Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[Ogar 200] Zapłon bateryjny - jaki akumulator użyć? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+---- Dział: Romet Ogar 200 (/forumdisplay.php?fid=143)
+---- Wątek: [Ogar 200] Zapłon bateryjny - jaki akumulator użyć? (/showthread.php?tid=42640)



Zapłon bateryjny - jaki akumulator użyć? - LiSiC - 09-01-2017 14:51:19

Zbudowałem sobie zapłon bateryjny do mojego Ogara 200 i teraz mam dylemat odnośnie akumulatora.
Mam zamiar użyć akumulator 6V 10Ah albo 6V 8Ah tylko nie wiem który się lepiej nada: -Żelowy czy -Kwasowy?
Oczywiście akumulator będzie miał ładowanie z cewek.


RE: Zapłon bateryjny - jaki akumulator urzyć? - Gomulsky - 09-01-2017 15:07:56

W sumie lepszy będzie żelowy, ze względu na brak ograniczeń co do ułożenia w czasie pracy. Polecam 10Ah niegdyś sam taki miałem i dawał rade, ale ciężko było go wcisnąć do schowka. No i przy aku dobrze byłoby mieć regulator napięcia/układ zapobiegający nadmiernemu ładowaniu akumulatora, bo w przeciwnym razie możesz szybko go załatwić.


RE: Zapłon bateryjny - jaki akumulator użyć? - Odrestaurator - 09-01-2017 17:46:37

Żelowy, w razie wywrotki czy coś się nie rozleje.


RE: Zapłon bateryjny - jaki akumulator użyć? - LiSiC - 10-01-2017 12:32:29

Przewracać motoroweru raczej zamiaru nie mam, ale nigdy nie wiadomo xd Czyli żelowy mogę ułożyć nawet na boku? Mam samemu zrobioną puszkę narzędziową bez przegrody i wstawiając go pionowo zyskałbym miejsce.
Co do ładowania to oczywiście liczę się z regulatorem napięcia i mostkami Gretza, gdzieś miałem nawet schemat przeróbki zapłonu na 12V, było tam sporo przydatnych rozwiązań, które spróbuję adoptować Smile