Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Komarek - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Komarek (/showthread.php?tid=51096)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Komarek - Norweski Zomowiec - 03-02-2022 14:17:43

Powinna być wsadzona tuleja z np. teflonu - z dwóch stron i wewnątrz dodatkowa rurka prowadząca os wahacza. Coś tam jest kombinowanie - wybij to co tam jest i nowe zakładaj


RE: Komarek - Deecuu - 03-02-2022 15:00:09

(03-02-2022 14:17:43)Norweski Zomowiec napisał(a):  Powinna być wsadzona tuleja z np. teflonu - z dwóch stron i wewnątrz dodatkowa rurka prowadząca os wahacza. Coś tam jest kombinowanie - wybij to co tam jest i nowe zakładaj

kwestia taka, że tego nie da się wybić, to jest całośc


RE: Komarek - Deecuu - 16-02-2022 14:43:49

Udało mi się zakupić metalową skorupę lampy, ktoś może mi podpowiedzieć jak powinna być zamontowana tutaj ramka reflektora? Tak jak by brakowało miejsca aby śrubę wkręcić?

Czy ta skorupa powinna z boku mieć takie rozejście?

I ostatnie pytanie, czy ta skorupa jest przykręcana tylko od góry? Bo plastikowa jest mocowana od góry i u dołu są dwie śrubki, a tutaj u dołu są dwie małe dziurki aby przykręcić ramkę klaksonu


RE: Komarek - romek - 16-02-2022 15:38:04

Jak ma być mocowana to nie pamiętam, rozejście pod strzałkami to raczej zgrzew puścił a jeśli nie ma miejsca na śrubkę to skorupa jest od MR-232 który miał bardziej zaokrąglona ramkę i jakoś inaczej mocowana


RE: Komarek - Dawdzio - 16-02-2022 16:12:58

Śrubka której Ci brakuje jest od regulacji reflektora, nie od mocowania.


RE: Komarek - romek - 16-02-2022 16:40:51

Jemu brakuje miejsca żeby przykręcić śrubkę w skorupie tak zrozumiałem Smile bo jak napisałem skorupa jest starszego typu


RE: Komarek - sakuu - 20-02-2022 02:03:29

Ta srebrna ramka nie jest od tej skorupy powinna być starego typu zaoblona bardziej z otworem od dołu. Brakuje Ci tez mocowania którego wymiary podałem do zrobienia sobie samemu.
(Ciężko kupić Mam 2szt jak coś)
https://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=52908

Tu masz linka do tej ramki:
https://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=52908


RE: Komarek - ZEFIR - 20-02-2022 13:20:24

(03-02-2022 15:00:09)Deecuu napisał(a):  
(03-02-2022 14:17:43)Norweski Zomowiec napisał(a):  Powinna być wsadzona tuleja z np. teflonu - z dwóch stron i wewnątrz dodatkowa rurka prowadząca os wahacza. Coś tam jest kombinowanie - wybij to co tam jest i nowe zakładaj

kwestia taka, że tego nie da się wybić, to jest całośc

Obydwaj macie rację tylko, że ... tylny wahacz pracujący w metalowej rurce wspawanej w ramę, zwężanej na obu końcach (wciśnięte są tam teflonowe tulejki przez którą przechodzi rurka fi 14 mm z prętem w środku fi 10 mm kontrowanym z obu stron nakrętkami - widoczne po obu stronach wahacza. Ta metalowa rurka wspawana w ramę z czasem intensywnej eksploatacji została wytarta razem z teflonowymi tulejkami. Co wtedy zrobić?
Ano obecnie np. Józek (z pełnym szacunkiem i podziwem dla jego pracy) wymieni całą rurkę, czyli wspawa ją w ramę. Ale kiedyś nie było to takie oczywiste i proste, chociaż i dzisiaj nie dla wszystkich będzie to łatwizna.
Dlatego zrobiono to w prostszy sposób, który nie zachowywał oryginalności (nikt się lat kilkanaście, dziesiąt tym nie przyjmował) liczyła się praktyczność i funkcjonalność rozwiązania. Czyli jak w przedstawionym przypadku wytoczono/dopasowano dwie tulejki metalowe i nabijając na końcówki wspomnianej rurki obspawano.
W ten sposób uzyskano znowu możliwość wbicia/wciśnięcia nowych tulejek często wytoczonych z brązu lub podobnego materiału, albo bez tych tulejek na sam pręt - czyli tak zrobiono regenerację tylnego wahacza.
Obecnie masz dwa wyjścia zostawić jak jest o ile nowe tuleje pasują do istniejących otworów, a nie jest to dla mnie takie oczywiste.
Drugie wyjście jak pisałem wyżej wyciąć całą rurkę z ramy i wspawać nową dorobioną przez tokarza lub wyciętej z innej ramy.
Pozdrawiam


