Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 (/showthread.php?tid=50610)



Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - krzysztof27 - 17-05-2020 23:02:31

Siemaneczko!

Po dłuższej przerwie wracam. Jako, że niedługo wakacje i znowu czas grzebania przy mojej maszynie to chciałbym zapytać o radę.

W zeszłym roku doprowadziłem moją M2 do stanu jazdy. Odpalała praktycznie na kopa i było lux. Dolałem paliwa, przejechałem z 500m i (że tak się wyrażę) dupa... i w tym sęk. Bo rozchodzi się głównie o mieszankę i olej.

W tamtym roku zalałem w proporcjach 1:30 taki olej ze stacji Orlen. Po przejechaniu tych wymienionych wyżej 500m, moja maszyna się zatarła.

W tym roku, żeby nie popełnić tego błędu (po wymianie tłoka i cylindra, bo takowe już zakupiłem (wcześniej trzeba to było zrobić, bo były sporo wysłużone Wink )) chciałbym się zapytać: Jaki olej i w jakich proporcjach lać do mojej M2.

W nocie katalogowej widziałem, że to odpowiednio: 1:30 w okresie docierania i 1:25 po okresie docierania. Jakie macie doświadczenia? Jak lać, żeby nie było chmury dymu?

Druga sprawa to olej. Ten ze stacji do kos, cóż lekko mówiąc nie nadaje się ewidentnie do motorynki. Słyszałem coś o Mixolu, ale może wy macie jakieś opinie lub inne sprawdzone oleje.

Pozdrawiam, i czekam na wasze odpowiedzi!
Wierny, choć niezbyt aktywny członek, Krzysztof!


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Norweski Zomowiec - 17-05-2020 23:14:59

Jak wymieniłeś górę silnika, to jest na okresie docierania około 500km, to na 1 Litr paliwa lej 50ml oleju - polecam Mobil Extra 2T. Mixol nie polecam na XXI wiek.


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - krzysztof27 - 17-05-2020 23:16:34

(17-05-2020 23:14:59)Norweski Zomowiec napisał(a):  Jak wymieniłeś górę silnika, to jest na okresie docierania około 500km, to na 1 Litr paliwa lej 50ml oleju - polecam Mobil Extra 2T. Mixol nie polecam na XXI wiek.
Będę wymieniał w te wakacje


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Norweski Zomowiec - 17-05-2020 23:20:06

Nie wiem jaki ty tam masz cylinder, ale nie kupuj chinola - tylko stary ZMD daj do szlifu z tłokiem - już to na swoim przykładzie sprawdzałem i prawda jest taka, ze puchną chinole.


Tłok, to bym albo zmd szukał lub coś od HONDY wsadził tłok (gdzieś na forum pisali od jakich dokładnie - tam masz chudsze pierścienie = mniejsze tarcie)


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - krzysztof27 - 18-05-2020 11:31:32

(17-05-2020 23:20:06)Norweski Zomowiec napisał(a):  Nie wiem jaki ty tam masz cylinder, ale nie kupuj chinola - tylko stary ZMD daj do szlifu z tłokiem - już to na swoim przykładzie sprawdzałem i prawda jest taka, ze puchną chinole.


Tłok, to bym albo zmd szukał lub coś od HONDY wsadził tłok (gdzieś na forum pisali od jakich dokładnie - tam masz chudsze pierścienie = mniejsze tarcie)
To będę szukał ,,regenerowanego" cylindra ze szlifem. A coś apropos mieszanki i oleju? Masz jakieś doświadczenia, czy niezbyt?


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Dawdzio - 18-05-2020 14:00:41

Co do mieszanki i oleju ostrzegam, że wszelkie bzdury wyssane z palca i rady bez uzasadnienia będą nagradzane.


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Mixol - 18-05-2020 14:14:36

Trzymaj się instrukcji jeżeli chodzi o proporcje mieszanki, olej do starych silników rodem z PRL-u, wystarczy dobry mineralny 2T.


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - krzysztof27 - 18-05-2020 14:51:18

(18-05-2020 14:14:36)Mixol napisał(a):  Trzymaj się instrukcji jeżeli chodzi o proporcje mieszanki, olej do starych silników rodem z PRL-u, wystarczy dobry mineralny 2T.

No właśnie chodzi mi o konkretny model, sprawdzony przez kogoś.

P.S. Bardzo tematyczny nick Wink


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - seler1500 - 18-05-2020 15:32:03

Może lepiej nie zaczynajmy tego tematu bo wyjdzie jak zawsze, że mixol najlepszy i nic innego nie trzeba :F
Dowolny współczesny olej do dwusuwów się nadaje, a przyczyną zatarcia wątpię, żeby był sam olej, a raczej jego za mała ilość lub złe wymieszanie. Czegokolwiek nie kupisz to będzie dobre, mixolu się nie zaleca, dlatego, że w jego cenie można kupić coś lepszego i silnik pożyje dłużej. Wstaw fotki tłoka i cylindra, zobaczymy co tam się stało. Że się zatarł to raz, ale jak Smile


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - krzysztof27 - 18-05-2020 15:58:26

(18-05-2020 15:32:03)seler1500 napisał(a):  Może lepiej nie zaczynajmy tego tematu bo wyjdzie jak zawsze, że mixol najlepszy i nic innego nie trzeba :F
Dowolny współczesny olej do dwusuwów się nadaje, a przyczyną zatarcia wątpię, żeby był sam olej, a raczej jego za mała ilość lub złe wymieszanie. Czegokolwiek nie kupisz to będzie dobre, mixolu się nie zaleca, dlatego, że w jego cenie można kupić coś lepszego i silnik pożyje dłużej. Wstaw fotki tłoka i cylindra, zobaczymy co tam się stało. Że się zatarł to raz, ale jak Smile

Hm, no to w takim razie najwcześniejsza data to 30 czerwca albo coś koło tego...


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Mixol - 18-05-2020 21:30:58

Odczepta się od MixolaShy
Np. Castrol mineralny do 2T.


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - kaarol116 - 18-05-2020 23:14:41

(17-05-2020 23:02:31)krzysztof27 napisał(a):  W nocie katalogowej widziałem, że to odpowiednio: 1:30 w okresie docierania i 1:25 po okresie docierania. Jakie macie doświadczenia? Jak lać, żeby nie było chmury dymu?

Pomyliłeś proporcje, docieranie 1:25, a później 1:30. Opinii mnóstwo. Ja leję orlenowski "2T SEMISYNTHETIC" i wszystko gra.


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Szabla - 18-05-2020 23:34:59

Tak naprawde to będzie to śmigać na każdym oleju, czy to miksol czy castrole. Im lepszy olej tym lepiej dla silnika, każdy niech sam decyduje. Na mieszance 1;25 musi sie odpowiednio dotrzeć, jak ci stanął, to albo nie wymieszane, albo jakaś część była zła, np zbyt ciasny tłok.


RE: Mieszanka, olej i proporcje- Romet Pony M2 - Odrestaurator - 20-05-2020 00:02:50

Zatarcie na sto procent nie przez olej, ewidentnie złe pasowanie lub coś w tym stylu.
Mieszanka po dotarciu śmiało 25-30ml oleju na litr benzyny wystarczy czyli to jest jakieś 1:40? Nie ma co lać tak dużo oleju jak piałeś. Na dotarciu zostań przy tym 1:30. Najważniejsze przy docieraniu jest to żeby go nie przegrzać, jeździć możesz w miarę normalnie byle by nie piłować i nie przegrzać.
Mixola możesz lać, przejechałem na tym oleju Simsonem 20 000km i nic - ale to już pozostawiam tobie.