Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Centrowanie kół - wycena - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Giełda (/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Dział: Czy warto kupić? Wycena, Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=98)
+--- Wątek: Centrowanie kół - wycena (/showthread.php?tid=22985)

Strony: 1 2


Centrowanie kół - wycena - Damian4570 - 19-02-2014 23:55:50

Mam takie pytanko, nie wie ktoś gdzie mogę wycentrować moje koło od Rometa? Bo na allegro ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych z wymianą szprych, a ja nie chcę wymiany, bo szprychy już są nowe, a chodzi mi tylko o wycentrowanie koła. Czy może ktoś z forum się tym zajmuje i ma do tego sprzęt? U mnie w mieście niestety nikt się tego nie podejmuje Sad


RE: Centrowanie kół - wycena - Linux - 20-02-2014 00:01:00

Sprzęt masz sam - Rometa. Kluczyk do szprych - kilka złotych w motoryzacyjnym/rowerowym.
Wkładasz koło do Rometa. Bierzesz jakiś mazak i kręcąc kołem zbliżasz go do felgi (opierając o np. widełki). W miejscu w których będą kreski na obręczy dokręcasz nypel z drugiej strony o 0,5 obrotu. Następnie powtarzasz, raz z jednej, raz z drugiej strony analogicznie. Pilnuj żeby obręcz było równo po środku widełek (suwmiarką najlepiej) oraz aby z koła nie zrobiło się jajo, również polecam suwmiarkę i np. półkę przednia jako punkt odniesienia. Na pewno dasz radę sam, a przy okazji zaoszczędzisz trochę grosza i zyskasz mega satysfakcję Smile


RE: Centrowanie kół - wycena - Damian4570 - 20-02-2014 00:21:54

No po namęczeniu się z zakładaniem nowych szprych to satysfakcja jest Wink Ale problem jest taki, że właśnie jak mówisz, z koła właśnie zrobiło się jajo, a że jestem kompletnie zielony w tym temacie, to nawet mimo tego, że szprychy są dobrze założone, wydaje mi się, że coś spieprzyłem... Sad Bo większość szprych (nawet z nyplami wykręconymi na maxa) pasuje, a kilka wystaje po 1 centymetrze... Jak się uda, to może wrzucę zaraz zdjęcie i pokażę, o co mi chodzi.


RE: Centrowanie kół - wycena - lada97 - 20-02-2014 00:28:39

Masz krzywo skręcone, rozkręć ale nie na raz i wkręć wszystko po 1 obrót i później dodawaj po pół obrotu na każdą szprychę ewentualnie jeden jak pół to za mało. Pooglądaj sobie jak to przy rowerach robią. O ile obręcz jest na 100% prosta to nie powinno być to trudne raz wycentrowałem krzywą obręcz rowerową z dokładnością do 1mm bo na więcej mi się nie chciało xD


RE: Centrowanie kół - wycena - Linux - 20-02-2014 00:34:06

Sprawdź z innym kołem czy dobrze zaplotłeś. Upewnij się, że dobre szprychy długościowo masz i poluzuj koniecznie nyple, żeby obręcz się nie zniekształciła! Doprowadź do stanu w którym każda szprycha będzie luźna i mniej więcej taka sama ilość gwintu będzie w nyplu. Kiedy już tak będziesz miał to dokręcaj po 0,5 obrotu nyple -nie więcej ! (patrząc na koło jak na tarczę zegara musisz to robić - na krzyż > najpierw nypel na 12, potem na 6, następnie na 3 i na 9, i przesuwając się o jeden w lewo lub w prawo to samo, aż każdy będzie dokręcony - powtarzaj dopóki szprychy będą luźne. Pamiętaj, że jeden obrót nypla to naprawdę dość sporo i tylko pozornie wydaje się, że nic nie zmienia.
Jak zaplatałem pierwsze koło i centrowałem to zajęło mi to kilka godzin, więc nie poddawaj się i powoli działaj Smile


