Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Komarek - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Komarek (/showthread.php?tid=51096)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Komarek - Dawdzio - 08-06-2021 20:21:09

Różnica jest spora. Ta z pianki wygląda jak obrobiony siekierą prostokątny klocek. Odlewana ma odpowiedni kształt, że już o twardości nie wspomnę. Miałem w ręce obie i odlewana przy wycinanej to jak Romet przy hulajnodze. Niby jedno i drugie ma koła, ale jakoś hulajnogą wolniej, a i namachać nogą się trzeba...


RE: Komarek - Deecuu - 08-06-2021 20:28:31

(08-06-2021 20:21:09)Dawdzio napisał(a):  Różnica jest spora. Ta z pianki wygląda jak obrobiony siekierą prostokątny klocek. Odlewana ma odpowiedni kształt, że już o twardości nie wspomnę. Miałem w ręce obie i odlewana przy wycinanej to jak Romet przy hulajnodze. Niby jedno i drugie ma koła, ale jakoś hulajnogą wolniej, a i namachać nogą się trzeba...

Idealne wytłumaczenie haha Big Grin


RE: Komarek - Deecuu - 19-06-2021 20:49:09

Silnik rozebrałem, łożyska były bez luzu jak i wał, założyłem nowe uszczelniacze i oring na w karterze w miejscu gdzie przechodzi wałek startera. Po zdjęciu pokrywy automaty syfu było pełno i jedynie miejsce na łańcuch więc jestem mega zadowolony, że udało mi się tak wyczyścić kartery. Oba stare uszczelniacze były uszkodzone i w komorze korbowej był śład że olej stał i przeciekało nawet do zapłonu.
Na razie stanąłem na składaniu sprzęgła, jakiś dobry patent jak ścisnąć spręzynę?
Aktualnie silnik prezentuje się tak, na ile mogłem wyczyściłem cylinder i głowicę, okazało się że były właściciel założył krzywe szpilki, akurat miałem nowe pod ręką to założyłem Big Grin








Ma ktoś na sprzedaż uszczelki pod pokrywę zapłonu i pod automat zmiany biegów? Albo jakieś skany? Z góry dzięki Big Grin


RE: Komarek - romek - 19-06-2021 21:00:25

Serio pytasz czy ktoś ma na sprzedaż uszczelki, które za kilka zł można kupić na allegro?


RE: Komarek - Deecuu - 19-06-2021 21:07:49

(19-06-2021 21:00:25)romek napisał(a):  Serio pytasz czy ktoś ma na sprzedaż uszczelki, które za kilka zł można kupić na allegro?

do 025? Jakie znalazłem to do zwykłego komara a tam lewa uszczelka się różni, a pod automat nie spotkałem się niestety więc się pytam.


RE: Komarek - Quake96 - 19-06-2021 22:48:32

Panie odbij pan na tekturze i wytnij :F

Ja w Ogarze mam od 7 lat uszczelkę z teczki i jest pięknie best


RE: Komarek - romek - 19-06-2021 22:50:24

A, dobra, już po paru kubusiach jestem i nie zatrybiłem że to 025.

Pod automat będzie pasować z 023.
Pod pokrywę ja nigdy nie miałem tam uszczelki.


RE: Komarek - wazniak96 - 19-06-2021 23:30:40

Ja zawsze aby wcisnąć sprężynę to wkręcam sobie śrubę w karter, a następnie zapieram się o łep tej śruby kluczem 15 i dociskam Smile


RE: Komarek - Debesta - 20-06-2021 19:28:43

Mam nowe oryginalne uszczelki pod pokrywe zaplonu do 025. Sprawdze czy mam znaczny nadmiar, w celu pozbycia sie jednej. Dam znac.


RE: Komarek - Norweski Zomowiec - 20-06-2021 22:00:34

Ja tam nigdy nie dawałem żadnych uszczelek.. bo po co


RE: Komarek - Tomasz-pr110 - 21-06-2021 10:23:58

Ja też nie dawałem, ale kiedyś trafiłem na silnik z dość dobrą szczelną uszczelką i pomimo że silnik pokryty był warstwą brudu po całości to zapłon był jak nówka.
Co do uszczelek to napisz do kolegi Blues on miał i sprzedawał albo na allegro https://allegro.pl/oferta/nowa-uszczelka-romet-komar-100-silnik-025-prl-7722445910 ten sprzedawca powinien je jeszcze mieć.


