Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
'86 Pontiac Firebird - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Cztery kółka (/forumdisplay.php?fid=165)
+--- Wątek: '86 Pontiac Firebird (/showthread.php?tid=50806)



'86 Pontiac Firebird - Ansset - 29-06-2020 01:08:56

Na prosbe Jorginsonna Wink

Jak zapewne starsi forumowicze pamietaja, w serialu "Nieustraszony", bohaterem, na rowni z Davidem Hasselhofem byl KITT. Czyli Pontiac Firebird, w czerni.

W zyciu, jeszcze jako dzieciak, a pozniej licealista, mialem dwie milosci, dwie "Pamele Anderson", ktorych plakaty wisialy nad biurkiem i na szafkach pokoju.
Honda CBR 1100 XX oraz Pontiac Firebird, wspomniany wyzej.

W 2006 udalo sie dopasc zacny egzemplarz tej drugiej "Pameli".
Rocznik 1986, wciaz w oryginalnym lakierze, przebieg 110tys mil (circa 180tys km), sciagniety z USoA. Niestety, mial male serduszko - silnik LB8 - 2.8L, 135 klaczy, V6.
Po kilku tygodniach jazd, zapadla decyzja o przeszczepie serca godnego tej budy Smile
Skonczylo sie na serduchu L98, tzw "Chevy Small Block", 350 cali^3 = 5,7L z nowszego o 3 lata egzemplarza tego Pontiaca. Silnik przeszedl remont kapitalny i drobne mechaniczne przerobki. Na hamowni 273 konie wyskoczyly na kolach i niemal 520 niutków. Przeszczep razem z manualna skrzynia biegow, w koncu co to za sens miec silnik wywolujacy lokalne trzesienie ziemi, jesli nie mozna sie nim pobawic?Big Grin

Co z tego wszystkiego wyszlo? Duzo, bardzo duzo frajdy. Potwor, ktory palil opony na drugim biegu, na trzecim potrafil jeszcze zapiszczec. Przy niedowladzie prawej nogi, 35L/100 km potrafilo peknac.
Zero ABS, zero systemow kontrolujacych trakcje. Niemal bez elektroniki, bez turbo, bez kompresora. Czysty, basowy ryk wielkolitrazowego, wolnossacego, niewysilonego V8. Banan na ryju, schodzacy tylko przy kasie na stacji paliw troche.
Siadanie w kokpicie przypominalo przezycie duchowe, a nie "jazde samochodem". Samochod, Ty i droga. Swiat przestawal istniec Smile

Niestety, dysponuje jednym ( i jedynym chyba zdjeciem ), ktore sie odnalazlo w ciemnych zakatkach internetu.




RE: '86 Pontiac Firebird - Jorginsson - 29-06-2020 01:37:24

Ooo nie! Samochód oczywiście jest legendarny bezapelacyjnie, często gęsto też te Firebirdy służą do budowy replik Robotów Knight'a... ale Knight Industries Two Thousand to dokładnie Trans Am z 82-go! Ja wiem, że dla większości to prawie to samo, aleee nieeee... Trans Am to coś innego. Nigdy też nie miały small-blocku 5.7l - za to Twój rocznik - jak najbardziej, także słuszny swapik Wink
Oczywiście to tylko takie nerdowskie gadanie z mojej strony, gdyby śmignął mi gdzieś nieopodal ulicą to raczej bym go nie odróżnił od rocznika 82-84.
No i rzecz jasna niech se będzie i 86-tym rocznikiem - i tak jest prze-kotem i zazdroszczę obcowania z taką legendą. Raz tylko w życiu widziałem to na żywo (przemieszczające się o własnych siłach) - to jest zupełnie inne doznanie, to tak jakby cały czas oglądać w powietrzu Kukuruźniki w przekonaniu, że tak już to niebo musi wyglądać i nagle zobaczyć Dromadera. Czuć to w synapsach.


RE: '86 Pontiac Firebird - Ansset - 29-06-2020 01:43:16

Na ile mi wiadomo, KITT'ów na potrzeby serialu bylo 11 sztuk wybudowanych Smile Byly i TA sprzed liftingu i poliftingowe. Nie mowie o replikach produkcji amatorskiej czy nawet profesjonalnej.
Mi jednak nie chodzilo o zrobienie kopii/repliki.
Chcialem zostac kapitanem lotniskowca Big Grin
TransAM i Firebird to tylko dwie rozne nazwy handlowe, nie roznily sie. Pierwsza byla stricte przeznaczona na sprzedaz w USoA, druga i USoA i swiat.


RE: '86 Pontiac Firebird - Jorginsson - 29-06-2020 08:41:28

Tak i widać to w serialu, pierwsze dwa bodaj sezony to '82, potem chyba '84, ale piszę z głowy to mogę się mylić. No i każdy fan serialu to wie, ale tak w formie ciekawostki - do skoków, których przecież w serialu nie brakuje były osobne wozy odszykowane tylko tak dla kamery, bo po takim skoku samochód najczęściej już się nie za bardzo do czegokolwiek nadawał Smile
No ale tak jak pisałem wcześniej i taka miała być pointa - super wóz, u mnie naprawdę wysoko na liście tych, którymi chciałbym się przejechać. A konkurencja spora. Zazdro Smile


RE: '86 Pontiac Firebird - Ansset - 30-06-2020 14:11:02

Jesli tak Cie, Jorgusiu, przyszpililo, mamy kilku klubowiczów f-body na zachodnim Pomorzu. Moze Cie z samochodem jakiegos z nich, po prostu, na randke umowie Smile
Pewnie sie rozbije o jakas flaszke chmielu dla własciciela / wlascicielki bolidu, ale odhaczysz to sobie z listy rzeczy do zrobienia Tongue