Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Pytania (/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Wątek: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. (/showthread.php?tid=41365)



Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - BorucGT - 26-08-2016 17:53:24

Witam mam dość dziwne pytanie , na które nikt z moich znajomych nie potrafi mi jednoznacznie odpowiedzieć.

Otóż moje pytanie brzmi tak. Załóżmy że jadę ulicą Marii Konopnickiej (na rysunku 3), ulica ta jest jednokierunkowa dla ruchu samochodowego, jednak z jej części wytyczony jest pas do ruchu rowerów o przeciwnym kierunku jazdy (jest on na rysunku oznaczony pomarańczową strzałką). Dojeżdzam do skrzyżowania z ulicą M.Kopernika (Nr. 2) na ulicy tej jest znak A-7 (Ustąp pierwszeństwa). To czy jadąc rowerem mam prawo przejechać przed samochodem jadącym tą ulicą ?


RE: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - Jaro5 - 27-08-2016 12:32:31

Rowerzysta ma pierwszeństwo na drodze rowerowej i nie ważne czy jest ona wytyczona z drogi dla samochodów.
Zapewne samochód dojeżdżający do tego skrzyżowania ma znak D-6a przejazd dla rowerzystów.


RE: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - BorucGT - 28-08-2016 14:01:01

Ale sytuacja wygląda odrobinę inaczej. Pas rowerowy ciągnie się jedynie do w/w skrzyżowania. Dalej ruch odbywa się zwykłą (już 2 kierunkową) ulicą (na rysunku nr. 1).
Dodam wam róznież zdjęcia
Ulica Konopnickiej (3) znaki które widać dotyczą ulicy Nowej

Ulica Kopernika



RE: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - Jaro5 - 28-08-2016 14:15:09

W tej sytuacji rower nie ma pierwszeństwa. Masz tutaj przecież ustąp pierwszeństwa dla rowerów.
A tak na marginesie to tym passatem zaparkował ekstra.


RE: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - BorucGT - 28-08-2016 18:45:14

Przeczytaj dokładnie podpis nad zdjęciem znak A-7 dotyczy ulicy wychodzącej z prawa. Na ulicy konopnickiej nie ma żadnego znaku.


RE: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - Tomasso94 - 28-08-2016 19:43:06

Odpowiedź jest prosta i tylko jedna. Rowerzysta jadący ulicą Konopnickiej jest na drodze z pierwszeństwem przejazdu, więc jadący ulicą Kopernika ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa zarówno rowerzyście jak i wszystkim na ulicy Konopnickiej, mówią o tym zarówno znaki poziome jak i pionowe.




RE: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - Semmao - 29-08-2016 18:41:53

Potwierdzam = Tomek ma rację.

albo TOMKI mają rację.


RE: Skrzyżowanie drogi rowerowej z zwykłą drogą. - kubu355 - 29-08-2016 19:17:26

Tutaj już rozważali nad tym skrzyżowaniem http://www.forumrowerowe.org/topic/139265-prawo-kontrapasy-rowerowe-kwestia-pierwszenstwa-przejazdu/

Ja się zgadzam z tymi Tomkami na górze Rolleyes