RE: Komarek - Deecuu - 22-06-2021 01:04:12

(19-06-2021 22:48:32)Quake96 napisał(a):  Panie odbij pan na tekturze i wytnij :F

Ja w Ogarze mam od 7 lat uszczelkę z teczki i jest pięknie best

Też o tym myślałem, ale nie wiem jak pod automat odbić ;P

(19-06-2021 23:30:40)wazniak96 napisał(a):  Ja zawsze aby wcisnąć sprężynę to wkręcam sobie śrubę w karter, a następnie zapieram się o łep tej śruby kluczem 15 i dociskam Smile

próbowałem i przy tym upale i nerwach miałem dość haha, stara szyna od szuflady dwa otwory i udało mi się z dwóch stron wkręcać i wcisnąć Big Grin

Wolę dać uszczelkę tak jak kolega Tomasz pisze, tam od zębatki i startera zbiera się dużo syfu i nie chce żeby to szło na zapłon Big Grin

(20-06-2021 19:28:43)Debesta napisał(a):  Mam nowe oryginalne uszczelki pod pokrywe zaplonu do 025. Sprawdze czy mam znaczny nadmiar, w celu pozbycia sie jednej. Dam znac.

Może być nawet skan Big Grin


RE: Komarek - Deecuu - 23-06-2021 22:27:33

Silnik złożony, zostało zalać olej Big Grin i chyba najtrudniejsze dla mnie czyli ustawienie zapłonu, jakoś tak nie potrafię chyba do końca zrozumieć tego więc proszę się nie śmiać Tongue stara fajka była uszkodzona więc na razie założyłem taką





RE: Komarek - romek - 23-06-2021 22:59:39

Też mi się wydawało to trudne ale tu na forum jest fajny poradnik kolegi Wodnik Smile w skrócie to najpierw zadbaj żeby wszystko było dobrze podłączone i przerywacz żeby miał dobre styki, najpierw ustawiasz tłok na samej górze i w tym momencie przerwa na platynkach ma być 0.35mm, czyli listek szczelinomierza ma wejść pomiędzy styki z lekkim oporem, potem wsadzasz głębokościomierz suwmiarki w otwór świecy i kręcisz silnikiem, suwmiarka ustawi się wtedy na np 22mm, to będzie górny martwy punkt. Dodajesz do tego 3 mm więc masz np. 25mm, ustawiasz tak suwmiarkę i ja blokujesz, wsadzasz w otwór świecy i delikatnie kręcisz silnikiem, w momencie kiedy tłok dotknie suwamorki będzie 3mm przed gmp, i wtedy ma być zapłon. W tym momencie zaznaczasz markerem na kole magnesowym jego położenie, suwmiarka już nie potrzebna. Pomiędzy przerywacz wkładasz pasek z cienkiego paragonu i kręcisz delikatnie kołem w prawo, paragon powinien zaczynać dać się wyciągnąć dokładnie w momencie kiedy magneto będzie w położeniu jakie zaznaczyłeś markerem jeśli daje się wyciągnąć wcześniej to musisz podstawę cewek przekręcić trochę w prawo i na odwrót, jeśli za późno to cewki przestawiasz w lewo i tak do skutku, myślę też że zamiast papierka można podłączyć miernik jedna elektrodę do wyjścia na gaszenie a druga do masy silnika i ustawić na pomiar ciąglosci, wtedy obwód powinien się przerwać właśnie w momencie kiedy koło będzie w zaznaczonej pozycji.


RE: Komarek - Deecuu - 29-06-2021 14:01:41

Udało mi się chyba ustawic tak jak się należy, w GMP jest 0,35mm, zaczyna otwierać się 3mm przed gmp... ale bardzo trudno odpala i słabo wkręca się na obroty, może narazie miał za dużo paliwa (gaźnik gm12f).Niestety zauważyłem, że magneto krzywo chodzi tak jak by było krzywe, obserwując wał nie widzę bicia a nie mam czujnika zegarowego, żeby to sprawdzić. Najdziwniejsze jest to, że raz jak założe to obciera o cewki a drugim razem już nie, obstawiam, że to wina magneta. Jak zdam sesje to się temu bardziej przyjże.