Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[50-T-1] Parę pytań odnośnie 50t1 - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+---- Dział: Romet 50-T-1/50-TS-1/50-T-3 (/forumdisplay.php?fid=141)
+---- Wątek: [50-T-1] Parę pytań odnośnie 50t1 (/showthread.php?tid=51359)

Strony: 1 2


RE: Parę pytań odnośnie 50t1 - trzcinka - 27-01-2022 19:10:22

Szabla albo Szatek też na pewno pomogą


RE: Parę pytań odnośnie 50t1 - Paczeslaw - 01-10-2022 19:43:41

Podepnę się do tematu, bo to szkoda zakładać nowy a no i pytania też mam. Powiedzcie mi proszę, gdzie powinien być sygnał / klakson w Romecie 50-T-1 z 1980 roku, z małymi schowkami. Przyznam, że nie mam pojęcia gdzie mam go zainstalować. Przy rozkładaniu Rometa natrafiłem w lewym schowku narzędziowym na resztkę mocowania - chyba od koszyka baterii? Czy może tam był sygnał? A może montowany był jedynie dzwonek rowerowy w tym roczniku? Podpowiedzcie proszę, bo nie wiem co z tym począć i czy czegoś szukać i montować i co montować w końcu.
Drugie pytanie związane jest z prędkościomierzem - wskazówka jest na osi, na której pod cyferblatem umocowana jest sprężyna ślimakowa - oberwała się chyba i wskazówka lata jak "żymianin po pustym sklepie". Czy jest możliwość dobrania i wymiany rzeczonej sprężyny czy konieczna jest wymiana licznika?
Ostatnie pytanie, znacie taką wersję tarczy licznika, z napisem dookoła skali? Szukałem ale nie znalazłem takich w necie? Rzadki rodzaj czy może był podebrany "na sztukę" przez poprzedniego użytkownika?


RE: Parę pytań odnośnie 50t1 - romek - 01-10-2022 20:44:10

Tak, uchwyt na baterię jest pod lewą pokrywa. Tak wygląda u mnie ale uprzedzam że tam powinny być dwie baterie a u mnie ktoś wsadził płaska i ja też takich używam bo i jest ułamany konektory i kable podłączam bezpośrednio do baterii. Jak nie znajdziesz koszyka a nie zależy ci jakoś bardzo na oryginale to możesz coś dorobić samemu i też użyć płaskiej baterii, będzie działał.

Tu jest bardzo dobry poradnik
https://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=44589
niby 1980 to duże schowki, ale to Romet i pewnie małe były już pod koniec roku . Tak czy owak klakson pod siedzeniem jak małe schowki. Pamiętaj że były klaksony na prąd przemienny (z silnika) i z baterii (stały), odróżnisz je tym że ten na prąd przemienny ma kilka dziurek i dwa konektory, a na stały jedna dziurkę i wychodzący kabel . Nie są one zamienne. Dzwonka na pewno nie było, był na pewno sygnał na baterie.

Twój przedkosciomierz to ciekawostka ja takich nie kojarzę , w ogóle to zobacz jaki na nim jest wybity rocznik bo w 1980 to wydaje mi się że powinien być nowszy typ już ale mogę się mylić. Sprężynki nie dokupisz a jeśli wziąć z używanego to jej nie naciagniesz odpowiednio , albo drugi licznik albo zostawić jak jest.


RE: Parę pytań odnośnie 50t1 - tramwajarz - 01-10-2022 21:19:07

klaskon był montowany pod siodłem


RE: Parę pytań odnośnie 50t1 - łogór 200 - 01-10-2022 23:00:03

Ja wtrącę jeszcze tylko tyle ze wina skaczącej wskazówki nie jest sam licznik a konkretnie napęd i linka i zacząłbym od tego to skakanie jak nazwałeś to przycinanie się napędu


RE: Parę pytań odnośnie 50t1 - Paczeslaw - 02-10-2022 03:13:25

Czyli trzeba pociągnąć przewód do włącznika w kierownicy od baterii w schowku poprzez sygnał, wykorzystując peszle instalacji?
Rejestracja była 21.X.1980 r., więc jest to produkcja z końca 1980 roku czyli może już jakaś przejściówka?


RE: Parę pytań odnośnie 50t1 - romek - 02-10-2022 09:03:17

Tam było wszystko możliwe, zabrakło pokryw / schowków to załadowali małe.