RE: Centrowanie kół - wycena - Damian4570 - 20-02-2014 00:35:17



Na zdjęciu widać, jak bardzo nyple wystają, a to nie było nawet skręcone... Czy w ogóle dobrze zrobiłem, jak szprychy lekko zaginałem, przy zakładaniu? Bo jak były "normalne" to koło zaplatało się jakby jednostronnie i piasta była po lewej, lub prawej stronie koła, po zapleceniu jednej strony, o drugiej nie było mowy założyć, bo piasta była przesunięta, dlatego byłem zmuszony "lekko z tuningować" szprychy...
Poza tym na YT jest pełno filmików o zaplataniu koła - obejrzałem część przed samą robotą, niby koło rowerowe to to samo i nie to samo, bo koło rowerowe idzie jakby łatwiej...


RE: Centrowanie kół - wycena - Linux - 20-02-2014 00:45:28

Wydaje się być dobrze zaplecione. Zrób tak jak piszemy. Poluzuj każdy nypel (nie przejmuj się, że piasta będzie latać). Spraw aby każda szprycha była tak samo wkręcona i sukcesywnie dokręcaj tak jak pisałem. Wszystko powinno ładnie się wtedy ułożyć. Co jakiś czas możesz poruszać piastą żeby ułatwić wszystkiemu to ułożenie się.


RE: Centrowanie kół - wycena - Damian4570 - 20-02-2014 00:48:38

Ok, jutro na jeszcze będę kombinował, bo jak mówię, takie coś robiłem z konieczności i to po raz pierwszy, więc mogłem nie do końca zrobić tak jak być powinno Smile . Czyli szprychy mogłem lekko nagiąć i nic im od tego nie będzie?


RE: Centrowanie kół - wycena - Linux - 20-02-2014 00:51:44

Nic im nie będzie, jak było to tylko takie 'nagięcie' jakie jest niezbędne do zaplecenia. Powodzenia.


RE: Centrowanie kół - wycena - szalik - 20-02-2014 00:55:48

a moim zdaniem jest źle zaplecione radził bym rozkręcić jeszcze raz i od nowa na wzór starego zaplesć kiedyś też tak zaplotłem żle jedną strone i tak właśnie wychodziło jak masz szpruchy nowe takiej samej długości jak stare to źle zaplotłeś .


RE: Centrowanie kół - wycena - Damian4570 - 20-02-2014 00:58:47

Takiej samej grubości nie były, musiałem rozwiercać i piastę i felgę dosłownie o dziesiątą część milimetra, bo nie chciały przejść. Tak czy inaczej, jutro usiądę z tym kołem rozkręcę i będę kombinował, tak jak mówicie Wink Dzięki za rady!


RE: Centrowanie kół - wycena - Linux - 20-02-2014 01:18:33

Zaintrygowała mnie wypowiedź szalika i po przyjrzeniu się, chyba masz przesunięta jedną stronę względem drugiej o jedno oczko. Porównaj z jakimś zdjęciem zaleconego koła bo dodałeś pod takim kątem, że ciężko to stwierdzić.


RE: Centrowanie kół - wycena - Damian4570 - 20-02-2014 02:26:33

Możliwe - nie znam się na tym i robiłem "na logikę", ale mogło już mi się popieprzyć, jak zaplatałem od tylu szprych Smile


RE: Centrowanie kół - wycena - Błażej - 20-02-2014 07:29:46

Koło jest źle zaplecione !

Szprychy przecinają się co 9 otworów licząc po tej samej stronie piasty szprychę wchodzącą do wewnątrz i wychodzącą na zewnątrz.

u Ciebie tną się co 5...


Wiesz o co chodzi czy pokazać foto z zaznaczonym ?


RE: Centrowanie kół - wycena - stqc - 20-02-2014 09:23:25

O fuuu srebżanka Sad Koło do poprawy i poradniki czytać i dasz radę Wink