Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka (/showthread.php?tid=51312)



Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - hvil - 29-10-2020 00:36:47

Hej!
Silnik komarka wylatuje, napęd zostaje. Nowy silnik jest bardzo wysoko obrotowy. Muszę zejść z zębatki 12 z na 8z, czy łańcuch będzie prawidłowo pracował na tak małej zębatce? Mówimy nadal o łańcuchu rometowskim 420Smile


RE: Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - Odrestaurator - 29-10-2020 01:57:08

8z? to jest w ogóle wykonalne? najmniejszą widziałem chyba 11z do jawki i to już było na granicy możliwości, komar ma co prawda inny wałek, ale 8 to bardzo mało i nie wiem czy da radę takie coś ogarnąć. Może tylną zębatkę po prostu zwiększyć? Raczej nikt Ci nie odpowie, bo wątpię by ktokolwiek takie mody robił.


RE: Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - hvil - 29-10-2020 08:01:30

Ja silnik wywalam chce tylko zostawić napęd czyli łańcuch i tylna zębatkę 420 . Elektryfikuje pojazd mej corci i silnik ma 2500 obrotów a s38 na wyjściu na max 1052 obroty. Muszę zmniejszyć mocno przednia by zachować moment i predkosc ograniczyć na wałek wyrobimy tylko czy łańcuch na tak małej się owinie i nie bedzie przeskakiwał czy coś?


RE: Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - Norweski Zomowiec - 29-10-2020 09:31:41

minimum 11z. Jak chcesz jeszcze mniej, tylną zwiększać


RE: Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - hvil - 29-10-2020 09:37:16

Już i tak na tylnej jedzie prawie jak na oponie 42z przy oponach wielkości motorynki.

Mam jeszcze opcje silnika z przekładnia ale wówczas na silniku mam max 350 obrotów a na kole mam mieć 300 by prędkości się zgadzały jak teraz... Wówczas przekładnia 1:1 uważasz że miało by to sens? Z przodu i z tyłu założyć takie 16 z? Czy to bezsens?


RE: Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - ananas - 29-10-2020 22:38:15

To chcesz łańcuch rometowski czy 420? Bo Romet ma wymiar 415. Widziałem kiedyś na zdjęciu motorynkę z zębatką ogara 200 55z, może jednak podpasuje? Powinno dać efekt jaki oczekujesz. Zębatki zdawcze najmniejsze jakie widziałem to 10z, są takie dostępne do Jawek na czeskich sklepach tyle, że Jawa ma łańcuch 420 a Romet 415, i nie wiem, czy te łańcuchy oprócz szerokości, nie różnią się jeszcze długością ogniwa.


RE: Jaką najmniejszą zębatkę zdawczą można zrobić do silnika Komarka - DumDum - 30-10-2020 14:45:10

Jeśli wałek pozwoli na wykonanie 8T to nie powinno być problemu, chociaż pewnie szybko będzie się zużywała.
Żeby sprawdzić czy łańcuch wyrobi, spróbuj wyciąć koło o danej średnicy i zerknąć jak zachowają się ogniwa.
W rowerach na kasecie bywa 9T, ale najczęściej najmniejsza zębatka robiona jest z innych materiałów, żeby nie kończyła się zbyt szybko.