RE: Komarek - Deecuu - 22-02-2022 00:48:55

Co do lampy, w sumie z tego co wiem to wystarczy od spodu dospawać ucho do wkręcenia śrubki i pewnie tak zrobię. A rama, tutaj więcej zabawy jest, to co kolega pisze, o tulejach w ramie to chyba posiadał tak 2350 gdzie wahacz był inny, tutaj w 2330, jeżeli dobrze zrozumiałem jest tylko rurka gdzie przechodzi oś, a tulejki są w wahaczu.
Dziś zaplatałem koła, zeszło mi z tym kilka dobrych godzin i kilka razy zaplatałem i odplatałem - teraz to się dziwie że do charta zaplotłem odrazu haha ;P po kilku nieudanych próbach odkreciłem koło z czerwonego komarka i na jego wzór zaplatałem Big Grin W piastach mam łożyska, kupiłem gotowe zestawy z osiami. Na tulejki pomiędzy łożyskami wydrukowałem tulejki ustalające.











RE: Komarek - ZEFIR - 22-02-2022 19:44:30

A rama, tutaj więcej zabawy jest, to co kolega pisze, o tulejach w ramie to chyba posiadał tak 2350 gdzie wahacz był inny, tutaj w 2330, jeżeli dobrze zrozumiałem jest tylko rurka gdzie przechodzi oś, a tulejki są w wahaczu.

Ok masz zupełną rację. Niemniej te dospawane tuleje próbowałbym usunąć.


RE: Komarek - Deecuu - 08-05-2022 17:04:21

Dostałem ramę do komarka z wahaczem, do małych poprawek ale co najważniejsze rocznik '72. Dorobiłem ogranicznik skrętu, przyspawałem mocowanie osłony gaźnika oraz zerwany pręt z gwintem do amortyzatorów. Zostało poprawić numer ramy i oddać do pospawania migomatem ogranicznika stopki, niestety TIGiem wszystkiego nie zrobię






RE: Komarek - Deecuu - 11-06-2022 20:25:49

Udało się ogarnąć elementy blacharskie, komara wstępnie poskładałem, żeby sprawdzić czy wszystko okey. Na zdjęciu plastikowa lampa, ale metalowa nie jest gotowa i pewnie zostanie pomalowana później razem z blachą siedzenia.
Dość ciężko było wybić tuleje metal-guma z wahacza, takie były oryginalnie?







RE: Komarek - Debesta - 11-06-2022 22:20:29

Zamienisz się na błotnik przedni? Jeśli zamierzasz go malować, to dałbym Ci ładny zdrowy i niepogiety błotnik do malowania, w zamian za Twój. Potrzebuje w miarę ładnego błotnika w tym kolorze.


RE: Komarek - Deecuu - 13-06-2022 21:28:49

(11-06-2022 22:20:29)Debesta napisał(a):  Zamienisz się na błotnik przedni? Jeśli zamierzasz go malować, to dałbym Ci ładny zdrowy i niepogiety błotnik do malowania, w zamian za Twój. Potrzebuje w miarę ładnego błotnika w tym kolorze.

napisałem priv. Jak się uda to akurat w piątek zawiozę elementy do malowania. Mam też kilka elementów do charta to akurat będzie komplet.

Jakie powinny być tulejki w wahaczu? Są gdzieś do kupienia? Czy raczej trzeba toczyć?


RE: Komarek - romek - 13-06-2022 21:48:13

Nie będą czasem takie same jak do ogara ?