Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Sprzedaż bez OC - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Pytania (/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Wątek: Sprzedaż bez OC (/showthread.php?tid=50430)



Sprzedaż bez OC - bujak96 - 18-04-2020 11:08:58

Witam!
Mam nadzieję, że właściwy dział. Mianowicie, mam na sprzedaż dwa Romety:
-w jednym zapomniałem zapłacić w zeszłym roku składkę
-w drugim nie ma oc odkąd go kupiłem
I teraz pytanie, mogę je sprzedać bez OC bez żadnych konsekwencji prawnych? Ktoś przerabiał temat i może coś więcej powiedzieć jak wygląda sprzedaż bez OC?
Pozdrawiam


RE: Sprzedaż bez OC - pioteron - 18-04-2020 12:38:08

Wypowiem się na podstawie problemów moich znajomych i własnych z wszelkimi pojazdami z zawiłościami dotyczącymi OC:
Skoro w tym pierwszym zapomniałeś opłacić składkę, to teraz są takie przepisy, że ubezpieczenie się odnawia automatycznie na kolejny rok, więc po prostu masz ważne OC, ale nieopłacone i ubezpieczyciel będzie Cię ścigał o zapłatę zaległości.
Drugi jeśli jest zarejestrowany to musi mieć "jakieś" OCna któregoś z poprzednich właścicieli, tylko, jak wyżej, przedłużane automatycznie i nieopłacone. Chyba że on nie ma OC tak długo, że jeszcze nie załapał się na te przepisy. Jeśli go sprzedasz, to UFG może nałożyć na Ciebie karę za okres posiadania pojazdu (UFG ztcw głównie monitoruje pojazdy sprzedawane).
Według mnie najlepiej zrobisz, jak podejdziesz w swojej okolicy do jakiegoś punktu ubezpieczeń typu CUK albo coś podobnego i niech pani Ci sprawdzi w systemie jak to jest z ubezpieczeniami tych pojazdów na podstawie numeru ramy/vin albo numeru rejestracyjnego, bo czasem wychodzą dziwne kwiatki. Kiedyś kolega kupił samochód, który miał zawarte dwie polisy OC (!!) o czym nie wiedział.


RE: Sprzedaż bez OC - hornetino - 18-04-2020 13:45:39

A ile lat mają Twoje Romety?


RE: Sprzedaż bez OC - Norweski Zomowiec - 18-04-2020 14:12:09

Jeżeli romety nie mają więcej niż 40 lat, to niech nowy właściciel po kupnie tego samego dnia zapłaci OC i cacy


RE: Sprzedaż bez OC - arturwietnamczyk - 18-04-2020 15:17:27

Ja na twoim miejscu opłacił bym tego rometa który jest na ciebie, jeden problem byłby z głowy. Z drugim już tak wesoło nie jest, jego polecał bym ci sprzedać dopiero pod koniec grudnia, wtedy nie zdążą zrobić kontroli, zaś z tym odnawialnym OC to zdaje mi się że to działa tylko przez kolejny rok, przy czym jeśli ubezpieczyciel próbował wyegzekwować należności u poprzedniego właściciela, ten pokazał umowę że pojazd sprzedał, w takim przypadku pojazd jest bez OC. Jeśli byś teraz sprzedał te romety bez jakiegokolwiek ubezpieczenia to jeśli nowi właściciele zapłacą OC w dniu kupna, to nie będą mieć problemów, zaś ty możesz zostać ukarany.