Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Ortografia na forum. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Hydepark (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Wątek: Ortografia na forum. (/showthread.php?tid=4500)

Strony: 1 2


Ortografia na forum. - nie_mientki - 24-04-2012 23:03:36

Proponuję dyskusję nad zaostrzeniem przepisów dotyczących ortografii na forum. W regulaminie jest o tym wzmianka, odnoszę jednak wrażenie że jego egzekwowanie to inna para kaloszy. I wiszą na forum: śruby, wydehy, remąty, rurzne częśći i inne twory. Albo dziesięcio-linijkowce bez wielkich liter, przecinków i kropek.

Dysleksja. Nie będę opowiadał o moim stosunku do tego wynalazku, bo nie o to tutaj chodzi. Ale czy posiadanie papierka na dysleksję zabiera możliwość sprawdzenia posta przed wysłaniem? W przeglądarce, Wordzie czy nawet w słowniku?

Userów forum jest coraz więcej, chyba warto zadbać aby choć w tej sprawie panował względny porządek.

Dzielcie się swoim zdaniem.


RE: Ortografia na forum. - MichalSR50 - 24-04-2012 23:05:11

Jestem za, bo niektórych wypowiedzi nie da się czytać i rozczytać.


RE: Ortografia na forum. - Dabek333 - 24-04-2012 23:10:20

Równiez za moze i ja robie błędy ale posty innych uzytkowników to kompletny żal


RE: Ortografia na forum. - rowler - 24-04-2012 23:18:22

Ja również jestem za, nie mówię tutaj o błędzie w jednej literce czy jednym przecinku ale jeśli ktoś pisze tak, że nie da się go rozczytać to powinno ich się o tym informować i przestrzegać przed tym.


RE: Ortografia na forum. - maly - 24-04-2012 23:24:14

Nom ja też popieram. Mnie to wkurza. Przecież mogą przeczytać to wszyscy. Jak to pani z podstawówki mawiała:"To, jak piszesz, świadczy o tobie"(czy coś w tym stylu). Ja przynajmniej staram się pisać poprawnie, choć nie zawsze mi to wychodzi. Ale w końcu ta strona musi jakoś wyglądać. Takie błędy ort. są dziecinne. Czasem mam wrażenie że na tej stronie jest więcej dzieciaków niż młodzieży/dorosłych. (Nie ubliżając innym, jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam). Przydało by się utworzyć grupę moderatorów, która czuwała by nad tym. Najlepiej takim nieprzestrzegającym zrobić np. 2 dni wolnego - zbanowanie. Jeśli nie pomoże - kolejne 2 dni lub więcej.


RE: Ortografia na forum. - Tomasso94 - 24-04-2012 23:34:54

Moderatorzy są - ale jak widać nie pali im się do pracy. Ciężko wybrać dobrą osobę na to miejsce. Dlatego też niedługo będzie można składać swoje propozycję. Składamy ekipę moderatorów na nowo.


RE: Ortografia na forum. - Mikołaj - 25-04-2012 00:21:32

tylko nie zglaszac sie tutaj na moda...
co do wypowiedzi malego to skomentuje to tak:
kiedy dostalem cinquecento szukalem forum i znalazle najwieksze polskie forum cc ale mieli pierdo*ca na punkcie polskich znakow ktorych nie ma sie co czarowac ja nie uzywam wiec dostalem bana i znalazlem inne duzo lepsze forum itd a po jakims czasie okazalo sie ze tacy jak ty dorwali sie do wladzy i banowali za takie rzeczy az wkoncu nikt tam nie chcial siedziec i forum padlo a ja nie dopuszcze zeby chlopcyrometowcy.pl padlo...
wiec piszcie co chcecie ale i tak nie bedzie kar za to ze ktos nie stawai przecinkow kropek czy nie uzywa polskich znakow
jesli chodzi o niezrozumiale posty to wystarczy kliknac przycisk "zgłoś" i juz ktos sie tym zajmie bo niestety ale nie czarujmy sie 4 osoby nie sa wstanie ogarnac tak wielkiego forum gdzie jak wchodze po 20godzinach to mam 20 nowych watkow i 220 nowych postow tego sie po prostu nie da ogarnac po to jest opcja zglos zeby z niej kozystac...


jak by bylo cos nie jasne to piszcie bo ja juz dzisiaj jestem tak zmeczony ze nawet nie wiem czy dobre klawisze naciskamBig Grin


