23:02:18

W rowerach Rometa chyba nie montowano kalamitek?


RE: Wigry Universal 82' - zaz - 28-12-2020 23:03:44

(28-12-2020 23:02:18)Zmotoryzowanyyy napisał(a):  W rowerach Rometa chyba nie montowano kalamitek?

Montowali w nie których przerzutkach shimano 333 oraz hamulcach torpedo

(28-12-2020 20:30:19)Wojtasik napisał(a):  @zaz To są tzw. Kalamitki do olejownicy, smarownicy, towotnicy Wink

Tak są Montowane były w nie których piastach torpedo oraz przerzutkach shimano 333