Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" (/showthread.php?tid=49910)

Strony: 1 2 3


Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szabla - 04-01-2020 01:53:47

Witam!
Jakiś nie cały rok temu kupiłem pełno gratów od rometów. Prócz silników i pojedynczych części była tam również rama od 50 T1 82r. Jedyny problem o brak silnika i wielu elementów nadwozia. Jako iż oddawałem ramę od ETZ do piaskowania, stwierdziliśmy że T1 też można rozebrać, wypiaskować - pomaluje się i kiedyś się złoży. Jednak przypomniały się dawne zamiary zrobienia repliki Ts1 lub starego T1. W między czasie udało się dostać nową osłonę łańcucha od ogara, z której dorobiono kolor - czerwień meksykańską - i pomalowaliśmy wszystkie rzeczy jakie wtedy miałem.
Następnie postanowiłem by dążyć do roku 78, ponieważ mógłby być problem z dostaniem baku w normalnej cenie, a kolorowych boczków i starego zawieszenia nie mogłem odpuścić. Zaczęło się zbieranie elementów.
Dostałem stare zawieszenie, blaszaną osłonę łańcucha, schowki oraz wydech. Wszystko wyczyszczone, wypolerowane lub pomalowane. Niestety nie wszystko udało się uratować i niektóre elementy będą potem chromowane. Zacząłem składanie na oryginalnych częściach, gumach i ocynkowanych śrubach (założenie by był w jak największym stopniu oryginalny). Amortyzatory z tyłu zostały wypolerowane i pomalowane, tylna i przednia piasta została wypolerowana. Z racji iż posiadałem tylko jedną felgę zaplecione i wycentrowane zostało tylko tylne koło, ale gdy tylko dostanę nową felgę przód też będzie zrobiony. Następnie pojawił się problem z gumą tylnej lampy - była pęknięta. Zakupiłem inną - oryginalną - wyczyściłem i zmieniłem. Do tego dostałem duże, jednoczęściowe mocowania błotnika, nowy niezakładany błotnik - niestety pomalowany, długą i prostą stópkę hamulca, ramkę i plastik przedniej lampy i stacyjkę. Ramka, mocowania i błotnik również będą chromowane. Wczoraj doszedł do mnie silniczek 019, co ciekawe ma bardzo niski numer silnika coś ok 6600. Dostałem do niego gaźnik (niestety gm12f) boczki i puszkę ale raczej ich do tego rometa nie użyję. Po zdjęciu głowicy by sprawdzić mniej stan tłoka i cylindra okazało się że jest założony na odwrót i ma tylko jedno zabezpieczenie co dziś naprawiłem. Na szczęscie tłok i cylinder są prawie nowe i oryginalne ZMD.

Romet przed rozebraniem:

https://zapodaj.net/e29fa8ba38547.jpg.html

Po pomalowaniu:

https://zapodaj.net/3859aa9aa9db0.jpg.html

Pierwsze części:

https://zapodaj.net/8c68f52e5ee88.jpg.html

Składanie:

https://zapodaj.net/05aab00a6c851.jpg.html

Silnik:

https://zapodaj.net/6816add11379f.jpg.html

Na razie to tyle, Pozdrawiam!


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Jorginsson - 04-01-2020 02:04:44

Póki co zdjęcia mi się nie ładują, ale tak się zastanawiałem, po co Ci "stary" przodek i dobrze wykombinowałem Smile


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szabla - 04-01-2020 02:26:15

(04-01-2020 02:04:44)Jorginsson napisał(a):  Póki co zdjęcia mi się nie ładują, ale tak się zastanawiałem, po co Ci "stary" przodek i dobrze wykombinowałem Smile

Dobrze myślałeś, jakby sięgnąć dalej to nawet ogłaszałem się wcześniej że kupię części do starego 50 t1. Na szczęście najważniejsze rzeczy już mam.


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szabla - 04-01-2020 17:16:28

Witam!
Orientuję się ktoś czy w 50 t1 były też dzwonki jeżeli tak to jakie?
[attachment=19293]
Kolejne pytanie czy na lusterku i pręcie powinna być jakaś powłoka czy czyste aluminium?
[attachment=19294]
Jaka powinna być kedra baku i schowków?
Bak wiem że chrom ale czy na całej powierzchni czy tylko na rantach i ewentualnie jak można było by to zrobić na mojej?
A przy schowkach powinna być biała, kremowa, czy szara?
[attachment=19295]

Dodatkowo czy posiada ktoś na sprzedaż dobry nie pordzewiały, nie popękany, z dobrym gwintem bak od rometa t1 na wciskany korek? Wydaje mi się ze w moim bak jest typowo ogarowy i powinien być inny.
[attachment=19296]

Pozdro!


