Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część (/showthread.php?tid=50678)



Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Nicuotine - 31-05-2020 22:19:12

Cześć,
mam nietypowe pytanie. Posiadam rometa meteor sport gdzie fabrycznie była zamontowana przerzutka tylna FAVORIT. Problem w tym, że poprzedni właściciel najprawdopodobniej coś przy niej majstrował i na dzień dzisiejszy jest ona zamontowana zgodnie ze zdjęciami: https://drive.google.com/drive/folders/1JPY0y8ZDkz4k1X30aYt49T3y2K-7gQ1P

Wygląda jakby brakowało jakiegoś elementu blokującego hak na samej przerzutce. Dobrze myślę? Da radę go gdzieś dokupić, ewentualnie czymś zastąpić?


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Dawdzio - 31-05-2020 22:29:44

Na pierwszym zdjęciu jest założona źle. Ma być na haku, na osi koła. Tam, gdzie oś najpierw powinna iść taka specjalne ustrojstwo i dopiero do tego przykręca się przerzutkę.


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Nicuotine - 31-05-2020 22:42:50

(31-05-2020 22:29:44)Dawdzio napisał(a):  Na pierwszym zdjęciu jest założona źle. Ma być na haku, na osi koła. Tam, gdzie oś najpierw powinna iść taka specjalne ustrojstwo i dopiero do tego przykręca się przerzutkę.

Gdzie można dostać takie śruby ustalające? Plus jeszcze wydaje mi się, że pomiędzy hakiem a przerzutka też coś powinno być, jakas podkładka, coś co by blokowało samo ułożenie przerzutki względem haka.


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Dawdzio - 31-05-2020 23:57:01

To właśnie ten element służy do blokowania przerzutki.
A gdzie to dostać? Nie mam pojęcia, kombinuj.


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Kudlaty_86 - 15-06-2020 23:54:01

Witam tez mam podobny problem z tym ze ja mam montowana przerzutke bez haka tylko bezposrednio do ramy. Po przykreceniu przerzutki obraca sie w kazda strone i ma luz ktos mi podpowie czego tam brakuje? rower byl rozbierany jakies 3 lata temu i nie pamietam co sie stalo z czesciami i czy wogole byly


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Dawdzio - 16-06-2020 00:27:58

Bez zdjęcia raczej ciężko wywróżyć.


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Kudlaty_86 - 16-06-2020 00:51:55

[attachment=19813]

[attachment=19814]


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - romet3kolory - 16-06-2020 21:06:48

(31-05-2020 22:42:50)Nicuotine napisał(a):  
(31-05-2020 22:29:44)Dawdzio napisał(a):  Na pierwszym zdjęciu jest założona źle. Ma być na haku, na osi koła. Tam, gdzie oś najpierw powinna iść taka specjalne ustrojstwo i dopiero do tego przykręca się przerzutkę.

Gdzie można dostać takie śruby ustalające? Plus jeszcze wydaje mi się, że pomiędzy hakiem a przerzutka też coś powinno być, jakas podkładka, coś co by blokowało samo ułożenie przerzutki względem haka.
1. Tą fikuśną podkładkę i śrubkę kupisz na allegro.
2. W korpusie przerzutki powinien być ogranicznik , który zapobiega zbyt dużemu wychyleniu wózka przerzutki w osi wzdłużnej (tej wyznaczonej przez łańcuch).

(16-06-2020 00:51:55)Kudlaty_86 napisał(a):  

Wygląda na to, że po wykręceniu haka przerzutki razem z hakiem usunięto ogranicznik , który zapobiega zbyt dużemu wychyleniu wózka przerzutki w osi wzdłużnej (tej wyznaczonej przez łańcuch). Ogranicznik jest zamontowany współosiowo na tej samej śrubie , która u Ciebie posłużyła do przykręcenia przerzutki do haka ramy, stąd prawdopodobnie luz , o którym piszesz.
Jeśli wykręcisz przerzutkę i zrobisz zdjęcie przerzutki od "wewnętrznej" strony to będzie można ocenić , czy tak faktycznie jest.


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Kudlaty_86 - 16-06-2020 23:10:26

wlasnie problem w tym ze z tego co udalo mi sie wyszukac to byly 2 rodzaje przerzutek jedna montowana na haku a 2 w sportach przykrecana do ramy . Tak tez byla zamontowana w filmiku na youtube z odbudowy takiego sporta https://www.youtube.com/watch?v=zt3e0GSqY4Y posylam zdjecia jak to jest u mnie. Sruby kupilem w sklepie zelaznym Smile




RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - romet3kolory - 17-06-2020 19:29:31

(16-06-2020 23:10:26)Kudlaty_86 napisał(a):  wlasnie problem w tym ze z tego co udalo mi sie wyszukac to byly 2 rodzaje przerzutek jedna montowana na haku a 2 w sportach przykrecana do ramy . Tak tez byla zamontowana w filmiku na youtube z odbudowy takiego sporta https://www.youtube.com/watch?v=zt3e0GSqY4Y posylam zdjecia jak to jest u mnie. Sruby kupilem w sklepie zelaznym Smile

nawet nie wiedziałem o tym , że były dwa rodzaje ...
na filmie , który podlinkowałeś w 2:19 jest pokazana cała przerzutka rozłożona na części składowe. Tak na oko - moim zdaniem z blokowanie ruchu przerzutki odpowiada tam tuleja z takim małym występem - widać ją u góry nad elementami pantografu wózka przerzutki. Spróbuj zobaczyć , czy Twoja też ma taki element?

Na tym zdjęciu widać element , którego nie ma prawdopodobnie w Twojej przerzutce.
https://6.allegroimg.com/s1024/0c2424/fcccd76a40989f3656e8bd754316
Współpracuje on chyba z tym występem na tulei , ograniczając wychylenia przerzutki wzdłuż osi wzdłużnej roweru (tył - przód)


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - Kudlaty_86 - 17-06-2020 21:21:49

No wlasnie tez dzisiaj wyczailem ze brakuje mi takiej podkladki z wypustkami. Jesli ktos posiada taki typ przerzutki i dalby rade mi ja pomierzyc srednice grubosc i te wypustki to bylbym bardzo wdzieczny jak bede mial wymiary to sobie ja dorobie


RE: Post: #1Montaż tylnej przerzutki FAVORIT - brakująca część - romet3kolory - 17-06-2020 23:28:20

(17-06-2020 21:21:49)Kudlaty_86 napisał(a):  No wlasnie tez dzisiaj wyczailem ze brakuje mi takiej podkladki z wypustkami. Jesli ktos posiada taki typ przerzutki i dalby rade mi ja pomierzyc srednice grubosc i te wypustki to bylbym bardzo wdzieczny jak bede mial wymiary to sobie ja dorobie
Dorabianie tego elementu kompletnie nie ma sensu, już to przerabiałem z inną przerzutką. Nawet jak wszystko powycinasz i powyginasz to i tak będziesz miał problem z jego wytrzymałością . Kup za grosze jakiś inny egzemplarz Favorita, bo nie podejrzewam, by specjalnie zmieniali ten element. Jutro sprawdzę Ci jak ten element wygląda w standardowym Favoricie.