Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Sprzęgło Ogar 200 nie działa (/showthread.php?tid=40192)



Sprzęgło Ogar 200 nie działa - kuba321 - 20-05-2016 23:57:45

Cześć Tongue

Mam mały problem, otóż robię swojego ogarka i dzisiaj chciałem zamontować linkę sprzęgła i popychacz sprzęgła. Najpierw włożyłem długi pręt do silnika ale dużo wystawał więc go wyciągnąłem i przechyliłem motor i okazało się że był tam stary pręt popychacza który z jednej strony był trochę jak by przyklepany młotkiem Big Grin ale od nowa włożyłem krótki pręt-kulkę-długi pręt, pręt wystawał około 1 centymetra i przyłożyłem dekiel ale pręt za bardzo wystawał i nie można było przykręcić tego dekielka więc to wszystko wyjąłem poprzez przechylenia motoroweru. Stary popychacz który był przyklepany i trochę krótszy więc przyciąłem przyklepany koniec i do silnika włożyłem krótki pręt 3 kulki 5mm z łożyska i ten stary popychacz i ten pręt wystawał teraz trochę mniej, więc przykręciłem dekiel od strony iskrownika potem założyłem linkę. Odpaliłem motor co prawda bez wydechu Big Grin wsiadłem wcisnąłem klamkę sprzęgła, wrzuciłem bieg i od razu ogar zgasł, nawet nie zdążyłem lekko puścić klamki. Co nie tak jest z tym sprzęgłem?


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Quake96 - 21-05-2016 00:05:02

Boże ale żeś namieszał...

Wypierdziel wszystkie te pręciki, kulki i tak dalej. Wsadź NOWY krótki popychacz, potem NOWĄ kulkę i NOWY długi popychacz. Długi popychacz musi dość wystawać z wałka sprzęgłowego. Potem z kapy zapłonu (tej którą chcesz założyć) odkręć śrubkę regulacyjną sprzęgła (gdzieś tak na środku kapy, taka z zakrętką), załóż kapę i powoli wkręcaj śrubę regulacyjną do momentu aż poczujesz opór jakby śruba oparła się o popychacz. Wtedy musisz dokręcić nakrętkę kontrującą która jest na tej śrubce w stronę kapy tak aby uniemożliwiła ona odkręcanie/dokręcanie się śruby regulacyjnej.

Dodam tylko, że często jest tak, że wcale nie wypadają wszystkie popychacze po przechyleniu. Krótki popychacz i kulka lubią się zaklinować a wtedy najlepiej zdjąć docisk sprzęgła i wypchnąć popychacze.


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - kuba321 - 21-05-2016 00:12:36

Ok zobaczę jutro, coś może zdziałam Big Grin
Ale coś nie widzi mi się zdejmowanie tego dociska sprzęgła, ale jak trzeba będzie to to rozbiorę Big Grin


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Quake96 - 21-05-2016 00:24:51

Najlepiej tak zrobić. Rozebrać, przy okazji sprawdzić jak tarcze, łańcuszek, przekładka, kosz i docisk. Ale podstawa to dobre popychacze, bo z g... bata nie ukręcisz. Jak będziesz sztukować non stop to non stop będziesz tam grzebał, a jak raz rozbierzesz, powymieniasz co trzeba i dobrze złożysz to zapominasz co to problemy.


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - kuba321 - 21-05-2016 00:32:52

Jeszcze dopytam bo nie umiem dobrze czytać ze zrozumieniem Big Grin
Mówisz żeby odkręcić tę śrubę: http://www.fotosik.pl/zdjecie/d0380f12e623632e a później po przykręceniu dekla ją trzeba przykręcić tak?


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Quake96 - 21-05-2016 00:42:45

Tak dokładnie. Odkręcasz, składasz wszystko i na koniec wkręcasz tą śrubkę (oczywiście z zakrętką na niej) do momentu aż poczujesz opór. Potem dokręcasz zakrętkę do kapy i powinno działać. W razie jakby dalej gasnął, czyli sprzęgło ciągnęło to możesz próbować tą śrubkę jeszcze dokręcić, ale sprawdzaj czy wtedy z kolei kopniak się nie ślizga, bo to znaczy, że jest za mocno podciągnięta.


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - kuba321 - 21-05-2016 00:52:43

Ok spróbuję jutro bo nie mogę się doczekać na nim pierwszej jazdy Big Grin

A jeszcze spytam tutaj, czy możliwe jest że jak silnik będzie chodził nawet bez kolanka to pierścienie popękają?


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Rafku - 21-05-2016 01:15:43

(21-05-2016 00:52:43)kuba321 napisał(a):  A jeszcze spytam tutaj, czy możliwe jest że jak silnik będzie chodził nawet bez kolanka to pierścienie popękają?

Tak!

Dodam od siebie, że jeżeli chodzi o popychacze współczesnej produkcji to przynajmniej długi popychacz, żeby u mnie pracował, muszę go lekko ciachnąć nożówką - w przeciwnym razie nie założę dekla, bo zbyt mocno wystaje. Sprzęgło działa normalnie - tak jak powinno.


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Quake96 - 21-05-2016 01:21:17

Rafku a tą długością to zależy. Bo owszem, też spotykałem się z przydługim popychaczem, ale ostatnimi czasy co kupiłem to wszystkie już tego problemu nie mają.


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - kuba321 - 21-05-2016 09:47:20

A jakie długości powinny mieć te popychacze?


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Quake96 - 21-05-2016 12:21:12

Szczerze to nigdy tego nie mierzyłem, ale końcowo po złożeniu ten długi musi wystawać kawałek za wałek. Jeśli bez śruby założysz pokrywę a potem śruba da się wkręcić to raczej jest okej. Jeśli będzie wystawał znacząco (np. na długość krótkiego popychacza) to wypada go kawałek skrócić.


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - kuba321 - 21-05-2016 15:30:45

Już złożyłem i wszystko działa Big Grin
Muszę jeszcze tylko założyć nową ośkę na tylne koło bo przy naciąganiu łańcucha za mocno dokręciłem i zerwałem gwint Big Grin


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - Rafku - 21-05-2016 16:11:07

Na ośce zerwałeś gwint? Wow, niezłe umiejętności loo


Btw. Koło w ogóle obraca się swobodnie przy takim dociśnięciu, że aż gwint zrywa??


RE: Sprzęgło Ogar 200 nie działa - kuba321 - 21-05-2016 17:47:38

Znaczy ogólnie to już był chyba wcześniej ktoś go przede mną zerwał nim go kupiłem Big Grin ale już zamontowałem nową ośkę Big Grin