Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo (/showthread.php?tid=49848)



Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - speedwagon - 19-12-2019 14:53:39

Witam

Proszę o pomoc w kwestii wyboru felg 16" i szprych do Rometa.

Zastanawiałem się nad zakupem obręczy chromowanych IFA z jackmotors
https://www.jackmotors.pl/oldtimer/obrecz-kola-romet-kadet-1-4x16-chrom-ifa
Czy ktoś stosował takie felgi? Będzie to w ogóle pasowało? Może ktoś ma namiar na jakieś inne sprawdzone o w miarę dobrej jakości.

Druga kwestia - niezależnie od wyboru felg zamierzałem zamówić szprych wykonane na wzór oryginału u Bartnika (ze względu na ich średnicę). Będą one pasowały do współczesnych obręczy czy też tylko do oryginalnych?

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie rady.


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - joozek - 19-12-2019 15:48:57

Oglądałem te obręcze na żywo we Wrocławiu, mają nadruk IFA, ale jakościowo faktycznie są ... ładne Rolleyes jak z trwałością chromu ... nie wiem ???
Jeśli się na nie zdecydujesz to musisz też kupić u nich szprychy 155 mm ew 157 (potem lekko zeszlifować od środka). Musisz tez wiedzieć, że te szprychy są nieco grubsze 3,3 mm, więc otwory w piaście musisz powiększyć do 3,8 lub 4 mm.
Oryginały od Bartnika 2,9 mm są jak oryginał, ale nie wiem jak będą wyglądały w otworach obręczy, mowa o nyplach, czy nie będą za luźne, a podczas naciągania nie będą się wyrywały.
Ogólnie z 16" czy 17" jest lipa, ostatnio robiłem na takim zestawie
https://allegro.pl/oferta/felga-obrecz-kolo-16-szprychy-romet-kadet-ogar-7737447945
Wszystko pasuje jak trzeba, szprychy, nyple, otwory w piascie rozwiercałem na 3,8
Tylko jest nabita cecha rozmiaru 16 x 1,4
Chrom niezły, nie pękał przy montażu, jak to będzie wyglądać za jakiś czas??? nie wiem, nie robiłem sobie.


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - speedwagon - 20-12-2019 13:04:42

Niestety zdaje sobie sprawę że współczesne zamienniki szprych są grubsze i co za tym idzie wymagają trochę "rzeźby". Między innymi dlatego też chciałem zamówić je u Bartnika (wg informacji jaką otrzymałem - drut 2,6mm, gwint 2,9mm ). Poza tym koło na takich szprychach będzie wyglądało "delikatniej". Niestety tak jak zauważyłeś nie wiadomo jak będą pasowały do zamienników felg. Chyba jednak nie będę eksperymentował i jak kupie to komplet z dedykowanymi szprychami Smile

Widziałeś może czy obręcze poza logiem IFA mają wytłoczone jeszcze jakieś informacje? (osobiście strasznie nie podoba mi się ten trend tłoczenia ale na to już nie ma rady)


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - ziabsko - 20-12-2019 14:12:06

speedwagon

Kupowałem w Jackmotors.pl felgi z IFA tylko 17 " do mojego projektu (fabrycznie nowy Ogar 205), oprócz napisu IFA i rozmiaru na boku nie ma żadnych innych znaków, po roku użytkowania nie ma różnicy pomiędzy nowymi, chrom bdb jakość, wykonanie również staranne, ja nie miałem problemu z otworami, gdyż zastosowałem szprychy nowe oryginalne (były tylko ocynkowane). Bedę zakupywał te obręcze do mojego drugiego projektu (Kadet M 780 Lux), w tej cenie warto, tym bardziej, iż jest na nie promocja:-)


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - speedwagon - 20-12-2019 15:12:26

ziabsko

Dziękuję za informację. Czyli z tego co rozumiem nie było problemów w połączeniu tych felg z oryginalnymi szprychami Rometa.


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - ziabsko - 20-12-2019 16:43:21

Nowe felgi różnią się od oryginału tylko wytłoczeniem w środkowej części (wytłoczenie jest bardziej prostokątne) oraz kształtem bocznego rantu (jest delikatnie wyższy, boczna płaszczyzna rantu jest płaska, w oryginale jest zaokrąglona), miałem fabrycznie nowe koła niestety felgi były pośniedziałe, co nie pasowało do mojego projektu, w czasie montażu nie musiałem nic rozwiercać ani przerabiać szprychy pasowało bez problemu.


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - gregorian2008 - 20-12-2019 18:12:44

Mam 16 cali sprychy kpl na kolo 25 zł ocynk i żółte nyple pasują pod oryginał obręcz jak i pod nowe


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - Odrestaurator - 20-12-2019 19:39:20

Możesz się też rozejrzeć za aluminiowymi felgami, JM takie do Rometa kiedyś robiło. Co do tych to nie wiem czy moja tylna felga w Simsonie nie była czasem z IFA właśnie, bo była nowa, chrom u mnie wytrwał 5 lat i nadal był piękny, potem sprzedałem koła. Wystarczy trochę zadbać, ważne by nie uszkodzić powierzchni i żeby błoto/woda nie były długo przyklejone do chromu, co jakiś czas przepolerować wyczyścić itp. i będzie dobrze.


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - PawelARL - 25-01-2020 21:43:20

Podrzuci ktoś linka do obręczy które aktualnie najlepiej pasują do kadeta


RE: Felgi Romet 16" - Kadet/Pegaz/Polo - ziabsko - 31-01-2020 11:04:19

poniżej link, cena również promocyjnaShy
https://www.jackmotors.pl/oldtimer/obrecz-kola-romet-kadet-1-4x16-chrom-ifa?from=listing&campaign-id=19&q=kadet