Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Lakierowanie: proszek vs pistolet - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Lakierowanie: proszek vs pistolet (/showthread.php?tid=42417)



Lakierowanie: proszek vs pistolet - _Piotrek_ - 17-12-2016 22:35:07

Cześć,
Przez pół dzisiejszego dnia przekopywałem zakamarki forum i internetów, ale nie na wszystkie pytania udało mi się znaleźć odpowiedź.

Czy ktoś odważył się malować swój rower proszkowo i czym to się "je"? Jakie koszty? Jak z trwałością? Czy fabryczna powłoka lakiernicza w Wigry/Jubilatach też była proszkowa?

Osobiście miałem do czynienia z malowaniem kompresorem. Dwa rowery na ramie stalowej, ale jako podkład poszła minia (błąd) i farba się ślizgała. Mój rower z awataru też był malowany, ale tutaj sprawa jest troszkę inna: rama aluminiowa, podkład odpowiedni. Lakier ma niezłą twardość, ale górala nie oszczędzam i gdzieniegdzie po 4 sezonach jazdy w różnym terenie mam nieco odprysków.

Pomijając w ogóle sens malowania ramy (i wykładania kasy), czy jeżeli decydowałbym się na lakierowanie to czy warto wywalić 3x tyle (zakładając, że 50 zł za akryl) i zrobić to proszkowo? Jednoślad byłby używany bardzo sporadycznie, w piękne dni i na odcinku o długości ok. 10 km po ścieżce rowerowej oraz traktowany bardziej jako eksponat niż środek lokomocji. Oczywiście mówię czysto teoretycznie Smile

Pozdrawiam


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - gregorian2008 - 18-12-2016 00:00:57

proszkowo mysle z ez piaskowaniem i malowaniem okolo 100-150 zł zalezy czy z klarem


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - ananas - 18-12-2016 00:02:43

Jeśli to ma być eksponat to z pistoletu, proszek zawsze będzie bardziej matowy, a poza tym nie można w tym wypadku zaszpachlować nierówności ani robić porządnych zaprawek z tego co wiem.


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - gregorian2008 - 18-12-2016 00:24:38

kolejnemu trzeba tłumaczyć ale spoko Ananas szpachla jest tylko droga druga rzecz moga byc błyszczace metaliki itp lakiery proszkowe teraz w proszku wszystko robią jak nie wierzysz to sprawdź lakiernie Lekolor na fb maja fanpage. To tyle. Pozdrawiam


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - _Piotrek_ - 18-12-2016 00:45:06

Grzegorz, podrzucisz link? "lekolor lakiernika facebook" na Google nic niestety nie mówi. Fajnie by było zamknąć się z malowaniem w okolicy stówki, powyżej to faktycznie za rower kwota wymagająca głębszej refleksji (jak przeczytałem któryś z postów wnusia - za tyle to można dorwać ramę w stanie niewymagającym odnawiania powłoki lakierniczej).

W zakładach Rometach też malowali proszkowo?
Pozdrower


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - Texas Ranger - 18-12-2016 02:06:23

Wujek google i wpisujemy "szpachla pod lakier proszkowy" i wszystko jasne.


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - _Piotrek_ - 18-12-2016 02:08:53

Texas Ranger, nie chodziło mi o szpachlę tylko chciałem tą lakiernię zobaczyć Smile Ale może napisałem niepoprawnie i źle zrozumiałeś


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - wnusiu94 - 18-12-2016 02:24:06

(18-12-2016 00:45:06)_Piotrek_ napisał(a):  W zakładach Rometach też malowali proszkowo?
Pozdrower

Na rowerach stosowano głównie lakiery samochodowe, z palety Fiata 125p. Czy były one proszkowe? Nie wiem, szczerze mówiąc sam chciałbym się dowiedzieć.
Jakie są koszty malowania? To już zależy od zakładu. Malowanie ramy wraz z piaskowaniem roweru typu Wigry we Wrocławiu to wydatek około 150-200zł. Czy gdzie indziej będzie taniej? Nie wiem. Trzeba dzwonić i pytać.
Trwałość? Malowanie proszkowe słynie z trwałości powierzchni. Wiadomo - pancerne nie jest, ale odpowiednio wykonane i traktowane samo z siebie nie odpadnie.


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - Texas Ranger - 18-12-2016 02:34:00

To raczej nie były lakiery proszkowe, tylko lakiery, które były wygrzewane piecowo, przynajmniej w FSO, a w Rometowni nie jestem pewien.


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - gregorian2008 - 18-12-2016 12:01:05

Wpisz tylko rekolor i powinno ci wyskoczyc odrazu


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - Wigrus - 18-12-2016 12:29:13

Jeżeli rower ma być na sporadyczne przejażdżki, moim zdaniem nie warto
bawić się w proszek. Lakier nałożony w sposób tradycyjny, choć mniej trwały,
wygląda dużo lepiej. Efekt po omawianym sposobie jest dosyć "siermiężny" moim zdaniem i warto go stosować, jeśli nie mamy możliwości pomalowania roweru w inny sposób, lub ma być on używany na co dzień. Co do kosztów... ja za proszkowe pomalowanie Jagny (a więc kawał roweru, jeszcze razem z obręczami i bagażnikiem mogącym robić za lotnisko) zapłaciłem z piaskowaniem 150zł.


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - _Piotrek_ - 18-12-2016 14:01:56

gregorian2008, tak, rekolor wyskoczyło. Kolega wcześniej napisał "lekolor", dlatego nie otrzymałem żadnego sensownego wyniku Wink Dzięki!
Texas Ranger napisał(a):To raczej nie były lakiery proszkowe, tylko lakiery, które były wygrzewane piecowo, przynajmniej w FSO, a w Rometowni nie jestem pewien.
O lakierach piecowych też dużo słyszałem. Mój dziadek malował tym swoją pralkę PS 663 Bio, futryny drzwi Smile Podobno śmierdziała niemiłosiernie Big Grin Za to była niezwykle skuteczna.

Wigrus, w zasadzie takiej odpowiedzi oczekiwałem. To, czy w przyszłości będę bawić się w proszek w takim razie będzie zależeć od różnicy między samymi kosztami lakieru do kompresora, a usługą malowania proszkowego.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam Smile


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - gregorian2008 - 18-12-2016 14:22:35

Sorki moj blad. Napisz do nich wiadomość na fb i ci wycenia a z wysylka jak.cos to ogarne Ci ja tma u nich codziennie prawie jestem


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - _Piotrek_ - 18-12-2016 14:49:43

Spoko, jeżeli będę mieć co lakierować to się zgłoszę Smile Na razie jestem na etapie szukania odpowiedniego jednośladu Big Grin
Pozdrawiam


RE: Lakierowanie: proszek vs pistolet - wnusiu94 - 18-12-2016 15:08:26

Temat uważam za wyczerpany i go zamykam.
Gdyby jednak było inaczej proszę o PW.