RE: Ortografia na forum. - Błażej - 25-04-2012 00:42:28

Nie no bez przesady. Są ludzie, którzy robią błędy bo są młodzi po prostu. Sam jeszcze z 4 lata temu robiłem sporo byków. Nie ma się co spinać zbytnio, rozumiem można się czasem wkurzyć jak strasznie ktoś kaleczy ortografię, ale nie ma się co spinać o interpunkcję a już co dopiero mówić o karaniu za to czy banowaniu. To śmieszne by było


RE: Ortografia na forum. - nie_mientki - 25-04-2012 00:45:46

Brak polskich znaków jest zrozumiały, sam kiedyś byłem zmuszony pisać na niepolskiej klawiaturze. Cała reszta jest do ogarnięcia.

Pozostawienie sytuacji w obecnym kształcie też zagraża forum. Forum się rozwija, użytkowników przybywa. Ale spora część może się w końcu zniesmaczyć i szukać innych for, zostaną tylko "rzondni rometowych pszygut dziewięciolatkowie kturzy zacofanom ortografie majom w...". W moim odczuciu to równie niedobre jak Twój scenariusz.

Adminom proponuję zrobić przegrupowanie modów. Wywalcie obiboków. Poszukajcie takich, którzy nie mają problemów z językiem i mają odpowiednią kulturę osobistą(wystarczy przejrzeć kilka postów i już wiadomo co to za człowiek). Nie róbcie castingu, bo pozgłaszają się miłośnicy kolorowych nicków i poczucia władzy. W nowym składzie przedyskutujcie wszystko raz jeszcze i zastanówcie się co z sankcjami.

A co do funkcji "zgłoś", to gdybym zgłaszał każdy post wymagający ośmiokrotnego przeczytania, to dowaliłbym Modom jeszcze więcej roboty. A z dotychczasową sobie nie radzą...


RE: Ortografia na forum. - zbydrze - 25-04-2012 00:55:17

W tym temacie był mój post, ale nie wiem dlaczego zniknął...
Masz rację nie_mientki. Trzeba coś z tym zrobić. Gdybym ja miał więcej czasu, ale niestety nie mam, bo jestem rolnikiem, to bym pomógł w tępieniu błędziarzyDodgy


RE: Ortografia na forum. - olo1200 - 25-04-2012 01:04:58

Ja bym mogl ewentualnie pilnowac ortografi na forum. Mam czas ;P

Slowo ktore mnie po prostu zabija : " remont" facepalm


RE: Ortografia na forum. - Tomasso94 - 25-04-2012 07:04:33

Wiecie jaka jest głównie rola moderatora? Zajmowanie się estetyką forum. Nie będziemy karać za to, że ktoś ma problemy z pisaniem. Musi być odpowiednia grupa osób które się tym zajmą i tyle.

olo, co Ty byś ogarnął jak Ciebie nie ma praktycznie na tym forum?

(25-04-2012 00:45:46)nie_mientki napisał(a):  A co do funkcji "zgłoś", to gdybym zgłaszał każdy post wymagający ośmiokrotnego przeczytania, to dowaliłbym Modom jeszcze więcej roboty. A z dotychczasową sobie nie radzą...

Co do funkcji zgłoś - dzięki niej moderatorzy widzą którymi postami muszą się zająć, i nie muszą czytać całych wątków wzdłuż i wszerz, szukając godzinami "dziwnie" napisanych postów.


RE: Ortografia na forum. - MrF4k - 25-04-2012 07:43:50

No ja też jestem za naprawde czasami co użytkownicy piszą to nie jest do rozwiązania o co im chodzi
Jak coś to ja z chęcią pomoge ogarnąć troche forum Smile praktycznie jestem cały czas Big Grin


RE: Ortografia na forum. - Vladimir - 25-04-2012 07:56:52

Wreszcie ktoś się tym zainteresował. Problemem nie są polskie znaki, bo wiele osób pisze bez nich. Powód? Bo szybciej. Problemem jest ortografia. Google Chrome to darmowa przeglądarka, a ma wbudowany słownik. Więc jeżeli wszyscy którzy mają problemy z ortografią ściągną tę przeglądarkę, i będą sprawdzać to co napisali, a nie napierdzielać w klawiaturę i beznamiętnie wciskać enter, to to może się udać.


RE: Ortografia na forum. - olo1200 - 25-04-2012 09:50:00

Nie bylo, brak czasu bylo, troche problemow po drodze, teraz wrocilem ; ))