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Jorginsson - 04-01-2020 18:08:30

Musiałbyś zrobić zdjęcie bardziej z profilu tego zbiornika, ale chyba masz rację mimo wszystko.
Zaraz zobaczę mój zbiornik który kupiłem z TJ, bo już nie pamiętam czy byłby dobry.


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szabla - 04-01-2020 19:42:22

(04-01-2020 18:08:30)Jorginsson napisał(a):  Musiałbyś zrobić zdjęcie bardziej z profilu tego zbiornika.

Proszę bardzoWink
[attachment=19297]
[attachment=19298]


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Tomasso94 - 04-01-2020 20:16:55

Widzę szykuję się kolejne ładne T1 w okolicy Smile Szkoda że mój poszedł w świat...


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Jorginsson - 04-01-2020 20:21:58

Ok, sprawa jasna, beznadzieja ogarowa, że tak powiem Smile
Ale mam dla Ciebie lekarstwo, tylko nie wiem gdzie mam zdjecia i nie mogę wyszperać ;/

Przepraszam za post pod postem, w każdym razie zajrzyj do mojego wątku o "50-TS-3" (kliknij w obrazek w stopce mojego posta) i zawędruj na stronę 9.
Zdjęcia są robione zgniłym kartoflem i póki co nie mam lepszych, ale to na pewno tejedynkowy kształt, a wiem co mówię, bo potrafię to rozróżniać Smile dodatkowo wypiaskowany i pomalowany proszkowo na coś, co może być czerwienią meksykańską (ale to tylko jako ciekawostka). Z minusów to z tego co pamiętam ma ze dwa mikro/ małe wgniotki.
Za to na pierwszej stronie mam jeszcze lepszy zbiornik jeśli chodzi o kształt, z niższą szyjką wlewu, ale w średnim stanie wizualnym (pomalowany chyba pędzlem), za to nie wygląda na zgnity. Minus to urwane tylne mocowanie, dla niektórych błahostka, dla innych powód do dyskwalifikacji, w każdym razie da się to naprawić.
Gwinty w obu zbiornikach ok.
Jeśli jesteś zainteresowany to daj znać, mogę się wybrać jutro czy pojutrze do garażu i sfotografować Ci lepiej ten czerwony.


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szatek - 05-01-2020 00:30:41

Rama z 82-go roku różni się od tej z 78-go, ale to raczej wiesz Wink

Dzwonków nie było, bo po co, skoro były klaksony? Ci którym przestały działać mogli takie zakładać.

Obudowa i pręt takich lusterek były lakierowane.

Kedra baku srebrno-czarna. Możesz ją wykonać tak jak ja, czyli nakleić cieńki pasek folii chrom. Kedry schowków w tym roku raczej nadal były szare.

Powodzenia Smile


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szabla - 05-01-2020 00:34:50

Dzięki !

(05-01-2020 00:30:41)Szatek napisał(a):  Obudowa i pręt takich lusterek były lakierowane.

Lakierowane ale na szaro czy jakiś inny kolor?


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szatek - 05-01-2020 00:40:57

Różnie. Na Twoim jest oryginalny lakier.


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szabla - 05-01-2020 01:06:06

Dziś zająłem się gumami, które dostałem od kolegi. Wymyłem oraz niektóre założyłem, inne jeszcze poczekają.

Gumy po umyciu:



Odnowiona kopka i wajcha zmiany biegów:



Zabrałem się za silnik. Zacząłem od czyszczenia:



Niestety napotkałem mały problem - dziwny szum przy obrocie wałem. Czy oznacza to że łożyska są do wymiany, czy to może co innego?

https://www.youtube.com/watch?v=WlajFHPnW1A

Co to ten wypust po środku lego karteru? Dodam że kartery są do pary.




Wziąłem się za ustawienie zapłonu, gaźnik i włożenie do ramy. Na pierwszym gaźniku zagadał od razu ale pracował tylko bez gazu - chyba brakowało paliwa, ale zmieniłem na inny (niestety też gm12, może kiedyś znajdę gm13) i pracuje bez problemów. Jutro założę łańcuch i sprawdzę czy biegi nie wypadają.

Dodatkowo przygotowałem trochę rzeczy do chromowania:



Pozdrawiam!




RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szatek - 05-01-2020 01:12:51

Takie nadlewy były w późniejszych silnikach.


RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - Szabla - 05-01-2020 01:17:57

(05-01-2020 01:12:51)Szatek napisał(a):  Takie nadlewy były w późniejszych silnikach.

To ciekawe, sądząc po numerach to pewnie jakiś 76 lub 77. Ciekawe jaką zasadą je numerowali.




RE: Romet 50T-1 "Cofnięty w czasie" - NoSeLatamTrochu - 05-01-2020 04:52:44

jak będziesz szukał nowego baku ten mogę odkupić Big Grin