Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
023 słaby jak żaden inny - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: 023 słaby jak żaden inny (/showthread.php?tid=47785)

Strony: 1 2


RE: 023 słaby jak żaden inny - Dawdzio - 17-01-2019 22:46:12

Zaistniało podejrzenie włożenia wału z S38 do 023. Te silniki mają cylindry pod innymi kątami i w związku z tym, gdy nastąpi taka pomyłka, prawidłowe ustawienie zapłonu jest niemożliwe. Zauważ, że magneta jak i zapłony są uniwersalne, pasują do obu silników, a więc musi być coś, co będzie rekompensować zmianę kąta ustawienia cylindra.
Żeby nie wymieniać wału można dorobić drugi rowek w magnecie, ale testowo wystarczy założyć je bez klina. Niestety za chiny nie pamiętam o ile stopni w którą stronę, musiałbym mieć oba w ręku.


RE: 023 słaby jak żaden inny - Kosa8312 - 17-01-2019 22:49:36

Próbowałem bez klina ale ciężko dokrecic zeby sie nie przesunelo względem siebie wał i magneto. Jutro spróbuję tak to zmontowac i zaznaczyć miejsce na klin na magneto. No i chyba skocze do tokarza z kołem żeby zrobił nacięcie na klin bo sam siebie nie zmuszę żeby znowu silnik rozkładać.


RE: 023 słaby jak żaden inny - Dawdzio - 17-01-2019 23:01:41

Spokojnie, powoli. Najpierw upewnij się, że masz założony zły wał. Skąd ten pomysł?
Na forum kiedyś padła taka informacja:
(29-10-2014 19:13:43)Matinek napisał(a):  Wały róznią się miejscem na klin. Od s38 wał ma klin na godzine 13:30 a od 023 ma 15:10.
Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, ale jest to jakaś podpowiedź. Najprawdopodobniej godziny były podawane przy korbowodzie wskazującym dwunastą, a więc w GMP (tylko tarczę zegara trzeba odpowiednio przekręcić, żeby dopasować ją do "wskazówki", czyli korbowodu).


RE: 023 słaby jak żaden inny - Jorginsson - 17-01-2019 23:15:02

(17-01-2019 22:46:12)Dawdzio napisał(a):  Zaistniało podejrzenie włożenia wału z S38 do 023. Te silniki mają cylindry pod innymi kątami i w związku z tym, gdy nastąpi taka pomyłka, prawidłowe ustawienie zapłonu jest niemożliwe. Zauważ, że magneta jak i zapłony są uniwersalne, pasują do obu silników, a więc musi być coś, co będzie rekompensować zmianę kąta ustawienia cylindra.
Żeby nie wymieniać wału można dorobić drugi rowek w magnecie, ale testowo wystarczy założyć je bez klina. Niestety za chiny nie pamiętam o ile stopni w którą stronę, musiałbym mieć oba w ręku.

Bardzo fajnie wytłumaczone ok
Z chęcią chłonę wiedzę i wszelki "rozterki" dezametowskie, bo do tej pory miałem do czynienia tylko z silnikami 223 i pokrewnymi.
Ale to dwie różne linie silników, my bardziej patrzeliśmy się na Niemiaszków, Czesi dużo czerpali z Włochów. Tak przynajmniej ja to widzę, a meritum jest takie, że dezamet jest dla mnie dużo bardziej fascynujący, ze swoimi niuansami.


RE: 023 słaby jak żaden inny - Wodnik - 17-01-2019 23:19:44

Jak zdejmiesz głowice to sprawdź czy w dolnym martwym punkcie otwierają się całkowicie kanały płuczące i wydechowy.


RE: 023 słaby jak żaden inny - Kosa8312 - 17-01-2019 23:21:53

Tak jak mówisz najpierw sprawdzę wał. Mam jeszcze kilka sztuk więc porownam. Pomysł wpadł mi do glowy przez przypadek. Walczyłem dziś z zapłonem i jakbym iskrownikiem nie kręcił wiele się nie zmieniało. Trochę wypadlem z obrotu w takich sprzetach bo ostatniego rometa robiłem około 20 lat temu ale nie dawało mi to spokoju. I pomyślałem właśnie ze coś mi gra wzgledem ustawienia magneto wał. Koło podmienilem i to samo więc zostaje wał. Ale tak jak mówię upewnie się jutro i dam znać co i jak.


RE: 023 słaby jak żaden inny - kw112 - 17-01-2019 23:24:22

(17-01-2019 23:19:44)Wodnik napisał(a):  Jak zdejmiesz głowice to sprawdź czy w dolnym martwym punkcie otwierają się całkowicie kanały płuczące i wydechowy.

Teraz mówisz o skoku tłoka. Nie ma to nic wspólnego z klinem. Dmp zawsze będzie Dmp. Najrozsądniejszą opcją jest założenie magneta bez klina w poprawnym miejscu, tak jak napisał Dawidzio.


RE: 023 słaby jak żaden inny - Kosa8312 - 17-01-2019 23:24:52

(17-01-2019 23:19:44)Wodnik napisał(a):  Jak zdejmiesz głowice to sprawdź czy w dolnym martwym punkcie otwierają się całkowicie kanały płuczące i wydechowy.

Dzięki sprawdzę przy okazji i to.


RE: 023 słaby jak żaden inny - rafi555 - 17-01-2019 23:28:43

Tak nie chce zapeszać ale w shl miałem przypadek, że obróciło mi czop na wale i też nie szło ustawić zapłonu. W romecie o tym nie słyszałem ale warto to sprawdzić.


RE: 023 słaby jak żaden inny - Paweł123 - 17-01-2019 23:29:56

Mi sie tak w motorynke działo co najśmieszniejsze musiałem jezdzić bez filtra powietrza bo ją zalewałoBig Grin
I okazało sie że nie mam ćwiartki pierścieniaBig Grin Facepalm2


RE: 023 słaby jak żaden inny - Kosa8312 - 18-01-2019 20:51:59

Temat chyba rozwiązany. Wał był jednak z 023 ale miejsce na klin delikatnie przesunięte .Przynajmniej tak mi sie wydaje o jakieś 2 mm. Udało mi sie poszerzyć otwory w iskrowniku i poprawnie wyregulowac zapłon. Nadal nie jest to demon mocy ale cóż. Ważne ze kola się kręcą. W kwestii mocy nie pomagal tez delikatnie przytkany wydech.Mam jeszcze pare lat na usprawnienie go aż mój syn do niego dorosnie,a teraz wracam do WSK-i bo sezon niedługo a jeszcze lakier i skladanie. Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie.


RE: 023 słaby jak żaden inny - elmer - 07-07-2022 14:24:01

(01-11-2018 21:32:13)borekk17 napisał(a):  regulacja zapłonu nic nie daje czy go ustawię na 3mm przed GMP czy na max prawo lub lewo silnik identycznie działa pali na 1-2 ząbki wkręca się tak samo nie kicha w gaźnik ani nie strzela z wydechu

U mnie dokładnie tak samo, brak reakcji na wyprzedzanie i opóźnianie zapłonu.
Zauważyłem też iskrę na platynkach, będę również szukać przebić.
Dziś kupię nowe platynki i kondensator, wymienię.

Jak się uda, napiszę co tam było nie tak.