Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Zacinające się lagi Romet Chart. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: Zacinające się lagi Romet Chart. (/showthread.php?tid=50937)



Zacinające się lagi Romet Chart. - TheKocur - 04-08-2020 21:43:40

Witam, mam problem z lagami od charta Blush Do rzeczy: jakiś czas temu zregenerowałem lagi od charta. Nie zwracałem wczesniej na to uwagi, jednak okazuje sie ze lagi się zacinają, a dokładnie to podczas powolnego naciskania przez pierwsze 4cm czuć taki jakby opór a potem już normalnie, gdy jednak ugnę mocniej w zasadzie jest dobrze. Gorzej jest przy odbijaniu lag: gdy puszcze je z samego dołu lub nawet z 5cm ugięcia wracają jak trzeba, jednak gdy zatrzymam je na tych 4cm lub mniej ugięcia nie chcą same wrócić, trzeba lekko pomóc pacem i wtedy jakby się cos odblokuje i wrócą same. Według mnie nie jest to kwestia sprężyn, gdyż dołożyłem między nie tulejki po 2cm i dalej jest to samoSad ( a tak po dołożeniu tych tulejek czuć większy opór sprężyny). Teleskopy są proste, sprawdzałem je wkładając w cześć aluminiową ( tą dolną lagę, jeśli mogę to tak nazwać Big Grin), wszystko chodzi bez zacięć. Tutaj filmik prezentujący co sie dzieje https://www.youtube.com/watch?v=wth6Lg5QAPI


RE: Zacinające się lagi Romet Chart. - Odrestaurator - 04-08-2020 22:39:08

Jeśli podczas jazdy nie sprawia to problemów to bym się nie przejmował


RE: Zacinające się lagi Romet Chart. - TheKocur - 04-08-2020 23:29:17

Myślę że podczas jazdy nie ma to znsczenia ale jednak denerwuje to, bo akurat się to zablokuje i stawiam go na bocznej stopce i czasem tak odskoczy lub stoi i go gazuje tak samo sam tak agresywnie odskoczy


RE: Zacinające się lagi Romet Chart. - arturwietnamczyk - 05-08-2020 00:49:26

Jak w simsonie robiłem lagi to zaznaczyłem sobie kreską pozycję rury ślizgowej oraz kielicha względem siebie, w innej pozycji się zacinały, to że lagi na oko są proste, nie znaczy że nie są jajowate, gdy je obrócisz inaczej niż pierwotnie zaczynają się zacinać.


RE: Zacinające się lagi Romet Chart. - TheKocur - 05-08-2020 09:12:29

Teleskop wsadziłem do samego końca w część aluminiową i kręcilem teleskopem i wszystko było ok. I według mnie ten test powinien wykluczyć skrzywienie teleskopu.


RE: Zacinające się lagi Romet Chart. - TheKocur - 05-08-2020 18:56:28

Dzisiaj rozebrałem jedną lagę i teleskop chodził luźno w części aluminiowej. Problem się robi gdy laga jest pod kątem a ja chce naciskać ją w dół ( tak jak jest to na ogarze) przez pierwsze 4cm czuć opór i stawiam że jest to skutek kantowania się teleskopu gdyż w tym zawieszeniu odbitym do końca teleskop jest schowany w części aluminiowej na zaledwie 5-10cm! (tak na oko Tongue) dokładnie sfazowalem i wygładziłem zakończenie teleskopu i rowek smarujący ( nic innego nie przyszło mi do głowy) i to chyba nie wiele dało. Dalej się lagi zacinały. Okazało się że głównym problemem była blokada bębna która jakby ściskała lagi że sobą, po założeniu odpowiedniej podkładki jest już dobrze, coś tam delikatnie się czasem lekko zblokuje ale tym się już nie przejmuje bo jest to nic w porównaniu z tym co było , ewentualnie może trezbalby było zrobić to samo z drugą lagą ( fazowanie krawędzi) ale w sumie wątpię że to miało jakieś znaczenie Big Grin
Ale i tak dziękuję za pomoc Wink