Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy (/showthread.php?tid=21921)

Strony: 1 2 3


Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 16-01-2014 15:29:51

Witam. Zamówiłem nowy wał z uszczelniaczami i lozyskami, jutro powinny przyjsc, tylko nie wiem jak wybić stare łożyska z karterów bo simery udalo mi sie srubokretem podważyć i wyszły a łożyska nie chcą... czytałem na necie ze trzeba podgrać kartery i wtedy normalnie wyjda, lecz nie mam palnika ani nic podobnego zeby podgrać... macie jakieś pomysły?


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - alek736 - 16-01-2014 15:36:32

Wez największa nasadkę jaką masz i stuknij lekko i wyjdzie Wink


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 16-01-2014 15:43:41

a w którą strone wybijać do środka karterów czy na zewnątrz?


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Wojtek3362 - 16-01-2014 15:45:01

Walnij po prostu w lozysko, uzywane i tak do kosza.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 16-01-2014 15:49:16

a nowe latwo wejda?


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - plusminus - 16-01-2014 16:30:23

Silnik najlepiej jeśli składamy metodą ciepło-zimno. Kartery najlepiej jakbyś podgrzał na zwykłej kuchence gazowej i dopiero wybijał stare łożyska. Nowe zaś wrzuć do zamrażarki na kilka- kilkanaście godzin i wtedy wystarczy jak wciśniesz je palcem. Taki silnik zrobi na pewno więcej kilometrów bezawaryjnej jazdy niż taki składany młotkiem.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 16-01-2014 16:51:49

potem to podgrzeje na gazie i zobacze czy wyjda, a te lozyska wybijac w strone srodka silnika czy na zewnatrz?


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - stqc - 16-01-2014 16:54:09

Nowe łożsyka mogą nawet ciężej wejść niż stary wychodziły Smile


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 16-01-2014 17:21:27

to wystarczy podgrzać na gazie kartery i wystarczy zeby weszly nowe lozyska? bo wkoncu nie wiem xD


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - plusminus - 16-01-2014 17:25:04

Podgrzej kartery i wyciskaj i wciskaj łożyska od strony wewnętrznej karterów. Po samym podgrzaniu karterów powinno wszystko ładnie wyjść i wejść.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Simon - 16-01-2014 17:50:58

Do środka wybijaj.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 16-01-2014 18:33:14

Przez ile tak podgrzewać karter na gazie ? wybijać nasadka czy wypychać


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - BigSoft - 16-01-2014 19:59:23

Sam dojdziesz do tego ile podgrzewać. Łożysko powinno dać się wycisnąć ręką (nie poparz się) lub po delikatnym uderzeniu lekkim młotkiem (przez drewienko np).


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - lada97 - 16-01-2014 20:16:42

Tylko staraj się nie grzać łożysk a robić to tak bardziej na około by łożysko było zimne.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Boszu - 17-01-2014 14:34:18

(16-01-2014 16:30:23)plusminus napisał(a):  Silnik najlepiej jeśli składamy metodą ciepło-zimno. Kartery najlepiej jakbyś podgrzał na zwykłej kuchence gazowej i dopiero wybijał stare łożyska. Nowe zaś wrzuć do zamrażarki na kilka- kilkanaście godzin i wtedy wystarczy jak wciśniesz je palcem. Taki silnik zrobi na pewno więcej kilometrów bezawaryjnej jazdy niż taki składany młotkiem.

Tutaj mogę poprzeć to zdanie! Bo ja właśnie przez chyba wybijanie na zimno, miałem później luzy w karterach. Ale i tak mimo to nadal wybijam i wbijam tak samo na zimno. Big Grin